szerző:
Tetszett a cikk?

Sokan morogtak a kormányzati költözés mögött rejlő ideológia kivagyisága miatt, de a gyakorlati kérdések nem kerültek szóba.

Állandóan le lesz zárva a Lánchíd? Vagy a miniszterelnök és miniszterei örökösen ott fognak ülni a dugóban az Alagútban, a hídon, a Clark Ádám vagy a Széchenyi István téren? Ez jutott eszembe a kedd este megjelent kormányhatározatról, amely két minisztérium Várba költöztetéséről szól.

Ugyanis amióta kiderült, hogy a kormány újra kormányzati központtá akarja alakítani a Budai Várat, sokan morogtak már az emögött rejlő ideológia és a közönséges emberi kivagyiság miatt, de meglepő módon nem kerültek szóba az ezzel kapcsolatos gyakorlati kérdések. Például nézzünk rá a Belügyminisztérium hatalmas palotájára a Lánchíd pesti hídfőjénél! Erős kételyeim vannak, hogy az összes ottani dolgozó elférne a Tudományos Akadémia kutatóintézeteinek kiürített épületeiben az Országház és az Úri utcában. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig ma az egykori Pénzügyminisztérium önmagában is óriási József nádor téri és a korábbi külkereskedelmi, aztán több névváltozás után gazdasági tárca Honvéd-Szemere utcai épülettömbjében működik, meg még a Kálmán Imre utcában is. Kizárt, hogy elég lenne neki az egyébként szintén nem kicsi Szentháromság téri ház, amelyről a kormányhatározat furcsa módon csak azt említi, hogy a Magyar Nemzeti Levéltár ott működő részlegét kell máshová helyezni, de azt nem, hogy az pillanatnyilag A Magyarság Háza is. Honlapja szerint: „Célunk továbbra is az, hogy a Magyarság Háza [helyesen: Házát, de miért éppen egy ilyen intézmény mutatkozna be nyelvtani hiba nélkül?] a nemzeti identitást erősítő kulturális és módszertani központként tartsák számon, amely élen jár a magyar-magyar kapcsolatok ápolásában és előmozdításában, és nagymértékben hozzájárul a magyarság értékmegőrző képességének és egymás iránti felelősségérzetének kialakításához.” Vagyis valószínű, hogy a minisztériumok egy része Pesten marad, és nehezebb lesz a részlegek közti kapcsolattartás. Persze telefonon és e-mailekkel is lehet érintkezni, tarthatnak videokonferenciát, de azért néha össze kell jönni személyesen, és a miniszter is magához hivathatja bármely beosztottját.

Végiggondolta-e valaki, hogyan fog reggelente két nagy minisztérium sok száz hivatalnoka autón bejutni a Várba, délután pedig onnan haza? Hol parkolhatnak? Van-e elég hely akár a felduzzasztott vezetőségek szolgálati autóinak? Vagy talán kötelező lesz a 16-os busszal járniuk? Mondhatják erre, hogy bizonyára a tudományos kutatók zömének is van kocsija. Ám ők kevesebben vannak, nem mindennap kell bejárniuk, és akkor se hivatali munkarendben, a csúcsforgalomban.

1945 előtt jelentéktelen volt az autóforgalom, nem okozott gondot, ha a Várban székelő vezetőknek naponta többször is be kellett menniük a Belvárosba. A köztársasági elnöknek, aki 2003 óta a Sándor-palotában dolgozik, jelképes alkotmányos szerepe miatt keveset kell mozognia, nem járnak hozzá ügyfelek. Államfői rangú vendéget néhány havonta fogad, az azzal járó hajcihő tehát nem okoz nagy zavart. De a miniszterelnöknek, a minisztereknek, a többi főtisztviselőnek rengeteg dolga van a pesti oldalon. Például az országgyűlésben. Hogyan jutnak majd oda? Ma a minisztériumok a nemzeti fejlesztési tárca kivételével mind Pesten vannak, közel egymáshoz és az Országházhoz. Ez praktikus és hasznos. Ugyanez a Várral kombinálva millió bonyodalmat fog okozni.

Butaság, amire hivatkozni szoktak, hogy a miniszterelnöknek azért kell kiköltöznie a parlament épületéből, mert ezt kívánja a hatalmi ágak szétválasztásának elve. E fontos elv megvalósulásának semmi köze ahhoz, hogy az irodák milyen postacímen találhatók. 1998-ig, ellenzéki korában Orbán Viktort se zavarta soha, hogy hol dolgozik Antall József vagy Horn Gyula. Sok vidéki városban ugyanabban a házban működik a bíróság és az ügyészség, mégsincs senkinek kétsége afelől, hogy ezek egymástól független szervezetek.

Rengeteg pénzt fognak elkölteni a várbeli épületek átalakítására, és könnyű kitalálni, hogy kik kapják az építési megbízásokat. Igaz, a felszabaduló nagy pesti irodaházakat el akarják adni, de nem vagyok biztos benne, hogy tolongani fognak a vevők. Nagy és elhasznált, drágán üzemeltethető épületek azok, bár remek belvárosi helyeken találhatóak.

Számomra nem csak az elvakultság ijesztő abban, hogy Orbán Viktor mindenáron a Várból akar uralkodni, hanem az is, hogy senkit nem érdekelnek egy döntés gyakorlati következményei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!