szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dél-koreai kutatóknak sikerült olyan anyagot fejleszteniük, amely magas hőmérsékleten sem oxidálódik, így alkalmas lehet a hősugárzásból származó energia hasznosítására.

A hősugárzás – vagy hőmérsékleti sugárzás – nem más, mint egy abszolút nulla foknál melegebb anyagban a töltött részecskék mozgása által kibocsátott elektromágneses sugárzás. A töltött részecskék mozgása során hő keletkezik, amit aztán kisugároz magából az anyag.

A tudósok régóta azon dolgoznak, hogy ezt a sugárzást energiaforrásként lehessen felhasználni. Az olyan létesítményekből származó hőt, mint a hőerőművek vagy gyárak újra fel lehetne használni, ehhez azonban olyan anyagokra van szükség, amelyek képesek ellenállni még a magas hőmérsékletnek is.

Itt juthat szerephez a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet mérnökei által kifejlesztett új anyag, amit az Advanced Science-ben mutattak be. Akár 1000 Celsius-fokos hőmérsékletnek, valamint nagyon erős ultraibolya-sugárzásnak is képes ellenállni.

30 évig kísérleteztek, de végre megvan az anyag, ami olyan kemény, mint a gyémánt

Egy nemzetközi kutatócsoport magas hőmérsékleten és nagy nyomás mellett hozta létre azt a szén-nitrid anyagot, amely a jövőben sok területen helyettesítheti a gyémántot.

Ha tűzálló anyagot készítenek, hagyományosan olyan alapanyagokat használnak a szakemberek, mint a volfrám, a nikkel és a titán-nitrid. Ezek azonban magas hőmérsékleten könnyen oxidálódnak, ezért a koreai kutatók más megoldást kerestek.

A tanulmány szerint egy speciális lézeres technika segítségével lantánnal kevert bárium-sztannát-oxidot (LBSO) hoztak létre egy rendkívül vékony filmrétegként. Ezt tesztelve arra jutottak, hogy 1000 Celsius-fokos hőmérsékletnek, valamint 9 MW/cm2 erejű ultraibolya fénynek is képes ellenállni – összegez az Interesting Engineering.

Korea Institute of Science and Technology

A kutatók úgy találták, hogy több rétegbe rendezve képes lehet arra, hogy a hősugárzásból elektromos áramot generáljon. Ehhez hasonló paneleket lehet használni, mint amilyeneket a napelemeknél is alkalmaznak.

A szakemberek szerint az anyag segíthet az éghajlatváltozás és az energiaválság kezelésében. Úgy vélik, a segítségével a termoelektromos energiatermelés kereskedelmi méretekre skálázható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!