szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A glaukóma (zöldhályog) egy veszélyes szembetegség, a vakság egyik vezető előidézője a világon. Globálisan a 40 év felettiek két százalékát érint. Kezdetben a mögötte álló szemnyomás-növekedés nem okoz panaszokat, de ha ezt már akkoriban észlelik és kezelik, megakadályozható a látásvesztés. Ezért nagy jelentőségű kínai kutatók okos kontaktlencséje, amely figyelmeztet a szemnyomás-változásra, és ezzel közvetve a zöldhályogra.

A zöldhályog szembetegség egyik legegyértelműbb tünete a szemnyomás emelkedése, amelyet a szaruhártya körüli folyadék felhalmozódása okoz. Enyhe esetben azonban a páciens számára nem érzékelhető, ezért is van nagy jelentősége a szemnyomás-mérésnek, ami ma már a rutin szemorvosi vizsgálat része. Igaz, ez egyszeri mérés, és a megbízható eredményhez többet kellene mérni. A Pekingi Technológiai Intézet munkatársai ezért olyan kényelmes módszert kerestek, amely pontosan mér, és széles hőmérséklettartományban vezeték nélkül továbbítja a valós idejű jeleket a szemnyomásról. Mindezt végül egy okos kontaktlencse kifejlesztésével oldották meg.

A kutatók először két miniatűr spirális áramkört terveztek, amelyek mindegyikén egyedi, a természetes vibrációs mintázat. Ez utóbbi apró feszítés, például a szemnyomás és a szem átmérőjének változása esetén megváltozik – magyarázza az Amerikai Vegyészeti Társaság kiadványa. A szemnyomást érzékelő kontaktlencsék létrehozása érdekében a szakemberek egy tipikus kontaktlencse anyag, polidimetilsziloxán rétegek közé helyezték ezeket az apró áramköröket. Ezután vezeték nélkül leolvasták a beágyazott áramkörök vibrációs mintáit úgy, hogy egy tekercset tartottak a számítógéphez csatlakoztatott lencse közelében. A továbbított jeleket nem befolyásolták a szemmozgást utánzó tesztek, a nedvesség, azaz a szem nedves állapotának szimulálása, valamint a napi kopás.

A laboratóriumi vizsgálatok során a kutatók három külön sertésszem-mintára helyezték az új lencséket, miközben ellenőrizték a szemnyomást és a hőmérsékletet. A kontaktlencséknél 10 és 50 Celsius-fok között mért nyomásadatokat rögzítettek, és vezeték nélkül továbbították ezeket. Amikor a nyomást a lencse egyetlen áramkörének jeléből számították ki, az eredmények 87 százalékkal tértek el a valódi értékektől. Ha viszont felhasználták mindkét áramkör információit, akkor csupán 7 százalékos volt a nyomásérték eltérése, mivel a kombináció megszüntette a hőmérséklettel kapcsolatos hibákat. A kutatók állítják, hogy a kétkörös intelligens kontaktlencsék alkalmasak a glaukóma pontos korai felismerésére és figyelemmel kísérésére, még széles hőmérséklet-tartományban is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!