szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százmilliárdos nagyságrendű összeggel szállnának be a németek az oroszok sarkvidéki cseppfolyós földgáz projektjébe, miközben a mostani áradásokért jó eséllyel a klímaváltozás a felelős.

Európai parlamenti képviselők és klímaaktivisták közösen próbálják felhívni Németország figyelmét, hogy miközben a feltehetőleg a klímaváltozás okozta áradáshullámokkal küzdenek, nem kéne olyan, környezetszennyező projekteket támogatniuk, amelyek épp káros hatással vannak az ökoszisztémára – írja a Sky News.

A Sky szerint a német kormány azt tervezgeti, hogy 300 millió euróval, átszámítva nagyjából százmilliárd forinttal száll be Oroszország második cseppfolyós földgáz projektjébe. Az oroszok a szibériai sarkvidéken hoznának létre földgáztelepeket, amelyet folyékony halmazállapotra lehűtve szállítanának el onnan (ez az eljárás jóval biztonságosabb és hatékonyabb, mint a gáz szállítása önmagában).

Miközben tehát a német belügyminiszter a klímaváltozás számlájára írja a már több mint száz áldozattal járó árhullámot Németország nyugati részén, a kormány környezetszennyező beruházásokban akar részt venni, állítják a kritikusok. Bár a cseppfolyós földgáz kitermelése kevésbé káros, mint például a nyersolaj bányászata, továbbra is egy alapvetően környezetszennyező energiahordozóról van szó, az új orosz projekt ráadásul az érintetlen sarkvidékekből csinálna ipari területet.

Az LNG II névre hallgató beruházás 2023-ban indulna, és évi húszmillió tonna folyékony földgázt állítana elő. A terveket a francia olajóriás Total is támogatja.

A német kormányt bíráló politikusok és aktivisták szerint a projektnek 2120-ig lenne licence, ami homlokegyenest szembemegy a Párizsi Klímaegyezményben foglalt karbonsemlegességi célokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Ott is rendkívül heves esőzésekre kell készülnünk, ahol eddig nem volt jellemző

A klímaváltozás miatt módosul a ciklonok pályája, így olyan területeken pusztíthatnak nagy horderejű viharok, ahol ez eddig nem fordult elő. A felmelegedés miatt pedig hevesebb esőzésekre számíthatunk és emiatt pár óra leforgása alatt kialakulhatnak villámárvizek. A kérdés már csak az, milyen gyorsan cselekszünk, hogy megpróbáljuk csökkenteni a károkat.