szerző:
hvg.hu/napi.hu
Tetszett a cikk?

Miközben a magyar fejlesztések 95 százalékához uniós forrást használnak fel, az uniós átlagnál többször fordul elő, hogy a beszerzéseket hirdetmény nélkül hirdetik meg, de jellemző az is, hogy kevés az jelentkező ezen közbeszerzésekre – állítja a Transparency International Magyarország.

Az uniós források felhasználásánál szinte az egyetlen szempont, hogy el kell költeni az összes pénzt, így pedig viszonylag kevés szó esik a hatékonyságról, ráadásul gyakoriak a komoly túlárazások is – hangzott el a Transparency International Magyarországtól. Mint az a Napi.hu-n megjelent, évente 1000 milliárd forintnyi EU-s támogatás érkezik Magyarországra, a hazai beruházások nagy része ettől függ, hiszen a fejlesztések 95 százalékához uniós forrást is felhasználnak. Éppen ezért fontos, hogy mennyire átláthatóan költik el ezeket a pénzeket. A helyzet  azonban nem túl rózsás, hiszen az uniós átlagnál többször fordul elő, hogy a beszerzéseket hirdetmény nélkül hirdetik meg, de jellemző az is, hogy kevés az jelentkező ezen közbeszerzésekre: amíg itthon 3,5 az átlagos jelentkezők száma, az EU-ban 5,4. Ennek is köszönhető, hogy gyakoriak a túlárazások – mondta Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója egy mai sajtóeseményen.

Szlavkovits Rita

Dinamikusan növekszik a közbeszerzéseken elköltött pénzek összege, 2012 és 2013 között például 80 százalékkal nőtt. A kormány kommunikációja szerint minden szép és jó a közbeszerzéseknél, ez szerepel a mostani törvényről a nemrég elfogadott Nemzeti Korrupcióellenes Programban is. Az új törvényjavaslatot most tárgyalják, így úgy tűnik, hogy új alapokra helyezik a közbeszerzés szabályait. Van számtalan támogatandó cél, ugyanakkor a bürokratikus terhek csökkentése nem biztos, hogy az átláthatóságot fogja növelni – emelte ki jogi igazgató. Jó irány, hogy az ajánlattevők szűkebb körben hivatkozhatnak üzleti titokra, ahogy az is, hogy bővül a közbeszerzési adatbázisban közzéteendő közérdekű adatok köre. Gondot okozhat, hogy az építési beruházásoknál 500 millió forintig nyílt verseny és hirdetmény közzététele nélkül lehet közbeszerzést kiírni.

Az eseményen Kállay László a a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán belül működő Kisvállalkozás-fejlesztési Központ igazgatója azt mondta, az eddigi gazdaságtörténetben még sosem látott mértékű összeget kapunk az EU-tól, ám már a folyamat elején felmerül a probléma, hogy ezt el tudjuk-e költeni a jogi keretek mentén. Szerinte jelenleg szinte az egyetlen szempont, hogy el kell költeni az összes pénzt, így pedig viszonylag kevés szó esik a hatékonyságról. Hozzátette, hogy makroszintű kockázatot jelent, hogy a forrásokat 60 százalékát a gazdaságfejlesztésre költené a kormány. Ez a döntés az egyetemi docens szerint fejlesztéspolitikai szempontból is indokolatlan, de sok helyen gondot fog okozni, hogy el tudják-e költeni az összes pénzt. Példaként a pénzügyi programokat említette, mondván itt nehéz lesz felhasználni a rendelkezésre álló összeget, részben a párhuzamos futó hazai programok miatt. Márpedig ha lassan fogy a pénz, akkor a kontrollmechanizmus nem lesz erős – hívta fel a figyelmet Kállay.

  Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Dan Bongino, jobboldali megmondóember lesz az FBI új igazgatóhelyettese

Dan Bongino, jobboldali megmondóember lesz az FBI új igazgatóhelyettese

„Mint egy megfáradt, pityókás TSZ elnök” – Magyar Péter és több ellenzéki párt is reagált az évértékelőre

„Mint egy megfáradt, pityókás TSZ elnök” – Magyar Péter és több ellenzéki párt is reagált az évértékelőre

Ferenc pápa a kórházból kérte, hogy imádkozzanak érte és a békéért

Ferenc pápa a kórházból kérte, hogy imádkozzanak érte és a békéért

Puzsér Róbert: A pedofíliáról akkor is beszélni kell, ha Magyar Péter épp félti a lájkjait

Puzsér Róbert: A pedofíliáról akkor is beszélni kell, ha Magyar Péter épp félti a lájkjait