szerző:
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Házi receptek, többé-kevésbé könnyen elérhető alapanyagok felhasználásával kotyvasztottunk környezetbarát szereket mosogatáshoz.

A kézi mosogatás sok szempontból nem tartozik a környezetkímélő tevékenységek közé: rengeteg vizet pazarolunk el vele és a felhasznált szerek, no meg a csomagolásuk sem eléggé környezetbarát. Előbbi problémára leginkább egy mosogatógép a megoldás, ám ha az nem áll rendelkezésre, a szereknél is választhatunk zöldebb alternatívát. Sőt, magunk is készíthetünk otthon mosogatószert. Ezzel kiválthatjuk a műanyagflakonok környezetterhelését, és mi választhatjuk ki, hogy mely természetes összetevőket használjuk. Persze nem kell feltétlenül otthon kotyvasztanunk, helyette a hulladékmentes boltokban utántölthetjük az öko mosogatószer kiürült flakonját is.

Mi mindkét megoldást kipróbáltuk. Három házi készítésű mosogatószert, két boltban kapható öko változatot és egy mosogatószappant hasonlítottunk össze öt szempont alapján.

Juhász István András

A szempontok a következők voltak:

Kényelem, hozzáférhetőség

A házi mosogatószerek hátránya, hogy az alapanyagok beszerzése körülményesebb a drogériában kapható kész (akár öko) termékek megvásárlásánál. Ugyanis az otthoni elkészítéshez szükséges alapanyagokat nem lehet bármelyik hulladékmentes boltban beszerezni, az olyan összetevőkért, mint a mosószóda, a szappanreszelék, a citromsav, vagy a decil-glükozid egészen a Zöldboltig kell elmennünk, vagy webshopból rendelhetünk.

hvg.hu

Egyébként a mosogatószer-főzés varázslatos feladat: közben a konyha leginkább egy kémiai laboratóriumra hasonlít. Probléma nélkül használhatjuk a szokásos eszközöket, nincs szükség külön tisztítószeres edényre vagy fakanálra, a különféle összetevőket csupán a meghatározott sorrendben kell összekevernünk. Az elkészítés mindhárom esetben maximum negyed órát vett igénybe.

Ár

A Zöldboltban található összetevőkből több hónapra elegendő házi mosogatószert tudunk megfőzni, így ezeknek az ára kedvezőbb a boltban kapható változatnál.

Egy adag házi mosogatószer párszáz forintba kerül, míg a boltban 800-1000 Ft között szerezhetjük be az öko változatot.

HozzávalóÁr (Ft)Egy adagEgy adag ára (Ft)

Szódabikarbóna (500g)

35950g36
Mosószóda (500g)34950g35
Szappanreszelék (250g)99030/ 50g119/198
Pámaolajmentes mosószappan (150g)74930/50g150/250
20%-os ecet (1l)389egy evőkanál20
Decil-glükozid (500ml)19991 dl400
Citromsav (500g)17902 kávéskanál45
Xantángumi (20g)6791 kávéskanál60
Citrom-, zsályaillóolaj (5-10ml)990-104910-15 csepp35

Hatékonyság

A kipróbálás során azt vizsgáltuk, hogy a mosogatószerek a funkciójuknak mennyire felelnek meg, vagyis mennyire tisztítják meg az evőeszközöket, zsírfoltokat vagy csillogást hagynak-e maguk után.

Mosogatás élménye

Megfigyeltük, hogy milyen a termék illata, mennyire habzik, milyen az állaga és mennyire kíméli a bőrünket.

Juhász István András

Fenntarthatóság

Az öko mosogatószerek mind növényi összetevőkből állnak, és foszfátmentesek, viszont a fenntarthatóság szempontjából fontos szempont a csomagolás is: a Zöldboltban kapható mosogatószer kiürült flakonját újratölthetjük, így a következő vásárlásnál 3-400 forintot takaríthatunk meg. A drogériában kapható változatnál erre egyelőre nincs, vagy csak nagyon limitált esetben van lehetőség. Mindenképpen megkönnyítené a környezettudatos vásárlók dolgát, ha a hazai drogériákban is felszerelnének újratölthető automatákat.

Bár az otthoni elkészítéshez csakis növényi összetevőket használunk, az alapanyagok egy része is műanyagcsomagolásban kapható, ami a környezetvédelmi törekvéseinket megkérdőjelezheti.

Juhász István András

Lássuk, hogyan teljesítettek a mosogatószerek:

1. Házi zsályás-citromos mosogatószer (500ml, kb. 180 Ft)

A zsálya-, és ciromillóolajnak köszönhetően baktérium-, vírusölő, valamint fertőtlenítő hatású.

Hozzávalók:

6 dl víz

170 ml folyékony szappan (növényi alapú) vagy 30 g szappanreszelék

2 evőkanál mosószóda

10-15 csepp citromillóolaj

5-10 csepp zsályaillóolaj

Elkészítés:

hvg.hu
Öntsük az illóolajok kivételével a hozzávalókat egy lábasba, majd melegítsük fel (de ne forraljuk). Kevergessük, ameddig a mosószóda teljesen fel nem oldódik, utána zárjuk el a tűzhelyet. Amikor már majdnem kihűlt, adjuk hozzá ízlés szerint az illóolajokat, majd töltsük üvegbe, kiürült mosogatószeres flakonba, vagy pumpás adagolóba.

