Az orosz elnököt belehajszolták a háborúba, hogy leváltsa a kijevi kormányt – mondta csütörtök este egy tévéműsorban Silvio Berlusconi korábbi olasz kormányfő. A választási győzelemre készülő jobboldali pártszövetség tagja, a Hajrá Olaszország! vezetője személyes barátságban áll Vlagyimir Putyinnal, és korábban is kelt már a védelmére.
„Putyint belehajszolta az orosz nép, a pártja, a miniszterei, hogy indítsa el ezt a különleges műveletet” – mondta az olasz veterán politikus az orosz terminológiát használva az Ukrajna ellen indított háborúra. Oroszország terve az volt, hogy egy hét alatt elfoglalja Kijevet, Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt „rendes emberekből álló kormányra” cseréli, és még egy hét alatt ki is vonul – fejtegette Berlusconi.
Nem is értettem, miért oszlanak el az orosz csapatok szerte Ukrajnában, amikor szerintem Kijevre kellett volna összpontosítaniuk”
– magyarázta.
Az orosz elnök eleinte Ukrajna „nácitlanításával” indokolta a háborút, majd a hadvezetés úgy nyilatkozott, hogy Dél-Ukrajna elfoglalása a cél, hogy korridort alakíthassanak ki a moldovai szakadár Dnyeszter-mellékkel, ahol orosz békefenntartók állomásoznak. A héten Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy a Donyec-medencei területek elfoglalása a cél.
Berlusconi úgy vélte, hogy Moszkva a kelet-ukrajnai szakadár vezetők kérésére döntött a katonai beavatkozás mellett.
Az olasz politikus arról is beszélt, hogy a Krím 2014-es bekebelezése után Putyinnal együtt látogatott el a félszigetre, és a helyiek hálával üdvözölték az orosz elnököt.
A jobboldali pártszövetség jelenleg legerősebb pártja, az Olasz Testvérek vezetője, Giorgia Meloni azt ígérte, nem változtat a jelenlegi kormány Ukrajnát támogató politikáján, de Berlusconi és a szövetségben részt vevő másik párt, a Liga elnöke, Matteo Salvini nem kötelezte el magát emellett egyértelműen – írja a Reuters hírügynökség.
Ennyiszer talán még senkinek nem vágták a fejéhez, hogy Orbán Viktorral kokettál, mint most az olasz kormányalakításra esélyes Giorgia Meloninak. De a vasárnap tartandó választás fő kérdése mégsem az, hogy Meloni kormányon átvesz-e illiberális módszereket Orbántól, hanem az, hogy Matteo Salvinit sikerül-e kordában tartania.