szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Odysseus 1972 óta az első amerikai űreszköz, amely elérte a Hold felszínét.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

A NASA által támogatott Intuitive Machines történelmet írt azzal, hogy az első magánvállalatként űreszközt juttatott a Holdra – írja a BBC.

Az Odysseus nevű eszközt – amely egy 4 méter magas és 1,5 méter széles, hatszögletű henger hat leszálló lábbal – a múlt héten indították útjára a SpaceX rakétájának segítségével. Alig kilenc nappal később, magyar idő szerint pénteken 0 óra 23 perckor landolt a Hold déli pólusának közelében, kráteres terepen, egy ötezer méter magas, Malapert nevű hegy mellett. „Amit kétségtelenül megerősíthetünk, az az, hogy a berendezésünk a Hold felszínén van, és adást sugároz” – jelentette be Tim Crain, a projekt egyik vezetője.

Az Odysseus 1972 óta az első amerikai űreszköz, amely leszállt a Holdra, a feladata pedig az lesz, hogy a felszínt vizsgálja a jövőbeli emberes űrmissziók számára. „Az USA visszatért a Holdra” – üdvözölte az Odysseus sikeres Holdra szállását Bill Nelson, a NASA igazgatója.

A NASA célja, hogy az Artemis program keretében 2026-ban űrhajósokat juttasson a Holdra, ennek érdekében pedig egy sor privát céget – köztük a magyar Puli Space Technologies-t – támogat, hogy a megfelelő technológiai megoldásokkal segítsék az előkészületet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Nyitóképünkön a Odysseus holdra szállását követő mérnökök láthatók. Fotó: AFP / David Swanson)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!