szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai hatóságok szerint a kínai kormányhoz köthető hackerek támadták meg az amerikai telekommunikációs cégek hálózatait, így férkőzve hozzá az amerikai elnök és elnökjelöltek stábjának, családtagjainak mobiljaihoz.

Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI), valamint az Egyesült Államok kiberbiztonsági ügynöksége (CISA) nemrég közös jelentést adott ki. A két szervezet azt közölte, az amerikai távközlési hálózathoz a kínai kormány által támogatott hackerek férhettek hozzá, ezért ezen a téren nagyon komoly vizsgálatot indítottak. A The New York Times az üggyel kapcsolatban azt írta, hogy a Donald Trump, J. D. Vance és Kamala Harris kampánystábja által használt telefonokhoz is megpróbálhattak hozzáférni, azt azonban nem tudni, hogy milyen adatokat sikerült megszerezniük – ha sikerült egyáltalán.

A lap most újabb részleteket közölt a történtekről. A beszámoló szerint a támadást a Salt Typhoon nevű hackercsoport követte el, ami nem ismeretlen az amerikai szakemberek előtt. A célpontok között nemcsak Trump és Harris kampánystábja volt ott: Joe Biden elnök embereit, valamint Trump családtagjait is megcélozták, emellett más diplomaták és kormányzati tisztviselők is a potenciális áldozatok között lehetnek. Még aggasztóbb azonban az, hogy a hackerek mihez férhettek hozzá.

A nyomozás részleteit ismerő névtelen források szerint a hackerek megszerezhették a készülékeken tárolt titkosítatlan SMS-eket, valamint a mobilok hívásnaplóját is. Emellett arra is bizonyítékot találtak az FBI és a CISA szakemberei, hogy

beszélgetéseket is rögzítettek a kínai hackerek.

Az azonban nem világos, hogy ez hívások rögzítését, vagy a hangpostából való adatlopást jelenti-e.

Ijesztő, mennyire tökéletes trükköt találtak ki a hackerek, hogy ellopják a Gmail-fiókja adatait

Az informatikusként dolgozó Sam Mitrovic egy hosszú blogbejegyzésben ecsetelte, miként próbálták meg őt átverni a hackerek. Volt abban minden, a mesterséges intelligenciával lebonyolított hívástól kezdve a kamu e-mail elküldéséig. A legijesztőbb azonban az előbbi precizitása.

A két szervezet egyelőre nem közölt semmilyen részleteket az ügyről, és nem is válaszolt a kiszivárgott információkkal kapcsolatos kérdésekre. Legutóbb csupán annyit közöltek, hogy az érintett személyeket és cégeket értesítették a támadásról.

A The Washington Post szerint a támadás legalább 10 vállalatot érintett, köztük a Verizont és az AT&T-t, az Egyesült Államok két legnagyobb szolgáltatóját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!