|
A YouTube ingyenes videó megosztó oldalon tűnt fel az a klip, amely az MTV-székház gyalázatos ostromának képeihez egy olasz rock számot rendelt, mintha az MTV-t megostromlók valamiféle hősi pózba állításáról volna szó. Tovább. |
„Előre budapesti srácok! A nép szabadságot akar, de a kormány felsorakoztatja ellenük a hadsereget!” – így kezdődik az a felhívás, amelyet az
Azione Giovani nevű politikai ifiszervezet tett közzé szeptember utolsó napjaiban. Az Alleanza Nazionale nevű, Gianfranco Fini vezette politikai párt fiókszervezete újabban teljes mellszélességgel kiáll a tévészékházat ostromló rendbontók mellett. Az
alábbi linken is elérhető, kinyomtatható szórólap egyértelmű párhuzamot von az 1956-os szabadságharc és a Szabadság téren kukákat borogató focihuligánok között.
A szórólap szerint a kormány ellen tüntető „magyar fiatalok” új választásokat követelnek, a rendőrség pedig válaszul őrizetbe vétellel próbálja elnyomni őket. A jól értesült szervezet azt is közli, hogy két nap alatt kétszázan sérültek meg, azt viszont elmulasztják hozzátenni, hogy többségük rendőr volt, s kőzáporban szerezte sérülését. „Az ellenzék kénytelen volt lemondani tüntetését” – sajnálkozik a szórólap, felróva, hogy mindez az európai szocialisták, köztük a kormányfő Romano Prodi csendes asszisztálása mellett történt.
© hvg.hu Az Azione Giovani szórólapja |
A lényeg feltehetően éppen az utóbbi: az Olaszországban ellenzékbe szorult jobboldali párt ifiszervezetének felhívása a magyar forradalmárok melletti kiállás helyett inkább belpolitikai célokat szolgál, vagyis a baloldali kormány és a Prodi előző kormányában a belügyminiszteri posztot is betöltő államfő kikezdését. Giorgio Napolitano köztársasági elnöknek azt a – hazánkban is hírt kapott – múltbéli tévedését róják fel, hogy 1956-ban az Olasz Kommunista Párt vezetőségi tagjaként nem ítélte el, sőt szükségesnek tartotta a szovjet agressziót.
Napolitano nemrég Budapestre is ellátogatott, hogy lerója kegyeletét a 301-es parcellánál. Ismeretes 1956-os álláspontja, amikor is helyeselte a Szovjetunió beavatkozását a magyar forradalomba, ezt a nézetét azonban 1968 óta számos alkalommal felülbírálta - nyilatkozta akkor az olasz politikusról magyar kollégája. Sólyom László hozzátette: Napolitano nem megmagyarázza korábbi magatartását, hanem egyértelműen elhatárolja magát attól; ennek pedig különös jelentősége van most, a forradalom 50. évfordulóján.
(Megkíséreltük a politikai szervezet római irodáját elérni, hogy megtudakoljuk, hogyan kellene értelmeznünk a köztörvényes rendbontók melletti kiállást, e-mailben elküldött kérdéseinkre azonban mindeddig nem érkezett válasz.)