Forrás: Munkácsi Brigitta: Levendula és ecet c. könyve

Bár a keverék pár óra múlva besűrűsödik, nem lesz olyan homogén, mint a bolti mosogatószerek. A végtermék attól is függ, hogy milyen szappant használunk. Ha egy nap után is túl híg maradna a mosogatószer, melegítsük fel, és keverjünk hozzá még szappanreszeléket, vagy mosószódát. Illetve a legjobb, ha minden használat előtt felrázzuk a mosogatószert.

Előnye, hogy finom az illata, jól habzik, megfelelő a sűrűsége és a piszkos tányérokat hatékonyan elmosogatja. Hátránya, hogy pár nap után valóban besűrűsödik, de összerázás után újra használható.

2. Házi takarékos, citromos mosogatószer (2l, kb. 300 Ft)

Szintén hagyományos recept alapján készül, egy főzéssel négy adagot készíthetünk el otthon.

Hozzávalók

50 g szappanreszelék

50 g szódabikarbóna

50 g mosószóda

1 evőkanál ecet

1 fél citrom kifacsart leve

2 l víz

Elkészítés:

hvg.hu
Mérjük ki a hozzávalókat, melegítsünk fel 1,5 liter vizet (de ne forraljuk fel), majd adjuk hozzá a szappanreszeléket. Kevergessük, és amikor a szappan elolvad, adjuk hozzá az ecetet és a citromlevet. Ezután öntsük hozzá a szódabikarbónát és a mosószódát. A habos keveréket töltsük fel a maradék fél liter vízzel. Melegítsük össze, majd a nagyjából négy adag elkészült mosogatószert töltsük befőttes üvegbe, pumpás flakonba, de ha van kedvünk, készíthetünk otthon is adagolót.

Forrás: https://jollity.hu/elso-tapasztalataim-a-hazilag-keszult-mosogatoszerrel/

Előnye, hogy gyorsan elkészül, és kedvező az ára. Hátránya, hogy jóval többet kell a szivacsra öntenünk ahhoz, hogy hatékonyan eltávolítsa a szennyeződéseket, és az illata sem maradandó.

3. Házi kíméletlen, egyperces mosogatószer (500ml, kb. 500 Ft)

Az ecetet és citromsavat tartalmazó mosogatószer tisztító hatását és a habzását a decil-glükozid biztosítja, a xantántól (természetes eredetű zselésítő anyag) pedig sűrűbb állagú lesz a készítmény.

Hozzávalók

1,5 dl víz

1,5 dl 20%-os ecet

1 dl decil-glükozid

1 kávéskanál xantán

2 kávéskanál citromsav

Elkészítés:

Melegítsük fel a vizet (szintén ne forrásig), majd keverjük hozzá a xantánt. Miután csomómentessé vált, adjuk hozzá a citromsavat, a decil-glükozidot, és az ecetet. Ezután töltsük a mosogatószert a kiürült flakonba, befőttesüvegbe vagy egyéb adagolóba.

Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=SdRpV-LR0Nc

Hátránya, hogy szörnyen csípős, maró hatású a szaga, és mosogatás közben az ecet marhatja a kezünket. Előnye, hogy megfelelően habzik, és jól megtisztítja az edényeket.

Juhász István András

4. Frosch aloe verás mosogatószer (500ml, 799 Ft)

Előnye, hogy könnyedén, bármelyik drogériában beszerezhetjük, vegyszermentes és újrahasznosított műanyagból készül a flakonja. Jól elmosogatja a tányérokat, és finom az illata. Hátránya, hogy drágább a házi készítésűnél, viszont ebből elég keveset a szivacsra nyomnunk.

5. Levendulás EcoNut mosogatószer mosódió kivonattal (500ml, 969 Ft)

A Zöldboltban kapható kézi mosogatószer 30% mosódió kivonatot tartalmaz, emellett növényi glicerint, és levendula illóolajat. Mellette szóló érv, hogy miután kiürül, a flakonját visszavihetjük és újratölthetjük, amivel nem csak a környezetet kíméljük, de pénzt is spórolhatunk: több mint 300 forinttal lesz kedvezőbb a következő termék ára. További előnye, hogy jól habzik, kellemes az illata, és a teszt során jól megtisztította a zsíros szennyeződéseket. Egyetlen hátránya, hogy elég híg, így akarva-akaratlan sok kiömlik a szivacsra és hamar elfogy.

6. Orosházi mosogatószappan (60g, 990 Ft)

A szintén a Zöldboltban kapható hagyományos mosogatószappan hazai származású állati zsiradékból készült. Előnye, hogy pálmaolajmentes, és semmilyen szintetikus adalékanyagot nem tartalmaz. Bár a termék a leírása szerint citrusos illatú, mi ezt nem éreztük. Szintén hátrány, hogy körülményesebb vele a mosogatás a folyékony változatnál, hiszen minden alkalommal be kell dörzsölnünk a szivacsot a szappannal, ráadásul bőven kell belőle a szivacsra kennünk. Emiatt hamar elfogy, amit a bolti eladó által említett vásárlói tapasztalatok is megerősítenek. Ráadásul műanyagcsomagolásban kapható a termék. Még az sem segítette, hogy megkedveljük, hogy jól habzott és tisztességesen megtisztította a tányérokat.

Juhász István András

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!