szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, hogy a csimpánzoknál a szociális interakció egy formája a közös pisilés, és ez az emberi viselkedésre is rávetíthető lehet.

A jelek szerint a csimpánzok nemcsak egymás bogarászásával vagy épp a közös ásítozással építik ki a szociális kapcsolataikat, hanem egy olyan tevékenységgel is, ami egyébként az emberre is jellemző. Nevezetesen: együtt pisilnek a társaikkal.

A Kiotói Egyetem csapata 20, fogságban tartott csimpánz viselkedését figyelte meg, és arra jutottak, hogy amikor az egyik tag pisilt, akkor nagy valószínűséggel a társaik is követni kezdték őt ebben. A Current Biology című tudományos lapban megjelent publikáció egyik szerzője, Ena Onish szerint a viselkedésnek mély evolúciós gyökerei lehetnek, az állatok ugyanis a közeli hozzátartozóik pisilése után sokkal hajlamosak ők is pisilni egyet.

A kutatók 600 órányi megfigyelés során mintegy 1328 vizelést rögzítettek. A rögzített adatok elemzésével arra voltak kíváncsiak, hogy a csimpánzok szinkronizálják-e ezt a tevékenységüket. Azt is megvizsgálták, hogy a viselkedési mintát befolyásolták-e olyan tényezők, mint például más csimpánzok közelsége vagy a csoporton belüli társadalmi pozíció.

Az eredmények azt mutatták, hogy a tevékenységük nem a véletlen műve, vagyis nemcsak azért pisil egyik csimpánz a másik után, mert éppen rá is rájött a szükség – írja az Interesting Engineering.

Kiderült, ismerik és tudatosan fogyasztják a gyógynövényeket a csimpánzok

A beteg vagy sérült csimpánzok olyan növényeket fogyasztanak, amiket egészséges társaik nem – derült ki egy Ugandában végzett vizsgálatból. Az elemzések kimutatták: ezeknek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.

A vizsgálat szerint minél közelebb van egy vizelő csimpánz egy másikhoz, annál valószínűbb, hogy utóbbi is vizelni fog. Azt is megfigyelték, hogy a társadalmi rangban lejjebb lévő egyedek nagyobb valószínűséggel követték a magasabb rangú egyedek viselkedését.

A kutatás eredménye rávilágít egy látszólag hétköznapi viselkedés lehetséges társadalmi jelentőségére. A csimpánzok vizeletürítési szokásainak megértése értékes betekintést nyújthat a csoportdinamikába, a koordinációba és a főemlősök, köztük az ember társas viselkedésének alakulásába. A tudósok a jövőben azt vizsgálnák, hogy milyen mechanizmusok húzódhatnak meg a viselkedés mögött.

A közös pisilésre egyébként van egy olasz közmondás:

Chi non piscia in compagnia o è un ladro o è una spia.

Ez pedig nagyjából annyit tesz: aki nem pisil társaságban, az vagy tolvaj, vagy kém.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!