szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A stratégiai fontosságú vízi útvonalat Peking saját területének tekinti.

Kína tiltakozását fejezte ki és biztonsági kockázatnak minősítette, hogy az amerikai haditengerészet két hajója, a Ralph Johnson romboló és a Bowditch óceánkutató hajó hétfő és szerda között áthaladt a Tajvani-szoroson.

„Az Egyesült Államok fellépése rossz üzenetet küld, és növeli a biztonsági kockázatokat” – közölte a kínai hadsereg, hozzátéve, hogy a haditengerészet és a légierő az amerikai hajók áthaladásának teljes folyamatát figyelemmel kísérte.

Csu Feng-lien, a kínai Tajvan-ügyi hivatal szóvivője az áthaladással kapcsolatban azt mondta, hogy Tajvan az ország alapvető érdeke, és az Egyesült Államoknak óvatosan kell eljárnia. „Határozottan ellenezzük ezt, és soha nem fogunk engedni semmilyen külső beavatkozást. Szilárd akarattal, teljes bizalommal és képességgel rendelkezünk az ország szuverenitásának és területi integritásának fenntartására” – fogalmazott Csu.

A tajvani védelmi minisztérium szintén megerősítette az amerikai hadihajók áthaladását, amely az első eset volt Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta. A minisztérium szerint a tajvani erők szintén megfigyelték az áthaladást, amely közlésük szerint „a szokásosnak megfelelő volt”.

A Tajvani-szoroson legutóbb októberben haladt át az amerikai haditengerészet hajója, akkor egy kanadai hadihajóval közös misszió keretében. A stratégiai fontosságú vízi útvonalon, melyet Kína saját területének tekint, amerikai hadihajó havonta körülbelül egyszer halad át.

„Az áthaladás a Tajvani-szorosban egy olyan folyosón keresztül történt, amely bármelyik parti állam felségvizein kívül esik. Ezen a folyosón belül minden nemzet élvezi a nyílt tengeri hajózás, átrepülés és a tenger más, nemzetközileg jogszerű használatának szabadságát” – mondta Matthew Comer amerikai haditengerészeti parancsnok.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!