szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A washingtoni Capitoliumnál történt példátlan szerdai eseményekben négyen haltak meg. A képviselők maratoni ülés után megerősítették Joe Biden győzelmét, Trump pedig békés átmenetet ígért. De már születnek a forgatókönyvek arra, hogy január 20-ig se maradhasson. A Facebook mindenesetre már kitiltotta. Híreink percről percre.

Most érkezett

Lemondott Trump egyik minisztere a Capitoliumban történtek miatt

Bejelentette a lemondását Elaine Chao közlekedési miniszter hétfőn – írja a CNN. Ő Trump kabinetének az első tagja, aki bejelentette a távozását a Capitoliumban történtek miatt.

Chao azt írta a kollégáinak, hogy mélységesen megrázta, ami tegnap történt. Azt is hozzátette, hogy megtiszteltetés volt szolgálni az Egyesült Államok Közlekedési Minisztériumát. A miniszter január 11-én távozik a hivatalából.

Mi történt eddig:

  • Helyi idő szerint szerda délután (magyar idő szerint este 7) több száz Trump-hívő tüntető tört be a washingtoni Capitoliumba. Az amerikai törvényhozás épületében akkor az elektori szavazatok hivatalos megszámlálását végezték, hitelesítve Joe Biden győzelmét.
  • A tüntetők ablakokat törtek be, irodákat forgattak fel, az ülést azonnal felfüggesztették, az épületből kimenekítették Mike Pence alelnököt.
  • Az ülésterem bejáratát elbarikádozták, a képviselők gázmaszkot kaptak, a rendőrök fegyverrel védték a bejáratot.
  • Washington polgármestere este hattól 12 órás kijárási tilalmat rendelt el, és egy idő után megjelentek a Nemzeti Gárda egységei, s a rendőrökkel összefogva elkezdték kiszorítani az embereket a Capitoliumból.
  • Az épületben a hírek szerint a kongresszusi rendőrök lelőttek egy behatoló nőt, aki az életét vesztette, hárman „orvosi vészhelyzetben” haltak meg. Tizennégy rendőr is megsérült.
  • Joe Biden megválasztott elnök a Delaware állambeli otthonából tévéüzenetben szólt a „csőcselékhez”, hogy vessenek véget a „zendülést súroló” cselekedetüknek.
  • Donald Trump elnök videón kérte arra az embereket, hogy békében menjenek haza, de ismét alaptalanul elcsalt választásról beszélt, később pedig a Twitteren arról írt, hogy ez a következménye annak, hogy elcsalták a szavazást. A Twitter és a Facebook, majd az Instagram és a Snapchat is zárolta a fiókját.
  • A képviselők az épület megtisztítása után folytatták az elektori szavazatok hitelesítését, magyar idő szerint 3/4 10-kor a képviselők jóváhagyták Joe Biden megválasztott elnök győzelmét.
  • Joe Biden győzelmének hitelesítése után közleményt adott ki Donald Trump, és rendezett átmenetet ígért.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Már Boris Johnson sem támogatja Trumpot

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint Donald Trump amerikai elnök súlyos hibát követett el azzal, hogy bátorította a Capitolium ellen támadó tüntetőket.

„Mivel ő volt az, aki bátorította az embereket az ostromra, s ő volt az, aki elnökként kitartóan kétségbe vonta a tiszta és szabad választás eredményét szerintem komoly hibát követett el” – idézte Johnsont a BBC. A

miniszterelnök, aki korábban többször is kiállt Trump mellett hozzátette: „csak annyit mondhatok, nagyon örülök annak, hogy a megválasztott elnököt megfelelően beiktatták és hogy a demokrácia végül diadalmaskodott”.

A demokraták is eltávolítanák Trumpot a hatalomból


Az amerikai demokrata párt szenátusi csoportjának vezetője, Chuck Schumer is azt javasolta, hogy váltsák le a hatalomból Donald Trump elnököt. „Tegnap egy olyan felkelés zajlott le az országban, amelyet az elnök kezdeményezett. Ez az elnök egy napot sem maradhat tovább a hivatalában” – mondta a politikus.

