szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaly januárban megrendezett első tematikus gasztrohónap után a Yunus Emre Enstitüsü, a Budapesti Török Kulturális Központ ismét nagyszabású gasztronómiai programsorozattal jelentkezik. Kávé, tea, fűszerek, színek, illatok, fogások a török konyhaművészet, avagy a"világ finomságainak kosarából".

Török kávéházi esttel indítottak május 6-án, szerdán, és a hónap végén, 30-án, szombaton street-food fesztivállal búcsúznak.

 Már amennyire, hiszen ami a gasztronómiát illeti, szó szerint jó szájízzel nyugtázhatjuk, hogy törököt fogtunk, nem ereszt. Volt szűk 150 évünk, hogy a török alapanyagok, fogások bevessék magukat a konyhánkba, de fordítva sem múlt el nyomtalanul ez a másfél száz esztendő.

A kulturális intézet első eseménye többek között épp erről, a két konyha hasonlóságairól, egymásra való hatásairól szólt. "A török gasztronómia varázslatos története egy magyar szemével” című előadásból kiderült, mely népek konyhái voltak hatással a török ételek kialakulására, mik a legjellemzőbb alapanyagok, és milyen átalakuláson ment át a török konyha napjainkig. Az előadó, aki a hónap során amúgyis "viszi a show-t", Nuray Attila volt. A fiatal séf történetesen az egyik legnépszerűbb budapesti török étterem tulajdonosának a fia és jobb keze. (Neve ismerősen csenghet a Konyhafőnők nézőinek, tavaly az első évadban a középdöntőig főzte magát, de ha törökről van szó, akkor nem vitás, ki a főnök...). Az esten egyébként beigazolódott a török mondás, mi szerint, a kávé csak ürügy egy jó beszélgetéshez.

   Azoknak, akik inkább "terepre" mennének, főzőkurzus május 9-én: Turkish Delight – A török konyha legjava”. Egy héttel később, május 16-án, szombaton a török ínyencségeket kedvelőknek igazán jól indulhat a nap egy bőséges reggelivel, a stílusos tetthely a Rudas Fürdőhöz tartozó Rudas Étterem és Bár. A patinás gyógyfürdőhöz tartozó, török-magyar fúziós konyhájáról ismert vendéglátóhelyen a Nuray Attila által összeállított gaziantepi menüsorral   tradicionális, komótos török reggelik, és gasztrokulturális program egész délelőtt.

  Végül, a hónap leglátványosabb eseményére május 30-án, szombaton, kerül sor egy török gasztronómiai utcafesztivál keretében. A 14.00 órától 21.00 óráig tartó rendezvény során a Yunus Emre Enstitüsü Budapesti Török Kulturális Központ épülete előtti (Andrássy út) lezárt utcarészen egy óriási sátorban idézik meg a török teaházak hangulatát. A különleges helyszínen óránként különböző programokkal várják azokat, akik a török gasztronómiáról szeretnének minél többet megtudni – legyenek akár kicsik, vagy nagyok. A sátor gasztro szekciójában pedig kiderül, hogy a döneren kívül milyen autentikus török street food-ot kínál még ez a keleti konyha. A sátor mellett egy, az isztambuli Fűszer Bazár hangulatát megidéző minibazárba várják az érdeklődőket mindenféle jóval, török teafűvel, fűszerekkkel, különleges édességekkel.

A török gasztronómiai  hónap alkalmából rovatunk recepttárából ajánlunk egy padlizsános fogást, és egy autentikus desszertet.

Most pedig főzzünk valami olyat, amelynek fő alapanyagáról így szól dr.Ketter László, a Gasztronómiánk krónikája c. művében: "Új kásanövényt kaptunk, a rizst."  A rizzsel készült ételek ugyanis a török hódoltság idején terjedtek el nálunk.

HVG könyvek

Jöjjön a csirkés piláf:

 Hozzávalók (4 főre):

40 dkg csirkemell filé, 1 csomag újhagyma, 1 sárga paprika, 2 gerezd fokhagyma, 25 dkg hámozott paradicsom, 3 evőkanál olaj, 1 kis szárított chilipaprika, 1 csipet sáfrány, 1/2 liter csirkehúsleves, 1 csésze mazsola, 25 dkg hosszú szemű rizs, 1/2 csésze fenyőmag,  1 kis csokor apróra vágott petrezselyem, só, frissen őrölt bors, 1 kiskanál őrölt kömény és1 pohár joghurt ( mindkettő elhagyható).

Elkészítés:

A csirkemellet felkockázzuk, felkarikázzuk az újhagymát, a paprikát. Serpenyőben olajat forrósítunk, belerakjuk a csirkehúst,, aranybarnára pirítjuk majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az előkészített újhagymát, sárga paprikát. Jól átkeverjük, és 4-5 percig pirítjuk együtt, majd megszórjuk a felaprózott chilivel. Hozzáadjuk a darabolt, hámozott paradicsomot, az evőkanálnyi csirkehúslébe áztatott sáfrányt, a fenyőmagot, az őrölt köményt. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és felöntjük a csirkehúslevessel. Most már jöhet bele a vízzel leöblített, lecsöpögtetett rizs. Lassú tűzön kb. 20-25 percig főzzük, időnként megrázogatva a serpenyőt, s ha szükséges, pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Az utolsó 5 percben még belekeverjük az előzőleg kevés langyos vízbe áztatott, leszűrt mazsolát.

Az apróra vágott petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Tipp: kínálhatunk hozzá fűszeres, köményes joghurtot.

(Recept és fotó: Ízek és kultúrák - Török konyha lépésről lépésre, HVG Kiadó Zrt)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!