szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha létezik odakint civilizált életforma, nem elhanyagolható kockázat az sem, hogy ez a faj sokkal fejlettebb – az pedig korántsem veszélytelen tényező a brit kutatók szerint.

A NASA-nak létezik egy terve arra vonatkozóan, hogy egy újabb, de aktuálisabb üzenetet sugározzon a világűrbe. Az üzenetet idegen civilizációknak szánnák (feltéve, hogy léteznek ilyenek), illetve, hogy jelezzék: egy bolygón olyan élet alakult ki, amelyhez fogható talán nincs is máshol. Ezt a célt testesítette meg az 1974-es Arecibo-üzenet is.

A tudósok most azonban egy frissebb változatban is gondolkodnak – írta meg a The Telegraph. A cél az, hogy alapvető matematikai modelleket, és fizikai fogalmakat juttassanak el más bolygókra, illetve azok lakóihoz – megint csak feltételezve, hogy más planétákon is kialakult a miénkhez hasonló, értelmes élet. Az üzenetet pedig fogadni is tudják.

A „csomagban” a Naprendszerre vonatkozó adatok, illetve a Föld helyzete is megtalálható lenne, ez azonban oxfordi kutatók szerint a létező legrosszabb ötlet. Anders Sandberg, az Oxfordi Egyetemhez tartozó, az emberiség jövőjét kutató intézetének (Future of Humanity Institute) vezető kutatója úgy vélekedett, hogy

az ilyen információk megosztása nagy kockázatot rejt, ezt pedig nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Sandberg szerint az idegen civilizációk kutatása komoly munka, ám ennek ellenére sokan viccet csinálnak belőle. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy egy általunk küldött üzenetet valószínűleg soha nem fognának be az idegen életformák, mert a tartalomnak ehhez előbb elképesztő távolságokat kellene utaznia. Ha pedig meg is érkezne valahova, és valakikhez, nem jelentene többet számukra egy képeslapnál. Bizonyos kockázat viszont így is van, amit pedig nem szabad lebecsülni – hangsúlyozta a tudós.

Sandberg végezetül szóba hozta a világ sokáig legokosabb emberének tartott fizikus, Stephen Hawking szavait is. A híres tudós korábban ugyanis arról beszélt: az Arecibóhoz hasonló tartalmak sugárzása kockázatos lehet, mert nem tudhatjuk, milyen szándék vezérli azt, akinek a tartalom szól.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!