szerző:
Földes András
Tetszett a cikk?

A jeruzsálemi konferencián Benjamin Netanjahu kijelentette: Free Palestine = Heil Hitler. Az utca embere nagyon mást mond Izraelben is. Kérdés viszont, miért utazott a külügyminiszer az antiszemitizmus elleni konferenciára.

„Európa nyugati felében a modern kori antiszemitizmus terjed, aminek oka a migrációs válság. Ez a jelenség Magyarországon nincs, mert nálunk nincsenek illegális migránsok. Ennek következtében a Nyugat-Európában jellemző antiszemita megnyilvánulások sem történnek meg” – mondta Szijjártó Péter az Izraelben szervezett, antiszemitizmus elleni konferencián szerdán. A magyar külügyminiszter a nemzetközi panelbeszélgetésen azt állította, hogy Magyarországot azért sújtja az Európai Unió napi egymillió eurós büntetéssel, mert megvédi magát az illegális bevándorlóktól, akik az antiszemitizmust terjesztik.

A külügyminiszter beszámolt arról is, hogy a magyar antiszemitizmus hiányának jele, hogy az izraeli labdarúgó-válogatott Magyarországon játssza a hazai mérkőzéseit, és az izraeli himnuszt Magyarországon soha nem fütyülik ki, ráadásul nálunk gyalog távolságra található egymástól Kelet-Európa legnagyobb zsinagógája és legnagyobb katolikus temploma.

Szijjártó szerint az Európai Unió komolyan támadja Izraelt is, például a társulási szerződések felülvizsgálatával. Kérdésünkre, hogy az EU jelenlegi kritikái eszerint csak a jelenleg hirtelen megjelenő EU-s szintű antiszemitizmushoz köthetők-e, nem pedig a gázai háborúhoz, a külügyminiszter kitérő módon azt válaszolta, hogy „semmi nem legitimálhatja az antiszemita megközelítést és antiszemita megnyilvánulásokat”. Eszerint a kereskedelmi megállapodások felülvizsgálata antiszemita lépés egyes nyugat-európai országok részéről? – firtattuk, amire Szijjártó úgy felelt: nem helyes összekavarni politikát és kereskedelmet.

Két percben a barátságról

Szijjártó ezek után tárgyalóasztalhoz ült Izrael szélsőjobboldali külügyminiszterével, Gideon Szaárral, de a megbeszélést semmilyen konkrét bejelentés nem követte. Az alig kétperces eseményen a külügyminiszter elmondta, hogy a magyar kormány szerint a világ és az EU is Izrael-ellenes politikát folytat, ahogy az olyan nemzetközi szervezetek is, mint az ENSZ vagy a Nemzetközi Büntetőbíróság, ez utóbbiból a kormány közvetlenül az izraeli miniszterelnök áprilisi látogatása előtt ki is léptette Magyarországot. 

„Izrael számíthat Magyarországra” – mondta végül, megemlítve, hogy a kereskedelmi és üzleti kapcsolatok is remekül alakulnak a két ország között.

A külügyminiszter állításával szemben az EU egyébként nem az antiszemitizmust terjesztő migránsok távoltartása miatt bünteti Magyarországot napi egymillió euróval, hanem a menekültek illegális visszatoloncolásának gyakorlata okán. Az illegális visszatoloncolásokat tiltó döntést Magyarország évek óta nem tartja be, ezért róttak ki jelentős büntetést az országra.

A magyar társadalom antiszemitizmusáról pedig 2021-ben született felmérés, amely szerint az antiszemitizmus mértéke igen magas az országban. A kutatás idején a magyarok 36 százaléka volt antiszemitának tekinthető. 2019-ben 56 százalékos volt az úgynevezett kognitív antiszemiták aránya, vagyis azoké, akik nem gondolnak magukra antiszemitaként, ám a gondolkodásukban mégis jelen vannak az antiszemitizmushoz kapcsolódó érzések.

Medián: A magyar felnőtt lakosság 36 százaléka tekinthető antiszemitának

Annyira nem meglepő módon a Mi Hazánk környékén a legmagasabb ez a szám.

Free Palestine = Heil Hitler

A HVG jelen volt a Jeruzsálemben rendezett, antiszemitizmus elleni konferencián, amelyet Benjamin Netanjahu nyitott meg. Az izraeli miniszterelnök szerint a világ az egyre erősödő antiszemitizmus okán bírálja Izrael gázai háborúját. 

„A Free Palestine a modern megfelelője annak, hogy Heil Hitler” – vélte Netanjahu.

Lendületes beszéde szerint a gázai offenzíva civil áldozatainak száma csekély, és azok halnak meg, akiket a Hamász emberi pajzsként használ. Izrael nem éhezteti a gázai lakosságot, csupán azt igyekszik megakadályozni, hogy a segélyekből a Hamász profitáljon. Véleménye szerint a gázai háború az egyetlen útja annak, hogy kiszabadítsák a még életben lévő húsz izraeli túszt. 

Bár a sajtó nem juthat be Gázába, hogy a helyszínen gyűjtsön információkat, a helyzet összetettségét jelezte, hogy a konferencia alatt is számos tüntetés zajlott Jeruzsálemben. Egy békét szorgalmazó demonstráció résztvevője lapunknak elmondta, a háború értelmetlenségét mutatja, hogy a túszok legtöbbje tárgyalások révén, a tűzszünet idején szabadult ki. A tüntetők szerint Izrael az alapvető értékeit árulja el a gázai háborúval. 

Kérdésünkre, miszerint az izraeli kormány által szervezett konferencián a háborút kritizáló Nyugat-Európát vádolták antiszemitizmussal, az egyik tüntető azt válaszolta: „Ez nevetséges. Zsidók vagyunk, akik a saját múltunkból tudjuk, hogy a háború nem megoldás. A jobboldal ma az antiszemitizmust használja saját döntései igazolására.”

A HVG-n videóriportban mutatjuk majd be a háborús Izrael belső feszültségeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!