szerző:
Csehszlovák Kém
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nagy volt a nyavalygás miután a magyar szurkolók reflexszerű zsidózása miatt a FIFA pénzbüntetést szabott ki, és arra kötelezte a magyar fociválogatottat, hogy zárt kapuk mögött játssza le soron következő világbajnoki selejtezőjét. Az azonban kimarad a tudósításokból, hogy az eljárás nem példanélküli.

Mik vannak? Rasszizmusért büntet az UEFA, ezúttal Nyugat-Európa fajgyűlölettel leginkább fertőzött klubját, a Lazio Romát érte utól a nemzetközi futballszervezet haragja. Mindjárt meg is nézem, vajon a Facebookon huligánkodnak-e már a Lazio szurkolók, tudja valaki, hogy van olaszul, mocskos UEFA? A történet még novemberben kezdődött, amikor az Európa Liga csoportküzdelmei során az angol klub az Örök Városba látogatott. A római szurkolók egy része a "Juden Tottenham" német rigmust kiabálta, később egy "Free Palestina" transzparenst függesztettek ki. A mérkőzés előtt egy római bárban a londoni zsidó közösséggel régóta tradicionálisan jó kapcsolatot ápoló klub szurkolóit támadták meg olasz ultrák, az attakban legalább nyolc vendégdrukker megsebesült.

A 140 ezer eurós bünti egyébként úgy jött ki, hogy 50 ezer eurót ért a 2012 decemberi szlovéniai maribori vendégjáték során bemutatott produkció - rasszista jelszavak, görögtüzek gyújtása - míg a fennmaradó 90 ezer euró a Tottenham elleni önkifejezésért járt, szépen összehozták.  Emlékeztetőül: a FIFA idén januárban a magyar-izraeli meccs gyalázkodó jelenetei miatt, a zárt kapu mellett, 40 ezer eurós mellékbüntetést is kiszabott a magyaroknak. Az olaszok ezúttal az azonnali zárt kaput megúszták, de a büntetés azonnal életbe lép, ha hasonló bűncselekményt követnek el a nemzetközi porondon az elkövetkezendő két évben.

*

Izraelben,a múlt heti bajnoki fordulóban hasonló, csúnya jeleneteknek lehettek tanúi a jeruzsálemi Beitar józanabb szurkolói. A jobboldali nacionalista zsidók körében népszerű klub két muszlim játékossal szeretné bővíteni keretét, ez nem tetszett a Beitar szurkolóinak. Az ultrák rasszista üzeneteket tettek ki a lelátón és diszkriminatív rigmusokat kiabáltak Zaur Sadajev, és Dzabrail Kadijev az oroszországi Terek Groznij játékosainak tervezett leigazolása ellen. A molinón ezt olvashattuk: "A Beitar mindig tiszta marad". Ismert, az izraeli csapatok közül a Beitar mezében nem lépett pályára soha arab vagy muszlim játékos. Megmutatjuk:

Érdemes megnézni a The New York Times helyszíni tudósítását is a botrányos meccsről, nem tudtam a gondolattól elszakadni amikor az izraeli ultra skandálásokról olvastam - "Vérrel és tűzzel szabadítjuk fel Palesztinát" - hogy ne gondoljak a magyar válogatott és gyakorlatilag bármilyen magyar bajnokin random változatossággal felhangzó "Lesz még Erdély Magyarországé" kántálásra. Halljuk, magyar és izraeli szélsőjobboldali ultra vagy huligán nincs különbség, mégis módszertani szempontból érdemes kicsit jobban megpiszkálni a hírt, különös tekintettel a botrányos eseteket követő reakciókra.

