szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vizsgálatok alapján a 18–39 év közötti korosztálynál nagyobb a vérrögképződés előfordulásának kockázata.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A brit kormány oltásügyi bizottsága (JCVI) azt javasolta pénteken, hogy az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár által kifejlesztett koronavírus elleni vakcina helyett lehetőség szerint más oltóanyagokat ajánljanak fel a 18–39 éves korosztálynak.

Az indoklás szerint a vizsgálatok azt mutatják, hogy a fiatalabb korcsoportokban valamivel nagyobb a vérrögképződés egy igen ritka típusának előfordulási kockázata az oltóanyag beadása után, mint a 40 év felettiek esetében.

Európai Gyógyszerügynökség: Az AstraZeneca előnyei továbbra is felülmúlják az esetleges kockázatokat

Az európai szakhatóság úgy véli, a brit-svéd fejlesztésű vakcina hatásos ellenszer a koronavírussal szemben.

A JVCI a múlt hónapban azt javasolta, hogy az Oxford–AstraZeneca-vakcina helyett a 18–29 év közöttieknek ajánljanak fel más oltóanyagot, pénteken viszont a 18–39 év közötti korosztályra terjesztették ki az ajánlást.

A brit gyógyszerfelügyelet (MHRA) vezérigazgatója a JCVI módosított pénteki ajánlására reagálva köztölte, hogy álláspontjuk változatlan: az Oxford–AstraZeneca-vakcina kínálta előnyök az emberek óriási többsége számára felülmúlják a kockázatokat.

Magyarországon jelenleg a 60 év alatti korosztálynak adják a vakcinát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!