Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nem kíván vásárolni magyar államkötvényeket az Azerbajdzsáni Állami Olajalap (SOFAZ) - adta hírül a vállalat a honlapján keresztül. Emellett pedig a Mol-csoport sem tervez azerbajdzsáni befektetéseket. Azerbajdzsánt és az ottani állami olajvállalatot a cég viszont jól ismeri.
Önmérsékletre szólította fel Azerbajdzsánt és Örményországot Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Stefan Füle EU-biztos, akik egyúttal aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy elnöki kegyelmet kapott az örmény tiszttársa meggyilkolásáért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Ramil Safarov azeri katonatiszt.
Teljesen figyelmen kívül hagyta Azerbajdzsán a magyar szempontokat Ramil Safarov kiadatásának kezelésével, érdemes lenne parlamenti szinten tisztázni, folyt-e ezzel kapcsolatos előzetes tervezés a kormányban – mondta a hvg.hu-nak Kende Tamás nemzetközi jogász. Ramil Safarov egykori jogi képviselője szerint a magyar félnek konkrét garanciákat kellett volna kérnie Bakutól, nagy hiba, hogy ez nem történt meg.
Hivatalosan ma sincs vége annak a háborúnak, amit Örményország és Azerbajdzsán vívott a kilencvenes évek elején a szakadár Hegyi-Karabah hovatartozásáért. Az akkor megvert, súlyos veszteségeket szenvedett azeriek máig revansra készülnek, békére nincs sok esély.
Titkosítják az azeri diplomaták és politikusok mozgásáról szóló információkat, az indoklás szerint Szerzs Szargszján örmény elnök Azerbajdzsánnal szembeni agresszív kirohanása és a helyzet kiélezésére irányuló törekvések miatt - közölte hétfőn a bakui külügyminisztérium. Közben a hackerháború is durvult Azerbajdzsán és Örményország között.
Az azeri Araz Nahicseván ellen avatja fel a felújított sportcsarnokát a többek között Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkárt is foglalkoztató Dunakeszi Kinizsi futsalcsapat.
Tucatnyi kérdésre vár választ Orbán Viktortól az MSZP vezetője az azeri baltás gyilkos kiadatásáról, köztük arra, hogy szóba került-e közte és az azeri elnök között a Magyarországon életfogytiglanra ítélt Ramil Safarov átszállítása, illetve hogy ígért-e bármilyen ellenszolgáltatást Azerbajdzsán.
Az azeri és a magyar hatóságok a régióbeli feszültségek csökkentését célzó nemzetközi erőfeszítésekkel szemben álló döntést hoztak az örmény katonatársát meggyilkoló Ramil Safarov ügyében – közölte hétfőn az orosz külügyminisztérium.
Világrekord gazdasági növekedés és látványos fejlődés jellemzi Azerbajdzsánt, de a kritikusok szerint a csillogó díszletek egy középkori módszerekkel működő, posztszovjet diktatúrát takarnak. Az egykori szovjetköztársaságban még soha nem tartottak tisztességes választásokat, a hatalmat KGB-s apjától megöröklő Ilham Alijev elnök és családja pedig saját birtokaként kezeli az országot. Az ellenzéket és a sajtót erőszakos módszerekkel félemlítik meg, de mégsem váltak elszigetelt állammá, a Nyugat is keresi a barátságukat.
Az azeri baltás gyilkosért cserébe Azerbajdzsán segíthet elhúzni az IMF-megállapodást, de akár azt is lehetővé teheti, hogy a kormány asztalt borítson a tárgyalásokon. Az emlegetett 2-3 milliárd euró az azeri olajalapból érkezhetne. Azoknak a találgatásoknak viszont, melyek szerint a kormány a Mol azerbajdzsáni szerepvállalását ígéri cserébe az azeri dollármilliárdokért, kicsi a valószínűsége.
A magyar igazságügyi tárca az azeriek levele alapján készpénznek vette, hogy az örmény társát baltával meggyilkoló Ramil Safarov ítéletét nem alakítja át, hanem annak végrehajtását közvetlenül folytatja a magyar ítélet alapján.
Az azeri gyilkos kiadatásának ügye rávilágított a magyar kormányzati körökben eluralkodott "erkölcsi nihilre" - mondta Jávor Benedek LMP-s frakcióvezető, aki szeretné, ha nyilvánosságra hoznák Orbán Viktor kormányfő azerbajdzsáni tárgyalásainak jegyzőkönyvét. Az LMP nevében felszólította a kormányt arra, hogy a nemzetközi átszállítási egyezményre hivatkozva követelje Ramil Sahib Safarov visszaszállítását.
Lezárt ügynek nevezte Ramil Safarov kiadatását az ANS tévétársaságnak nyilatkozva Vilayat Gulijev. Azerbajdzsán budapesti nagykövete hozzátette, hogy a hazatért katonatisztnek adott kegyelem miatti magyar tiltakozó jegyzékben nincs semmi rendkívüli.
Az esetleges következmények aggasztják Ramil Safarov kiadatásának ügyében az Európai Bizottságot, Örményországot és Azerbajdzsánt pedig mértékletességre intik.
Deák András Oroszország-szakértő szerint alapvetően a karabahi konfliktus határozza meg az örmény-azeri viszonyt, sőt ez a két ország belpolitikájában is rendkívüli jelentőségű. A szakértő úgy gondolja, azzal, hogy Örményország bejelentette, megszakítja diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal, azt akarja elérni, hogy Ramil Sahib Safarov kiadatásának ügye napirenden maradjon.
Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője szerint az azeri baltás gyilkos átadási ügyében hibázott a magyar fél, amikor az erről szóló diplomáciai levelezésben az azeriek általános megfogalmazásai esetében nem kért pontosítást arról, hogy a konkrét esetben, Ramil Safarov kiadatásakor miként fognak eljárni.
Van bája annak, ha a kormány saját bőrén tapasztalja meg, miért problémás kirúgni minden olvasni tudó szakértőt a minisztériumokból – például azért, mert nem jutnak el egy nemzetközi jogi egyezmény tizenkettedik paragrafusáig. Ami feketén-fehéren leírja, hogy Azerbajdzsán a nemzetközi jog tökéletes tiszteletben tartásával adhatott kegyelmet Ramil Safarov baltás gyilkosnak.
Magyarországnak fizetni sem kell, már a pénz ígéretéért is mindenre hajlandóak vagyunk, ahogyan a kínai pénz reményében is vegzáltuk a tibetieket, mégis hoppon maradtunk – írja az azeri baltás gyilkos körüli diplomáciai botrányról a Véleményvezér blog.
A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára szerint Magyarországnak nincs félnivalója az azeri kiadatás ügye kapcsán, mert egy nemzetközi egyezménynek megfelelően jártak el; Szijjártó Péter erről hétfőn beszélt az M1 Ma reggel című műsorában.
Bár a NER prominensei egyértelműen Trump mellett tették le a garast, a WSJ szerint több vitás pont volt a két ország közt, amelyek aligha oldódtak meg mára.