A magyarországi sajtóból, különösen a jobbszélen és a különböző internetes disputákból ugyanis rendszeresen kimarad a botrányos esetek visszhangja és a konkrét ellenintézkedések bemutatása. Gondolni sem merünk arra, hogy mindez azért történik, mert az általánosításért egyébként rendszeresen és nagy pofával, álszent módon, hisztérikusan tiltakozó magyarországi jobboldaliak és az izraeli gyalázkodó jeleneteket bemutató webes és egyéb felületek olyan képet szeretnének közvetíteni magyarországi olvasóik felé, mintha ez az arab-, és muszlim-ellenes szélsőséges nézet Izraelben teljesen általános és elfogadott lenne?

Lássuk, mi történik az események után, amit a magyar sajtó nagy részében már nem olvashatunk el. A múlt heti botrányos Beitar meccs kapcsán gyakorlatilag minden felelős állami posztot betöltő vezető megszólalt. A molinóval kapcsolatban a jeruzsálemi rendőrség három embert azonnal letartóztatott, gyorsított eljárásban lesznek elítélve. Az izraeli "MLSZ", az IFA azonnali fegyelmi eljárást kezdeményezett a klub ellen, amely során azt is figyelembe veszik, hogy 2009-ben már büntették és figyelmeztették a Beitar vezetőségét: nem teszi meg a szükséges és őszinte lépéseket a rasszista kántálások ellen.

Eközben Csányi Sándor nem hallotta az Indul a vonat Auschwitzba kezdetű rasszista rigmust és az izraeli himnusz alatti füttyöt, az MLSZ nem lépett a meccs másnapján.

Az izraeli miniszterelnök-helyettes felháborodását fejezte ki az ügy kapcsán, "sokkolt a Beitar szurkolói között megjelenő muszlim vagy arab játékosok ellen irányuló rasszizmus", nyilatkozta a ReutersnekMoshe Yaalon később saját twitterjén is hangot adott véleményének, "nem tehetünk úgy, mintha ezek a dolgok meg sem történtek volna, hiszen nem is olyan régen mindez pont a zsidó nép ellen irányult".

Orbán Viktor inkább jobb, ha mond semmit, Semjén Zsoltnak nincs twitterje, ezért.

A muzulmán játékosok elleni rasszista kántálások Izrael szerte döbbenetet váltottak ki, a Reuven RivlinKnesszet házelnöke a a katonai rádióban csak ennyit mondott, néhány nappal ezelőtt: "Ma van a Nemzetközi Holokauszt Emléknap. Képzeljük már el, mi történne, ha mondjuk Angliában vagy Németországban angolok vagy németek egy csoportja hangosan kijelenti, hogy egy zsidó nem játszhat a csapatukért. Nemcsak támogatnunk kell a fasizmus és a rasszizmus elleni harcot, hanem vezetnünk kellene!"

Eközben Kövér: Nyírő „nem volt fasiszta és nem volt antiszemita.” Nyírő: „Éljen Hitler Adolf! Éljen Németország!

Jeruzsálem polgármestereNir Barkat szintén kritikus hangot ütött meg az esettel kapcsolatban: "Mi zsidók, nem engedhetjük meg magunknak, hogy muszlim vagy keresztény játékosokat diszkrimináljunk az átigazolási időszakban. Ez pedig már nemcsak a fociról szól, ez egyenesen zsidó nemzeti érdek."

Eközben Tarlós István színházpolitikájában megmutatta, hogy nincs igazán különbség a jobboldal és a szélsőjobb között.

Láthatjuk, az ultrák, hoolok azonos erejű rasszista megnyilvánulásai mellett a magyarországi és izraeli hivatalos politika a botrányos jelenetek másnapján eltérő intenzitással reagált. Ne legyünk igazságtalanok: a Fidesz részéről az MLSZ elnökségében is helyet foglaló képviselő, négy nappal később elítélte a történteket, a büntetések és komolyabb szankciók várható kiszabására csak a nemzetközivé dagadó botrány és a FIFA zárt kapusítélete után szánta el magát, ami egyelőre persze nem több, mint egy szépen hangzó nyilatkozat, kíváncsian várjuk annak gyakorlati megvalósulását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!