szerző:
Vétek György
Tetszett a cikk?

Pohárral a kezünkben két óra alatt végigsétálhatunk a világ nagy szőlő- és bortermelő vidékein. Bolyonghatunk azonban bármeddig, Magyarországra nem lelünk a Vinopolisban.

© Vétek György
A South-Eastern Railway Company vasúttársaság vezetői másfél évszázaddal ezelőtt úgy határoztak, hogy – az utazóközönség kényelmét szem előtt tartva – szárnyvonalat építenek a Temze déli partján levő London Bridge Stationtől (London legrégebbi pályaudvarától) az északi oldalon levő Cannon Streetig. 1866-ban a legegyszerűbb műszaki megoldást választva, boltíveken nyugvó „magasvasúttal” kötötték össze a pályaudvart és a folyó túloldalára átívelő hidat.
A boltíveket beépítették, raktárakat, műhelyeket és üzleteket alakítottak ki. Az idők során  aztán ezek jórészt funkciójukat vesztették.
 
Egy sikeres bornagykereskedőnek, bizonyos Duncan Arbuckle-nek az évezred utolsó éveiben támadt az az ötlete, mi lenne, ha nem egyszerűen csak boráruházat nyitna itt, hanem olyan látogatóközpontot, ahol a vendégek szakavatott vezetés mellett ismerkedhetnek meg a borok világával, illetve a világ boraival.

A három vendéglátóhellyel (borétterem, koktél- és tapas-bár, sörfőzde-söröző), whisky- és borbolttal, konferencia és vetítőteremmel „megerősített” Vinopolis 1999-ben nyitotta meg kapuit. A különböző „nehézségi fokozatú” túrákra 16 és 31 font közötti összegekkel lehet benevezni. Az alapeset, az Original Tour öt borkóstoló és egy Bombay Saphire koktél tikettet, valamint diktafonos túravezetést tartalmaz. 31 fontért már jár egy tizenöt perces borkóstoló-gyorstalpaló, tizenkét kóstolójegy, három pezsgőkóstolás és a Bombay Saphire gin koktél. Az alapárakat további 34 fonttal megfejelve háromfogásos menüt kapunk a borétteremben. Az anyagi megpróbáltatásoknak azonban ezzel még koránt sincs feltétlenül végük: az első kóstolók egykettőre könnyelművé teszik az embert, s előbb-utóbb extra tiketteket vásárol, mert ugyan hol másutt kóstolhatna száz fontos borokat (is)?

© Vétek György
A Vinopolis alapkoncepciója egyébként is a kóstoltatás. Az egymást követő termek hangulatát, dizánját egy-egy nagy bortermelő ország (Franciaország, Németország, Ausztrália, Új-Zéland, Chile, Argentína, Dél-Afrika, Olaszország) határozza meg. A szőlő- és borfajtákról csak annyi információt adnak, amennyi feltétlenül szükséges (és amennyit még befogad a kóstolások hatására lassuló elme). Viszont mindenfelé padok, felfordított boroshordók állnak, amelyekre leülhetünk, miközben a belépéskor kapott kóstolónaplónkba jegyzetelünk.
 
A turné utolsó állomása a nemzetközi borpiacra legutóbb belépett országok (Thaiföld, Kína, Vietnam) jelesebb borait kínálja. A magyar látogatóban ekkor tudatosul a felismerés, hogy bennünket itt az ”indultak még” kategóriában sem tartanak számon. Nem ismernek minket, vagy csak nem akadt jelentkező kis hazánkból?

A Vinopolis amúgy nem vádolható ”borsovinizmussal”,  bemutatkozási lehetőséget ad a ginnek, az abszintnak, a whiskynek, de még a sörnek is: a komplexum egyik traktusában sörfőzde-sörözőt is kialakítottak, ahol a helyben főzött kiváló csapolt sörök mellett kéttucatnyi palackozott importsör is kapható.

Maradék fontjaink legombolásához jól értenek a Vinopolisban: kijutni csak a nagyjából ezerféle whiskyt kínáló szaküzleten, és a három tornateremnyi borbolton keresztül lehet.
 
Talán nem a legolcsóbb turistaprogram, de mindennel együtt kellemes két-két és fél órát lehet tölteni a Vinopolisban, végigkóstolva féltucatnyi vagy épp tucatnyi bort a hűvös boltívek alatt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lőrincz Zsolt Gasztro

Józsi bácsi, a spanyolok kedvenc aperitifje

Tío Pepe, azaz magyarul Józsi bácsi fogalom a spanyol borívók körében. Ez egy nagyon száraz, könnyű és nemes fehérbor, amit jól behűtve aperitifként szoktak fogyasztani. Kedveltségét egy véletlennek köszönheti. A 19. század közepén egy borkereskedő, Manuel González nagy sikerrel exportálta Angliába sűrű, sötét, édes, enyhén dióízű borát.

