szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az út tényleg véget ért, befejeződött az ötvenéves KISS együttes The End of the Road (az út vége) turnéja. A New York-i Madison Square Gardenben tartott utolsó fellépésen történt valami olyasmi, amivel az együttes örökké fiatal maradhat.

Lehet őket szeretni, lehet utálkozni a kinézetükön (ami a védjegyükké is vált), de az tény, hogy az 1973-ban alakult amerikai hardrock együttes, a KISS sokáig az Egyesült Államok legnépszerűbb bandái közé tartozott. 30 aranylemezt adtak ki, amellyel műfajokon átívelően a legtöbb aranylemezzel rendelkező amerikai zenekarnak számítanak.

Az idő azonban felettük is elszállt, ezt a zenekar tagjai be is látták, ezért egy óriási búcsúturnéval köszöntek el rajongóktól. (A turnénak magyar állomása is volt.) A zárókoncertnek New York adott otthont, az együttes a Madison Square Gardenben lépett fel. Amikor végleg elhagyták a színpadot, valami különleges történt: a zenekar tagjainak hologramjai repültek a közönség felett, miközben a God Gave Rock ’n’ Roll számot játszották. Ezzel a KISS lett az első olyan amerikai banda, amelyik virtuális és digitális avatarrá vált.

Az együttes egyik alapítója, Gene Simmons elmondta, hogy hála a technológiának, a zenekar örökké fiatal és ikonikus maradhat. A másik alapító, Paul Stanley azt is hozzátette, hogy a KISS most már halhatatlan lesz.

YouTube/KISS

A digitális avatarokat George Lucas speciális effektusokkal foglalkozó vállalatával, az Industrial Light & Magickel (ILM) és a Pophouse Entertainment Grouppal együttműködve hozták létre, amelynek társalapítója Björn Ulvaeus az Abbából. A technológia 2021-ben debütált a londoni „Abba Voyage” show-val, ahol a svéd zenekar digitálisan létrehozott 3D-s változata játszik el egy előre felvett koncertet. Hogy az emberek hajlandók az ilyen „látszatelőadásokért” is fizetni, azt jól mutatja, hogy az Abba Voyage állítólag több mint 2,5 millió dollárt keres hetente.

Arról egyelőre nincs hír, hogy mi a célja a KISS együttesnek a digitális avatarokkal. A Pophouse vezérigazgatója, Per Sundin a BBC-nek elmondta, hogy a digitális KISS bármire felhasználható, a koncertektől a rockoperákig vagy a musicalekig, a KISS akár az örökkévalóságig folytathatja. A zenekar nincs a színpadon a virtuális fellépés közben, és éppen ez a lényeg a technológiában. A KISS három városban is koncertezhetne ugyanazon az éjszakán három különböző kontinensen. Ezt lehetne megtenni – tette még hozzá.

A Gizmodo fel is teszi a kérdést: lehet, hogy ez lesz a múlt századi, idősödő rocksztárok jövője? Mindenesetre már van rá precedens: sikeres „turnék” olyan halott zenészektől, mint Frank Zappa, Roy Orbison és Whitney Houston. Ahogy a technológia egyre olcsóbb és könnyebben telepíthető, egyre több ilyen hologram készülhet el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!