szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érkeznek az eredmények a német választásokról a már megszámolt szavazatok alapján. A kérdés már csak az, hogy a CDU-CSU szövetség tud-e csak a SPD-vel kormányt alakítani, vagy mást is be kell vonnia a koalícióba.

A szavazóhelyiségek bezárását követően nyilvánosságra hozott eredmények szerint szerint a német konzervatív ellenzék győzött a vasárnapi parlamenti választásokon, ezzel Friedrich Merz lett a szociáldemokrata Olaf Scholz utódja.

Az este nyolc órás eredmények alapján ellenzéki konzervatívok, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége Merz vezetésével 28,6 százalékot ért el, míg az Alternatíva Németországnak (AfD) 20,4 százalékot szerzett, ami története legjobb szereplését jelenti a szélsőjobboldali pártnak. Ez az eredmény nagyjából megfelel az előzetes közvélemény-kutatásoknak. „Most már szilárdan a mainstream pártok között vagyunk Németországban” – jelentette ki az AfD vezetője, Alice Weidel.

A korábbi kancellár Scholz középbal pártja, az SPD a 16,3 százalékon áll, ami minden idők legrosszabb eredménye a pártnak. Negyedik helyen a Zöldek állnak, ők 12,3 százalékot szereztek meg. Őket követi a szocialista Linke 8,5 százalékkal, a mi számukra kifejezetten jó eredménynek számít. A sort az FDP zárja 4,9 százalékkal és a BSW 4,7 százalékkal az előrejelzések szerint, azaz utóbbi két párt a parlamenti küszöb határán táncol.

Az biztos, hogy koalíciós kormányzás lesz Németországban, kérdés, hogy hány pártra lesz szükség ehhez. Merz a választást megelőző tévévitában azt mondta, hogy az SPD-vel és a Zöldekkel is hajlandó tárgyalni, ám ha elég képviselőjük lesz hozzá, akkor alighanem CDU-CSU-SPD kormány alakul majd. Az eredmények után pedig következetesen kijelentette, hogy nem kezdenek koalíciós tárgyalásokba az AfD-vel.

„Ezt már a választás előtt is világossá tettük, és azok, akik az AfD-re szavaztak, tudták ezt” – mondta Merz a pártvezetők televíziós vitájában, ahol kifejtette, hogy olyan kormányt szeretnének alakítani, amely az egész országot képviseli és megoldja Németország problémáit. „Nem titok, hogy jobban örültem volna, ha csak egyetlen koalíciós partnerrel kellene megegyezni” – fogalmazott.

„Ez az egyetlen, utolsó töltényünk van” – így készül Németország a választásokra

Hatalmas a vasárnapi német parlamenti választás tétje: a leendő koalíciós kormány pártjainak úgy kell megoldást találniuk a migráció, a gazdaság gondjaira, hogy megakadályozzák a szélsőségek előretörését.

Vasárnap este hat óráig adhatták le a szavazatokat Németországban, ahol előrehozott választásokat tartanak. A leadott voksok számolása ekkor el is kezdődött, így folyamatosan érkeznek az eredmények.

December közepén vesztette el a bizalmi szavazást Olaf Scholz német kancellár, ekkor vált biztossá, hogy február 23-án előrehozott választásokat fognak tartani az országban. Mindez két hónappal azt követően történt, hogy az FDP távozásával összeomlott a hárompárti kormánykoalíció, aminek az elsődleges következménye, hogy Scholzéknak kisebbségben kellett tovább kormányozniuk.

„Orbán olyan, mint Mussolini” – sok szeretettel üdvözlik a magyarokat a berlini neonácik

Egy nappal a német parlamenti választások előtt pár száz neonáci és sok ezer antifasiszta tüntetett Berlinben. Orbán nevét sokan ismerik, különösen, miután fogadta a német szélsőjobboldal jelöltjét Budapesten. Egy magyarral találkoztam, ő arról ordibált a vonaton, hogy takarodjanak haza a bevándorlók.

Nyitókép forrása: Ashkan Shabani / NurPhoto / NurPhoto via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!