Kovács Gábor Gasztro

Eltérített márkák a sörpiacon

A marketingszótárban a márkaeltérítés azt jelenti, hogy a különféle termékekkel azonosuló fogyasztók átveszik a hatalmat fölötte, és maguk határozzák meg a termék további arculatát, néha negatív irányban változtatva rajta. A hazai sörpiacon ennek ellenkezője zajlik: néha maguk a gyártók "rontanak le" egy jónevű márkát.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Mediterráneum az Alpokban

Dél-Tirol, Itália északi szeglete kevéssé ismert a magyar turisták körében. Az I. világháború végéig, 1919-ig Tirolhoz, azaz Ausztriához tartozott, azóta Olaszország része. Így nem csoda, ha a vidék ma legalább annyira osztrák, mint amennyire olasz.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló VI. - Gyöngyöző pohár

A pezsgő eleganciát és meghittséget kölcsönöz az ünnepeknek. Sorozatunk mostani részében Koczuba Róbert, a Törley Pezsgőpincészet pezsgőmestere útmutatásai alapján ismerkedünk meg a különböző pezsgőkészítési eljárásokkal, és a fogyasztás aranyszabályaival.

Gőgh Csilla Gasztro

Újra Nyitott Pince Napok

A tavalyi „Nagy Ízutazás 2006” kampányév egyik legjelentősebb eseménye a Nyitott Pincék Napja volt, amelyet idén – a nagy sikerre való tekintettel – ismét megrendez a Magyar Turizmus Zrt., a Nyitott Pincék Szövetsége és a Bacchus Arts Stúdió. A hazai borturizmus élénkítése érdekében szervezett akció ezúttal három napon át tart. A pünkösdi hosszú hétvégén országszerte több mint 100 pincében várják a vendégeket ingyenes, illetve kedvezményes borkóstolóval.

Gasztro

Sörözés Horvátországban: mit igyunk?

A Horvátországba utazó magyar turistáknak biztos nem kell betárazniuk egy láda sört a kocsiba. Mindenhol az itthon megszokott minőséget kapják, a hazaihoz hasonló áron. A tengerparti nyaralás pedig kivált alkalmas a helybeli sörök beható tanulmányozására. Eláruljuk: szerintünk a Staro Cesko a király.

Kovács Gábor Gasztro

A legegészségesebb sör

1516-ban IV. Vilmos bajor herceg elérkezettnek látta az időt, hogy a „sörkotyvasztásnak” országszerte véget vessen. A Sörtisztasági Törvény értelmében ettől kezdve a sör főzéséhez malátán, komlón és vízen kívül más anyag nem volt használható.

Kovács Gábor Gasztro

Ha Belgium, akkor "Hirtelen halál"

Ahol hatalmas, aranyló árpatáblák festik a tájat, ott a sörök országa: Belgium. Talán a szomszédos francia szőlőültetvények, a jó borok közelségének, tán a burgundiak néhány száz évvel ezelőtti uralmának köszönhetően a belgák ösztönösen értik és élvezik mindkét nedűt. A sörnek nem csupán a megbecsülést, hanem a más népeknél csak a bornak kijáró szertartásokat is megadják.

Gőgh Csilla Gasztro

Szekszárd szőlővesszei

Ezúttal nem a festmények kapták a főszerepet a Kogart-házban. A minap tizenhat szekszárdi pincészet borait kóstolhatták ott a gasztronómiai szakemberek. A bemutatott borok között szép számmal voltak olyanok, amelyek országosan egyelőre még nem ismertek, de a helyi borversenyeken nagyon szépen szerepeltek.

hvg.hu Itthon

Szőke kóla, barna kóla: hidegháború az üdítőfronton

Az amerikai kólaital a szocializmusban évtizedekig az imperializmus rettegett, ám vágyott szimbólumának számított, ami ellen a baráti országok saját kóláikkal vették fel a harcot. Cikkünkben megkíséreljük feleleveníteni, idehaza mi mindennel itatták a kólára szomjúhozó lakosságot a háború után megjelent legendás csatos Bambi és a késői szocializmus Traubisodájának időszaka között. Hidegháború az üdítőfronton.