szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Dél-koreai kutatóknak sikerült elérniük, hogy se elemet, se akkumulátort ne kelljen használni a tűzjelzőkhöz. Ennek köszönhetően biztonságosabbak lehetnek ezek a készülékek.

A tűzérzékelő berendezések rendkívül hasznosak, hiszen adott esetben nemcsak az anyagi kárt lehet vele minimalizálni, de életet is menthet. A készülékek azonban nem tökéletesek: többnyire elemmel – bizonyos típusok beépített akkumulátorral – működnek, és bár a készülékek hangosan jeleznek, ha épp merülőben vannak, előfordulhat, hogy úgy merül le a készülék, hogy az ember észre sem veszi azt.

De az elemes/akkumulátoros megoldás nemcsak ezért nem szerencsés: mivel ezek a kiegészítők tűzveszélyesek, ezért ha beüt a baj, akár fel is robbanhatnak. A dél-koreai Csungang Egyetem mérnökei ezért egy olyan szerkezettel álltak elő, aminél nem kell ettől tartani, ugyanis sem elem, sem pedig akkumulátor nincs benne.

Természetesen nem arról van szó, hogy a kutatók egy hálózatra kapcsolható eszközt készítettek, hiszen az áramkimaradás esetén nem lenne túl hasznos. Ehelyett egy hidrovoltaikus rendszert készítettek, ami vízmolekulák és a benne lévő nanostrukturált anyagok kölcsönhatása révén termel elektromos áramot. Az erről szóló tanulmányt a Chemical Engineering Journalban lehet elolvasni.

Itt a legújabb biztonságos és igen tartós akkumulátor

Az újfajta koreai aksi az ígéretek szerint 1000 töltési ciklus után is megőrzi eredeti kapacitásának közel 90 százalékát.

A megoldás nanopórusos rétegeket használ, amelyek felülete képes magához vonzani a protonokat a vízből. A pozitív töltésű proonok, valamint a nanoszerkezet negatív töltésű felülete elektromos kettős réteget (lectrical double layer, EDL) alkot.

A tűz által okozott párolgás fokozza a vízmolekulák mozgását, ami feszültséget kelt a nanorétegekben, ez pedig elektromos áram előállítására használható. Végeredményben ez működteti a készüléket, ami így jelezni tud, ha baj van.

A tesztek alapján a mérnökök arra jutottak, hogy az egység 10 másodperc alatt képes reagálni és jelezni, ha kigyulladt valami.

A szakemberek szerint ez az első alkalom, hogy egy ilyen tűzérzékelő berendezés készült. A technológiát más eszközök, például orvosi műszerek működtetésére is fel lehet használni, így azoknál is kiváltható lehet az akkumulátor vagy az elem használata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!