szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészségügyi szakemberek szerint a koronavírus új variánsai miatt már növekedésnek indultak az esetszámok. A csúcs nyáron jöhet, várhatóan enyhe lefolyás mellett.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus FLiRT-variánsai – amely nevének betűi az aminosav mutációit takarják – terjedőben vannak Európában és az Egyesült Államokban is, miközben a vírus tovább mutálódik a korábban megismert törzsekből – számolt be a CNBC.

A FLiRT-variánsok a JN.1, vagyis az omikron alvariánsai. Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói szerint egyelőre kevés bizonyíték van arra, hogy az újonnan megjelenő törzsek a korábbiakhoz képest súlyosabb problémákat okoznának, ugyanakkor úgy tűnik, egymástól függetlenül ugyanazok a mutációk alakultak ki náluk.

Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) legfrissebb adatai szerint az Egyesült Államokban jelenleg a KP.2 nevű törzs tekinthető dominánsnak, ami az összes eset 28,2 százalékát tette ki a május 11-i adatokalapján. Ugyanez március végén még csak a fertőzések 3,8 százalékáért volt felelős.

Elkerülhetetlen egy újabb világjárvány kitörése

Patrick Vallance, az Egyesült Királyság kormányának volt tudományos főtanácsadója szerint hiába beszéltek a G7-ek 2021-ben arról, mennyire fontos felkészülni egy következő világjárvány érkezésére, erről mintha mindenki megfeledkezett volna.

A KP.1.1 – a FLiRT egy másik variánsa – okozta megbetegedések száma szintén emelkedik, jelenleg 7,1 százalékra tehető a tengerentúlon. Eközben Európában már 14 országban észlelték az új variánst. Az Egészségügyi Világszervezet egyelőre nyugtat: május elején azt közölte, egyelőre kevés új esetet regisztráltak, ugyanakkor néhány országban már enyhe növekedés volt tapasztalható.

Jennifer Horney, a Delaware Egyetem epidemiológusa szerint jelenleg nem valószínű, hogy a törzsek olyan jelentős fertőzési hullámot váltanának ki, mint korábban, amikor az emberek immunitása alacsonyabb volt. Ugyanakkor az új törzsek az esetszámok emelkedését okozhatják a nyári hónapokban.

A megbetegedések valószínűleg enyhe tünetekkel járnak majd együtt. Ettől függetlenül az egészségügyi szakemberek figyelemmel követik az esetszámok alakulását és a megbetegedések mértékét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!