szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Törökországi kutatók állatkísérletekkel bizonyították be, hogy hamarabb indul be a pubertás, ha túl sok a kék fény.

A Gazi Egyetem kutatói elsőként vizsgálták azt, hogy milyen hatással lehet az kékfény-expozíció a pubertásra – az emberi fejlődés legfontosabb szakaszára. Ehhez állatkísérleteket végeztek, ahol hím patkányokat tettek ki különböző ideig kék fénynek.

A kísérlet során a 18 darab 21 napos hím patkánycsapatot három csoportra osztották. Ezek mindegyike 6 vagy 12 órán át kapott kék fényt, majd megnézték, hogy mutatkozik-e jele a korai pubertásnak. Kiderült, a kék fény drámaian felgyorsítja azt a folyamatot, ami végül a pubertáshoz vezet – olvasható a Frontiers in Endocrinology című tudományos lapban.

Egy kutatás szerint az iPhone-ok kékfény-szűrője igazából nem segít hamarabb elaludni

Az iOS operációs rendszernek már régóta része a Night Shift, vagyis az éjszakai mód, amely papíron a súlyos problémákhoz vezető kialvatlanságot is segíthet megelőzni. Egy új kutatás ellentmond ennek.

A tanulmány egyik szerzője, Aylin Kılınç szerint először sikerült ilyen összefüggést kimutatni a hím patkányok esetében. Korábban már nőstény egyedekkel is elvégezték a kísérletet, ami ugyanilyen eredményre vezetett.

A kutatók azt mondják, további vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy kiderüljön, az embereknél is ugyanez a hatás lesz-e a megfigyelhető. A mostani eredmény azonban megelőző intézkedésekhez vezethet, hogy a gyerekeket minél később érje a készülékek által vetített kék fény.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!