szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Dízelbotrány a Volkswagennél, könyvelési gondok a Toshibánál, fantom gyógyszertárak, egy nem túl szimpatikus cégvezér, és persze a FIFA-botrány – ezek voltak az év legnagyobb botrányai az üzleti világban. Dollárban is milliárdok vagy tízmilliárdok úsztak el.

Nem volt eseménytelen az év az üzleti világban, és ha a Madoff-féle piramisbotrányt vagy az Enron csődjét nem is sikerült überelni, íme 2015 legnagyobb üzleti botrányai.

A Volkswagen-botrány

A prímet feltehetően a Volkswagen viszi. A világ legnagyobb vagy egyik legnagyobb autógyárának botránya azzal kezdődött, hogy az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szeptemberben megvádolta a VW-t, hogy olyan szoftvert telepített a dízelautókba, amelyekkel kijátszhatóak a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó amerikai előírások. (Állítólag a vállalat már hét éve csalt az adatokkal.) A VW elismerte a csalást, a botrány miatt a vállalat értéke 20 milliárd dollárral esett a tőzsdén. Az ügy mintegy 11 millió autót érint, és hogy a botrány miatti költségeket fedezni tudja a cég, ezért a zwickaui gyárban hatszáz embert bocsátanak el, beruházásokat halaszthat el, és a pletykák szerint lehet kénytelen lesz eladni a Bentley vagy a Lamborghinit.

AFP / Damien Meyer

A FIFA és a korrupció

Korrupció, zsarolás és pénzmosás 24 éven keresztül és minimum 150 millió dollár értékben – ez a FIFA-botrány rövid mérlege, amely bár májusban robbant, még december elején is voltak letartóztatások. Egyes vélemények szerint a botrány akár a szervezet halálát is okozhatja, hiszen elérte a csúcsvezetőket – nevezetesen Blattert és Platinit is – így sokak szerint jobb lenne, ha a FIFA megszűnne, és egy tiszta lappal induló szervezet venné át a helyét.

AFP / Fabrice Coffrini

Májusban a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség több vezetőjét is letartóztatta a svájci rendőrség. A letartóztatásokat az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma rendelte el az FBI nyomozása alapján. Az ügy valamennyi kontinensre kiterjedt, és még az Egyesült Államokba is komoly kenőpénzek érkeztek, holott ott közel sem örvend olyan népszerűségnek a foci, mint Európában vagy Dél-Amerikában. Eddig 12 ország 18 jelenlegi és egykori futballvezetője ellen emeltek vádat.

A Toshiba könyvelési csalása

Júliusban távozott posztjáról Hisao Tanaka, a Toshiba elnök-vezérigazgatója, miután kiderült, tudott a japán óriás cégnél történt könyvelési csalásról. A vállalatnál feltehetően 2008 óta csaltak a könyvelésben, és a valóságosnál több nyereséget könyveltek el – hét év alatt több mint 2 milliárd dollárt hazudhattak be. A cég persze elvesztette a befektetők bizalmát, az új vezetőség éppen ezért drasztikus változásokat tervez, egyebek között a munkavállalók 30 százalékától – mintegy hét ezer embertől – is megválhatnak.

Valeant és a sosem volt gyógyszergyár

Szintén mesterségesen pumpálták fel a kanadai Valeant gyógyszercég bevételeit is, és hogy ezt elrejtsék, ezért különböző fantomcégeket hoztak létre. A kétes ügymenetre a Citron Research világított rá, és bár a cég mindent tagadott, de a magyarázkodás nem sikerült túl meggyőzőre, a cég részvényei ritkán látott zuhanásba kezdtek.

Martin Shkreli az új közellenség

December elején vették őrizetbe Martin Shkrelit, aki éles eszű startupper-csillagból bámulatos gyorsasággal lett az egyik legjobban utált ember a világon.

Twitter

A címet azzal vívta ki, hogy a – főleg AIDS-betegek kezelésére használt – Daraprim nevű gyógyszer árát 13,5 dollárról 750 dollárra emelte. Shkrelit még fénykorában sem volt szerénységéről híres, és úgy tűnik, maga is elhitte, hogy mindent megtehet, illetve mindent tud. Már 2008-ban is 2,3 millió dollár tartozása volt a Lehman Brothers felé, amit csak azért úszott meg, mert a brókerház bedőlt, és berobbantva a gazdasági válságot magával rántotta a fél világot. Shkrelit a Forbes nemrég még a legsikeresebb 30 év alatti üzletemberek listáján nevezte meg, ám mesés eredményei csak papíron léteztek.

Shkreli 2011-ben alapította Biotech Retrophint, a cégnek saját terméke nem volt, inkább gyógyszereket vásárolt fel, majd azokat alaposan megdrágította. A Retrophinnak valójában egy feladata volt, a katasztrofális tőzsdei döntések nyomainak eltüntetése, és Shkreli nem kispályázott, 11 millió dollárt szivattyúzott át a cégből. A Retrophintól tavaly kirúgták, ezt követően Shkerli új biotechnológiai céget alapított, és megvette a Daraprim forgalmazói jogait – és valahol itt záródott be a kör.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Elmebeteggé akart nyilváníttatni egy ramocsaházi férfit a jegyző, amiért kérdéseket tett fel a falu helyzetéről

Elmebeteggé akart nyilváníttatni egy ramocsaházi férfit a jegyző, amiért kérdéseket tett fel a falu helyzetéről

Megszűnt az áramellátás több csongrádi településen

Megszűnt az áramellátás több csongrádi településen

Fabiny Tamás: Fekete zászló fog lobogni az evangélikus gimnáziumon Keleti Ágnes temetésekor

Fabiny Tamás: Fekete zászló fog lobogni az evangélikus gimnáziumon Keleti Ágnes temetésekor

Sulyok Tamás olyan térképpel köszöntötte a schengeni bővítést, amin Koszovó Szerbia része

Sulyok Tamás olyan térképpel köszöntötte a schengeni bővítést, amin Koszovó Szerbia része