„A leggyorsabb és a leginkább hatékony módszer a 25. alkotmánymódosítás alkalmazása. Amennyiben az alelnök és a kabinet tagjai nem hajlandóak erre, akkor a kongresszusnak kell beterjesztenie az impeachment eljárás megindítását” – mondta a demokrata párti törvényhozó.
A republikánusok között is akadnak, akik támogatják a 25. alkotmánymódosítás alkalmazását, amely így működik:

Az elnök eltávolításához meg kell szerezni Mike Pence alelnök támogatását. Ugyancsak szükség lenne a Trump-kabinetben lévők többségének igenjére, s ki kellene jelenteniük, hogy az elnök alkalmatlan feladata ellátására és ezért ideiglenesen átveszik az ország irányítását.

2. Trump minden bizonnyal megtámadná a döntést, ezt a kongresszusnak küldött üzenetben kell bejelentenie. Négy napon belül kell döntést hozni és a törvényhozás csak „szupertöbbséggel” távolíthatja el az elnököt: ehhez 67 szenátor, illetve 290 képviselő igenjére lenne szükség

 

Guy Verhofstadt: Halljátok Orbán hallgatását?

Verhofstadt név szerint is említ pár politikust, akinek eddig nem volt mondanivalója a liberális politikus által puccskísérletnek nevezett ostromról – köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Majd hozzáteszi: Számunkra is ezt tartogatjátok?

Guy Verhofstadt

Így lehet gyorsan eltávolítani Trumpot a hatalomból

Adam Kinzinger republikánus törvényhozó azt sürgette, hogy a 25. alkotmánykiegészítést felhasználva távolítsák el a hatalomból Donald Trump amerikai elnököt, aki személy szerint felelős a szerdai washingtoni „rémálomért”.
A sikeres akcióhoz a következőkre lenne szükség:

1. Az elnök eltávolításához meg kell szerezni Mike Pence alelnök támogatását. Ugyancsak szükség lenne a Trump-kabinetben lévők többségének igenjére, s ki kellene jelenteniük, hogy az elnök alkalmatlan feladata ellátására és ezért ideiglenesen átveszik az ország irányítását. A hatalom ebben az esetben Joe Biden beiktatásáig Pence kezébe kerülne.

2. Trump minden bizonnyal megtámadná a döntést, ezt a kongresszusnak küldött üzenetben kell bejelentenie. Négy napon  belül kell döntést hozni és a törvényhozás csak „szupertöbbséggel” távolíthatja el az elnököt: ehhez 67 szenátor, illetve 290 képviselő igenjére lenne szükség.

A 25. alkotmánykiegészítést John F. Kennedy elnök meggyilkolása után léptették érvénybe, a cél pedig az volt, hogy rendkívüli esetekben is egyértelmű legyen a hatalomgyakorlás láncolata.

Örökre letilthatják Trump Facebook-oldalát

Legalább két hétig érvényben marad a Donald Trump Facebook- és Instagram-oldalára elrendelt letiltás és az is előfordulhat, hogy örökre bezárják az amerikai elnök oldalát – jelentette be csütörtökön Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója.

A tiltást azért rendelték el, mert a választási vereségébe beletörődni képtelen Trump gyújtó hangú üzeneteivel jelentős mértékben hozzájárult az indulatok elszabadulásához. Ha véglegessé válik a tiltás, a Facebook lesz az első, amely végleg kizárja az elnököt a felhasználók közül.

Az ostromlók egyikével szelfizett a rendőr

Az egyik viedeómegosztó oldalon egy olyan rövid felvétel látható, amelyen az látszik, hogy a Capitoliumot védő egyik rendőrrel szelfit készített az ostromók egyike. A felvételről beszámoló CNN szerint a felvétel annyira rövid, hogy abból nem derül ki, mi történt a szelfi készítése előtt és után. A capitoliumi rendőrség még nem válaszolt a CNN ezzel kapcsolatos kérdéseire. 


