szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kim Dzsong Un hősként hivatkozott a katonáira.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Hétfőn reggel Észak-Korea is megerősítette, hogy katonákkal segítette Oroszországot a háborúban – írja a Guardian. A két ország 2024 júniusában kötött átfogó stratégiai partnerséget, a katonák küldése is ennek volt a része.

Tavaly ősszel jött a hír, hogy észak-koreai katonák is harcolnak az oroszok oldalán, főként a kurszki régióban, ahová 2024 augusztusában törtek be az ukrán erők. Mindezt hivatalosan egyik állam sem ismerte el, de elég sokat lehetett olvasni a sajtóban az észa-koreai katonákról. Mi is beszámoltunk róla, hogy inkább felrobbantják magukat, mintsem, hogy hadifogságba essenek, hogy dróncsalinak használják egymást, illetve azt is, hogy ráfüggtek a pornóra

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.

Miután a hétvégén Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy sikeresen visszafoglalták a kurszki régiót (ezt az ukrán vezetés egyébként tagadta), Valerij Geraszimov azt is megerősítette, hogy több, mint 12 ezer észak-korai katona vett részt a harcokban – írta a 444. Az oroszok után pedig most Észak-Korea is elismerte a katonák jelenlétét, „akik az igazságért harcoltak, mind hősök és a haza becsületének képviselői” – mondta Kim Dzsongun a KCNA észak-koreai állami hírügynökség szerint.

Az észak-koreai közlemény arra nem tér ki, hogy pontosan hány katonát küldtek, az Ukránok becslése szerint nagyjából 14 ezren vehettek részt a harcokban.

Nyitóképünk illusztráció, forrás: AFP / STR / KCNA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!