szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók állítják, olyan energiával csapódik be új, kinetikus energiával kilőtt lövedékük egy fejlett, amerikai M1 Abrams tankba, hogy az belülről fog szétesni.

Az Egyesült Államok és Japán mellett Kína is nagyban dolgozik kinetikus fegyverek kifejlesztésén. A railgunok lényege, hogy a hagyományos fegyverekkel ellentétben nem kémiai, hanem elektromágneses hatásra lövik ki a muníciót. Az amerikai hadsereg több hasonló fegyvert fejlesztett már. A technológiát egy ideje Japán is próbálgatja – nemrég világelső pusztító fegyvert szereltek egy hadihajóra, ami remekül működik.

Kína először azt állította, hogy képes egy tárgyat 1000 méteres távolságból is megmozdítani, nemrég pedig azt, hogy 120 lövést is lead az új fegyvere, ami akár 200 km-ről is célba tudja venni az ellenséget.

Most ismét Kína került a hírekbe: South China Morning Post szerint kínai mérnökök állítják: fejlesztésük megsemmisíti az olyan fejlett tankokat is, mint az amerikai M1 Abrams.

Letesztelték a titkos amerikai fegyver prototípusát, ami az űrből mért volna csapást a Szovjetunióra

A hidegháború alatt az amerikaiak válasza a szovjet interkontinentális ballisztikus rakétára a Project Thor volt, ami elméletben jól működött, csak rendkívül költséges volt. Most kicsiben rekonstruálták a pusztító fegyvert működés közben.

A szilárd, gömb alakú lövedék a hangsebesség négyszeresével repeszthet, és nagyjából 25 MJ energiával bír. Az Interesting Engineering megjegyzi: nem valószínű, hogy egy ilyen lövedék különösebb kárt tudna tenni a 40–60 tonnás harckocsi páncélzatában, a kínai mérnökök azonban mégis ezt állítják.

A szimulációk alapján bár kívülről sértetlennek tűnhet a harckocsi, belülről teljesen szétrázódhat: a fontos egységeket tartó csavarok eltörhetnek, így ha a legénység nem is sérül meg, a tank működésképtelenné válhat.

A kínai kutatók szerint egy kinetikus lövedék rombolási képességének megállapítása nem egyszerű feladat, ahhoz ugyanis a tank teljes szerkezetét figyelembe kell venni, nem elég csupán a páncélzat egy adott részét. A lövedék által keltett lökéshullám annyira összetett módon haladhat át a jármű vázán, hogy nagyon nehéz megmondani, merre terjed és milyen károkat okozhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!