Mindkét lábára sántít az amerikai demokrácia – állítja az orosz felsőház külügyi bizottságának az elnöke

A vesztes félnek több mint elég alapja van ahhoz, hogy csalással vádolja meg a győztest, egyértelmű, hogy az amerikai demokrácia mindkét lábára sántít – vélekedett Konsztantyin Koszacsov, a Szövetségi Tanács külügyi bizottságának elnöke. „Vége van a demokrácia örömünnepének, az USA most a mélyponton van és ezt mindenféle káröröm nélkül mondom. Amerika már nem mutatja az utat és semmi joga nincs arra, hogy mások számára meghatározza a követendő pályát” – magyarázta a politikus.

Konsztantyin Koszacsov

Oroszország az utóbbi hónapokban több alkalommal is figyelmeztette az USA-t, ne leckéztessen másokat a demokráciával kapcsolatos ügyekben. Most viszont a legmagasabb rangú politikusok – talán azért, mert Oroszországban most vannak a karácsonyi és újévi ünnepek – egyelőre nem szólaltak meg, így Putyin elnök sem mondott véleményt a washingtoni ostromról és Trump viselkedéséről.

Trumpok mindenhol vannak

Mindenhol vannak Trumpok, mindenki védje meg a saját Capitoliumát – írta rövid Twitter-üzenetében Donald Tusk, az Európai Néppárt elnöke. Név szerint senkit nem említett, így csak találgatni lehet, kire, kikre gondolt.

Donald Tusk

Elbuktunk – mondja a korábbi capitoliumi rendőrfőnök

Nem tudtuk megvédeni az épületben lévőket és meg kell találni, ki a felelős ezért. A tüntetők túlerőben voltak, a rendőrség rosszul becsülte fel a tömeg erejét és saját rendfenntartó képességét – vélekedett Terrance Gainer, aki 2002–2006 között szolgált a capitoliumi rendőrség parancsnokaként. Szerinte az lehetett az egyik baj, hogy a rendőrség néhány alkalommal túl keményen lépett fel – például a feketék jogaiért küzdő tüntetők ellen – és most az egyenruhások megpróbálták egy kicsit visszafogottabb módon megállítani az ostromlókat. „Elemezni kell a történteket és szavatolni kell, hogy ilyen még egyszer ne fordulhasson elő. De az tény, hogy kudarcot vallottunk és ezért elnézést kérek az emberektől a biztonságiak nevében” – mondta.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Trump hívei betörtek a Capitoliumba az elnökválasztás eredményét hitelesítő ülés közben

Fegyverrel védték a rendőrök a képviselőket a Trump-párti tüntetőktől, akik betörtek a törvényhozás épületébe, három és fél óra alatt tudták kiszorítani a zavargás résztvevőit a Capitoliumból. Az amerikai elnök nyilvánvalóvá tette, hogy nem hajlandó távozni a hatalomból, az alelnöke nyíltan fordult ellene, amikor az eredmény megváltoztatására kérte. Egy nő meghalt, miután meglőtték, egy férfi kritikus állapotban van, miután kilenc métert zuhant, amikor megpróbált felmászni az épület oldalára.

Nagy Gábor hvg360

A nap, amelyet Amerika sosem feledhet

Az elektori szavazatok számlálásának napjára, a szerinte elcsalt elnökválasztás ellen hívta harcba a híveit Donald Trump, és ők hallgattak rá. Az eredmény megdöbbentő látvány volt, ahogy a kongresszusi rendőrség sorait félresöpörve a Trump melletti tüntetők betörtek a Capitolium épületébe, ahonnan ki kellett menekíteni a képviselőket és a szenátorokat. A példátlan szerdai események még nem tudni, milyen nyomot hagynak az amerikai demokrácián, politikán és a republikánus párton.