szerző:
-ha
Tetszett a cikk?

Eseménysor Múlt csütörtökön a nagy hitelminősítők egyike, a Moody's Investors Service megvonta Magyarországtól a...

Eseménysor

Múlt csütörtökön a nagy hitelminősítők egyike, a Moody's Investors Service megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást. 15 év után így újra bóvli kategóriába sorolták hazánkat.

A leminősítést követően az ellenzék egységesen a nemzetgazdasági miniszter menesztését követelte, sőt, a legnagyobb ellenzéki párt a miniszterelnök távozását is fölvetette. A külföldi lapok az eddig követett gazdaságpolitikát bírálták, és eredendően jobboldalinak tartott közgazdászok is a kormány felelősségét emelték ki.

A kormány nevében nyilatkozó nemzetgazdasági miniszter ezzel szemben úgy vélekedett, hogy „hadműveletek folynak Magyarország ellen”, és a leminősítés nem volt indokolt, mivel a „magyar gazdaság fundamentumai” erősek. Hasonló szellemben nyilatkozott a kormánypárt szóvivője, aki szerint „semmiféle objektív alapja sincs a Moody's leminősítésének”, most már "mindenki látja, hogy Európát pénzügyi támadás éri és ez alól Magyarország sem tudja kivonni magát".

Elemzés

A leminősítéssel kapcsolatban a Századvég Intézet rövid elemzést tett közzé, amely a következőket tartalmazza: „a Moody’s hitelminősítő intézet Magyarországot érintő legutóbbi döntése része annak a globális versengésnek, amely az atlanti gazdasági övezet két meghatározó térsége, az Egyesült Államok és az Európai Unió között zajlik. […] Az elmúlt hónapok eseményei azt mutatják, hogy a küzdelem negatív következményei alól egyetlen európai állam sem tudja kivonni magát és a támadások mostanra elérték az uniót alapító magállamokat is”.

„A hitelminősítő intézménye és a leminősítés gyakorlata egy globális hatalmi játszma eszköze, amely önbeteljesítő jóslatként működik, […] nem véletlen, hogy a globális küzdelemben résztvevő felek megértették mindennek a jelentőségét, és a fegyver semlegesítésére törekednek”.

"A Moody’s döntése tehát a nyomásgyakorlás eszköze, így is kell értelmezni" – zárul a közlemény.

Hír

A Századvég-konzorcium nyerte az összkormányzati szakpolitikai tanácsadásra kiírt közbeszerzési pályázatot. Ennek értelmében a kormányzat számára végeznek majd közvélemény-kutatásokat, szakpolitikai kutatással alátámasztott tanácsokat adnak, tanulmányokat készítenek, továbbá kommunikációs-stratégiai tanácsadást látnak el, ezen belül 15 és 5 perces közvélemény-kutatásokat készítenek havi nettó 29 610 000 forintért. A megbízás 2014 végéig szól.

*

Korábbi eseménysor

Lázár János fideszes frakcióvezető másfél hete önálló képviselői indítványként benyújtotta a képviselők választásáról szóló törvényjavaslatot.

A tervezetet az ellenzéki pártok élesen kritizálták, mivel az szerintük nem tükrözi a választói akaratot, megnehezíti a választáson való indulást, és „a Fidesz a hatalmát próbálja bebetonozni a választási törvényre vonatkozó javaslatával, és rendkívül aránytalan szisztémát vezetne be”. A baloldali ellenzék, miután nem hallgatták meg érveit, kivonult a javaslatot tárgyaló bizottság üléséről, az egyik távozó képviselőcsoport-vezető azt közölte, hogy ha a törvényt jelenlegi formájában fogadják el, „aligha beszélhetünk tovább arról, hogy az emberek szabad akaratából a Fidesz-KDNP leváltható”, míg a volt kormányfő egyenesen a következő választások bojkottjára szólított fel, „ha a Fidesz hozzáállásában nem történik változás”. Az elképzelést szakértők és mérsékeltnek tekintett publicisták is abszurdnak és Fideszre szabottnak titulálták, míg az Amerikai Egyesült Államok már korábban aggályait fejezte ki a törvénytervezet napvilágra került elemeivel kapcsolatban.

Ezzel szemben az indítványt benyújtó frakcióvezető badarságnak nevezte, hogy a Fidesz magára írta a választási törvényt, míg a törvény előkészítésével megbízott politikus szerint sokkal tisztességesebb, becsületesebb és korrektebb politizálásra kényszeríti a pártokat az új rendszer.

Korábbi elemzés

A törvénytervezetet elemezte a Nézőpont Intézet. Idézetek a szövegből: „a választási rendszer kormánypárt által tervezett átalakítása továbbra is lehetővé teszi a mindenkor hivatalban lévő kormányok erős, stabil kormányokkal történő leváltását, hiszen bármely, megfelelő társadalmi támogatottsággal rendelkező párt számra adott a lehetőség a stabil kormánytöbbség megszerzésére".

„Véleményünk szerint a választójogi reform iránya ésszerű, hiszen a kivételes válsághelyzet kezeléséhez nélkülözhetetlen, stabil kormánytöbbséget eredményez”. „Nem tartjuk – fűzik hozzá – általános érvénnyel nehezítésnek az ajánlószelvények számának emelését, és a javaslatról egyáltalán nem gondoljuk azt, hogy feltétlenül kispárt-ellenes lenne”.
Végül megállapítják: „a kormánypárti javaslat pedig egy hosszútávon is működőképes, a kormányzati stabilitást közvetlenül elősegítő demokratikus választási rendszert alakít ki”.

Korábbi hír

A Nézőpont Intézet leánycége, a Médianéző Kft. nyerte évi 360 millió forintért az egységes kormányzati médiafigyelésre és -elemzésre, valamint médiahatás-vizsgálatra kiírt közbeszerzési pályázatot. A vállalkozás honlapja arról számol be, hogy ők nyújtották be a legjobb ajánlatot, míg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztálya a Népszabadsággal azt közölte, hogy a nyertes egyedül tett ajánlatot.

(Amennyiben Ön a címben föltett kérdésre igennel válaszolna, úgy haladéktalanul jutassa el válaszát és személyes adatait Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos részére!)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!