szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Konkrétan tudományos szintre emelték a kávéfőzés tökéletesítését: egy vulkanológust is bevontak egy új tanulmányba, az eredményt pedig ön is érezheti, ha kipróbál egy apró praktikát.

Aki kicsit is ismeri az olasz kávékultúrát, az tudja, hogy mennyire komolyan veszik arrafelé a kávékészítést, már-már tudományos szinten. Nem mindegy, milyen finomra van őrölve a kávé, ahogyan a víz hőmérséklete és mennyisége is igen szigorúan meg van szabva, sok más egyéb mellett.

A tökéletes eszpresszó elkészítése tehát igen összetett feladat, és most egy kávészakértő segít megfejteni a kávéőrlés egyik nagy titkát. Talán eddig semmi meglepő nincs a dologban, de ha hozzátesszük, hogy a titok megfejtésében egy vulkanológus is segédkezett, már egy fokkal érdekesebb a történet.

A kávéőrlés során statikus elektromosság keletkezik (triboelektromos hatás/töltés), ami egy jól ismert jelenség. Az ugyanakkor eddig ismeretlen volt, hogy ennek van-e valamilyen hatása a végeredményre, a kávéőrleményre.

Itt jön képbe az, hogy miért is vett részt a Matter folyóiratban publikált tanulmány létrejöttében egy vulkanológus szakember – a vulkáni működés során (kitöréskor) ugyanis nagyon hasonló folyamatok mennek végbe.

Ami most kiderült kávézaccról, az milliók életét teheti jobbá

A Texasi Egyetem kutatói szerint a kávézaccban lévő anyag segíthet megvédeni az agyat az olyan neurodegeneratív betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a Huntington-kór.

Joshua Méndez Harper vulkanológus kiemeli: vulkánkitörés alatt a magma apró részecskékre bomlik szét, és aztán egy nagy csóvaként távoznak a vulkánból. Ennek során a részecskék dörzsölődnek, a végeredmény pedig a vulkáni villámok formájában jelenik meg.

Nagyon hasonló folyamat megy végbe a kávéőrlés során is, amikor a kávébabból finom por lesz.

A szakemberek vizsgálataikat azzal kezdték, hogy megmérték ezt a statikus elektromosságot különböző kávék esetében – legyen sző a pörkölés mértékéről, a koffeinszintről, a származásról, vagy éppen a nedvességtartalomról.

Mint kiderült, a nedvesebb kávészemek esetében kevésbé volt megfigyelhető ez a statikus elektromosság, ha az őrlemény is durvább volt. Arra is fény derült, hogy a világosabb pörkölésű kávékban több volt a pozitív töltés, ugyanakkor kevésbé töltődtek fel, mint a sötétre pörkölt társaik.

A szakemberek ezután némi vízzel hintették meg a kávét, és megnézték, milyen az eszpresszó így, valamint normál módon, víz nélkül őrölt kávéból.

Az eredmény: grammonként 20 mikroliter víz hozzáadása javította az eszpresszó állagát, extrakciós idejét (hogy mennyi idő alatt fő le, oldódik ki), sőt, a kávé maga is erősebb lett ezáltal.

Találtak egy 12 dekás érvet amellett, hogy igyon ma még egy kávét

A kávéfogyasztásnak több ismert jótékony hatása van amellett, hogy élénkít. Kutatók most annak jártak utána, hogy a kávéfogyasztás segíthet-e ezt megelőzni, vagy legalábbis lassítani az életkorral járó súlygyarapodást. Az eredmény azoknak igazán érdekes, akik tejjel isszák a kávéjukat.

A víz hozzáadása tehát valóban jobb eszpresszót eredményezhet az olyan kávék esetében, amelyek során vizet nyomnak át a tömörített őrleményen – ilyen a legtöbb kávéfőző, valamint a kotyogós is –, az ilyen előnyök azonban nem érhetők tetten mondjuk french press-szel.

A fura kooperáció ráadásul nem is áll meg ennyinél, a kávészakértő-vulkanulógus csapat további kutatásokat is tervez a területen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!