szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatóinak az elektromos autó használt akkumulátorából a lítium 98, az alumínium 100 százalékát sikerült visszanyerniük. Az úttörő újrahasznosító eljárás feltalálói reményei szerint újraformálhatja az akkumulátorgyártást.

A klímaváltozás elleni küzdelemben egyértelműen fontos szerep jut az elektromos járműveknek, ezek segítségével ugyanis jelentősen csökkenthető a közlekedésből származó károsanyag-kibocsátás. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az akkumulátorokhoz szükséges lítiumból kevés van, az anyag bányászata pedig komoly környezeti terhelést jelent.

Mindkettőre megoldást kínálhat a svédországi Chalmers Műszaki Egyetem kutatói által kidolgozott eljárás arra, miként lehet kinyerni a használt akkumulátorokból a lítiumot és az alumíniumot. Mindezt igen jó hatásfokkal teszik: előbbi 98, utóbbi 100 százalékát sikerült visszanyerniük.

Chalmers University of Technology / Anna-Lena Lundqvist

A kutatók a folyamatban oxálsavat használtak. „Eddig senkinek sem sikerült pontosan megtalálnia a megfelelő arányokat ennyi lítium oxálsavval történő leválasztásához úgy, hogy közben az összes alumíniumot is sikerül kinyerni. Mivel minden akkumulátorban van alumínium, úgy kell tudni kinyerni az anyagot, hogy közben ne menjen kárba többi nemesfém se” – mondta Léa Rouquette, az egyetem doktorandusza.

Az eljárás alapja a hidrometallurgia, amellyel különféle fémeket, köztük rezet, aranyat, ezüstöt, uránt és ritkaföldfémet lehet kinyerni az újrahasznosítási folyamat során. Ezt a módszert akkor alkalmazzák, amikor a magas hőmérsékleten végbemenő folyamatokkal nem lehet megfelelő módon visszanyerni az anyagokat.

Chalmers University of Technology / Anna-Lena Lundqvist

A most kidolgozott eljárás megfordítja a hagyományos hidromegallurgiai módszert: először a lítiumot és az alumíniumot nyerik ki az akkumulátorból, ami lehetővé teszi, hogy az újak gyártásához szükséges nemesfémekből jóval kevesebbet kelljen bányászni.

Az eljárás utolsó és legfontosabb lépése, hogy leszűrjék a kinyert keveréket. A többi nemesfém – nikkel, kobalt még magnézium – szilárd formában kerül ki az akkumulátorból, a lítium és az alumínium viszont a kinyeréshez használt folyadékban van. Emiatt az egész olyan, mintha kávét akarna leszűrni valaki, ezzel választva szét a két anyagot.

A kutatók célja, hogy a jövőben az újrahasznosítást végző cégek át tudjanak térni erre a megoldásra, így nemcsak a környezetet terhelné kevésbé az akkumulátorok gyártása, de olcsóbb is lehetne az eljárás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!