szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A drága és fogyóban levő precíziós rakétáikat arra pazarolják az oroszok, hogy kamucélpontokra lőnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán hadsereg fából készült, kamu Himars sorozatvetőket használ arra, hogy az oroszok drága, nagy hatótávolságú rakétákat pazaroljanak értelmetlen célpontokra – írja a Washington Post.

A fa célpontok úgy néznek ki, mint az Egyesült Államok által szállított fejlett rakétavető rendszerek, a Himarsok, amelyeknek hatékonyságáról ódákat zeng az ukrán haderő. Ráadásul, az orosz felderítő drónok nem tudják megkülönböztetni az igazi rakétavetőket és a csalinak lerakott rendszereket.

A Postnak nyilatkozott egy ukrán magas rangú tisztviselő, ő arról számolt be, hogy egy alkalommal legalább 10 orosz cirkálórakétát lőtt ki az orosz haditengerészet ilyen kamucélpontra. A sikeres átverés után úgy döntöttek, hogy újabb farakétákat "vetnek be" az oroszok ellen.

Éjjel-nappal, esőben, sőt, ködben is működik: ezt tudja a HIMARS-rakétarendszer, ami Ukrajnába is eljutott

A régóta várt ukrán támadás közvetlen célja Herszon visszafoglalása, a Biden-kormányzat tisztviselői úgy vélik, hogy Moszkva az iráni gyártmányú Shahed-129 és 191, valamint a Mohajer-6 típusú drónokból vásárolt be.

Az elmúlt hetekben az oroszok több alkalommal is arról számoltak be, hogy Himars rendszereket semmisítettek meg Ukrajnában, miközben a sorozatvetős támadások ugyanolyan lendülettel folytatódtak. A csalirakéták ismeretében már értelmet nyerhetnek Moszkva bejelentései. Sanszos, hogy a kamurakéták elpusztításáról adtak hírt.

Oroszország precíziós irányítású rakétákból álló készletei fogyóban vannak, és a mikrochipekre vonatkozó exportellenőrzések sokkal nehezebbé teszik Oroszország számára, hogy újabb rakétákat gyártsanak – mondta Colin Kahl, a védelmi miniszter politikai államtitkára a hónap elején.

"Egy Kalibr rakéta, amelyet egy hamis Himars célpontra indítanak, olyan rakéta, amelyet már nem lehet egy ukrán város ellen használni" – egyszerűsítette a képletet Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője a lapnak.

A nyugalmazott katonai vezető szerint Ukrajna elképesztő előnyhöz jutott az új rakétákkal, az oroszok pedig kezdhetnek aggódni

A HIMARS egy könnyű rakétatüzérségi eszköz, amit az amerikai hadseregnek fejlesztettek ki, ám a hatékonysága miatt mára több ország is hadrendbe állította. Ukrajnában is ezt használják.

Az ukrán taktika egyébként nem példa nélküli. A második világháborúban a normandiai partraszállás előtt egy egész hadsereget kamuztak be a szövetségesek Délkelet-Angliában, hogy elhitessék a németekkel, hogy egészen máshol fognak támadni. Akkor felfújható tankokat is bevetettek többek között.

Az oroszok is alkalmazták később ezt a taktikát, amit "maskirovka" néven emlegetnek. Ez többek többek között felfújható MiG-31-es vadászgépeket és S-300-as rakétarendszer-utánzatokat jelentett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!