szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jeff Bezos és Bill Gates neve is felsejlik annál a cégnél, mellyel most partnerségre lépett az Apple egy agyi chip kifejlesztéséhez.

Agy-számítógép interfész (brain-computer interface / BCI) fejlesztésének korai fázisában van az Apple, mellyel a cél, hogy a mozgáskorlátozott emberek agyi jelekkel tudják irányítani az iPhone-t, iPadet, Vision Prót. Ez egy agyi chip révén valósulna meg, hasonlóan az Elon Musk-féle Neuralink megoldásához.

A The Wall Street Journal jelentése szerint az Apple ehhez a Synchron nevű vállalattal lép partnerségre, mely mögött Jeff Bezos és Bill Gates áll. A Gizmodo kiemeli: a BCI-iparág a várakozások szerint jelentősen növekedni fog a következő évtizedekben.

Az ilyen eszközök révén feleslegessé válik a hagyományos perifériák és módszerek (pl. érintés) használata, mivel semmilyen fizikai mozgásra nincs szükség egy adott készülék irányításához. Csak a gondolatokra – emiatt pedig a valamilyen fogyatékossággal élő emberek számára újból lehetővé válhat az eszközeik irányítása.

A Neuralink N1-es chipjével szemben a Synchron Stentrode-ját az agy tetejére ültetik be, nem az agyba – így elkerülhetők a rendkívül invazív beavatkozások. A behelyezést követően a Stentrode elektródái segítségével „olvassa” az agyi jeleket, és azok segítségével valósítja meg a képernyőn történő navigációt. Tehát, leegyszerűsítve: gondolatokkal lehet irányítani az adott eszközt.

Beültették az agyába a chipet, a gondolataival vezérli az Apple Vision Prót a 64 éves beteg férfi

Az amerikai Synchron a világon elsőként hangolta össze az általa készített agy-számítógép interfészt az Apple csodaszemüvegével, a Vision Próval. A cég később más eszközökkel is ugyanezt tervezi megtenni.

A Synchron eszköze egy olyan megoldással működik, ami már most is része a macOS akadálymentesítési képességeinek, tehát az alapok is megvannak az Apple számítógépeiben. A Synchron 2019 óta már tíz emberbe ültette be a Stentrode-ot.

A The Wall Street Journal szerzője felkereste Mark Jacksont is, aki az ALS nevű betegség miatt kapta meg az eszközt, és egy Apple Vision Pro segítségével teszteli a Synchron eszközét. A kevertvalóság-szemüveg segítségével Svájcba tudott „utazni”, és egy alpesi csúcs tetejéről tudott lenézni; még azt is érezte, ahogyan a lábai remegnek.

Jelenleg azonban sokkal lassabb az eszközök irányítása egy ilyen megoldással, mint normál érintéssel vagy egérrel, és egyelőre a Stentrode sem alkalmaz olyan sok elektródát, mint a Neuraluink-féle N1. Az Apple pontos tervei azonban egyelőre még nem ismertek, így az sem, hogy az Apple megoldása mire lehet majd képes, és mikor jelenhet meg.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!