Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az euróövezet "egy-két éven belül" túl lesz a válságon, ha tagországai betartják költségvetési vállalásaikat - így vélekedett az ideiglenes euróövezeti mentőalap, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) vezérigazgatója, Klaus Regling vasárnap a Der Spiegel című német hírmagazinnak nyilatkozva.
A spanyol miniszterelnök a hét végén háromlépcsős tervet javasolt az euróövezeti költségvetési unió és annak alapján a tagországok közös kötvényfinanszírozásának bevezetésére.
Az OECD főtitkára szerint az Európai Központi Banknak (EKB) korlátlan kötvényvásárlással kellene támogatnia az euróövezet nehezen küszködő országait, és egyetlen tagországnak sem kellene elhagynia az euróövezetet.
Oroszország, a világ legnagyobb olajtermelője, augusztusban átlagosan napi 10,38 millió hordó (159 liter/hordó) kőolajat hozott felszínre az orosz energiaügyi minisztérium vasárnap megjelent adatai szerint, ez újabb rekord a Szovjetunió 1991-es megszűnése óta.
Noha a svéd gazdaság a második negyedévben a jelenlegi európai környezetben robosztusnak nevezhető, 2,3 százalékos éves szintű növekedést ért el, a második félévben már egyértelműek a lassulás jelei, így az év egészére a kormány is "csak" 1,6 százalékos GDP-bővüléssel számol. Az élénkítésről, illetve annak lehetséges eszközeiről egyre több szó esik a médiában is.
Az amerikaik nem tartják sikeresnek az Obama-éra gazdasági lépéseit, ugyanakkor republikánus kihívója gazdasági vénájában sem bíznak igazán. Mindkét elnökaspiráns tervei több száz milliárd dollárt vennének ki a jövő évi amerikai költségvetésből. Jelentősebb eltérések csak a támogatott csoportok között vannak.
Míg Oroszország jogosan büszke helyére Európában, addig észre kell vennie, hogy az ország kétharmada Ázsiában fekszik, és ezekre a területekre egy jobban fókuszálni kell, írja Oleg Gyeripaszka iparmágnás, orosz oligarcha. Szibéria természeti adottságai ázsiai tigréssé tehetik Oroszországot.
Lengyelország után már Szlovákia is egyre inkább a régió bezzegországává válik. Míg Nyugat-Európa több meghatározó gazdasága is lejtmenetbe került, addig a kis közép-európai állam termelői kapacitásai egyre csak nőnek. Magyarország eközben pedig egyre jobban csúszik le a régiós rangsorban.
Miközben az európai gázpiacot 2016-tól az amerikai palagáz kontinentális megjelenése úgy rendezheti át, hogy az oroszoknak vagy az árból vagy az eddigi mennyiségből engedniük kell, a hazai gázárakra az is veszélyt jelenthet, ha a kormány komolyan gondolja, hogy az E.ON-tól "visszaveszi" a gázüzletágat.
Most már biztos, hogy Spanyolország legeladósodottabb tartománya, Katalónia központi segítséget kér Madridtól, mivel már problémái vannak az alapszolgáltatások finanszírozásával és a régió adósságának visszafizetésével is. A helyzet már annyira komoly, hogy júliusban a helyi kormányzat nem tudott fizetni a kórházaknak és más szociális ellátóknak sem.
A görög kormány szabadvállalkozási zónákat hozna létre az ország több pontján, hogy ezzel csábítsa magához a befektetőket és segítsen a tetszhalott állapotban lévő gazdaság talpra állításában. Magyarországon is létezik ilyen terv, Matolcsy György hasonló zónákat alakítana ki, ám az itthoni tervekben van egy-két magyaros csavar.
Rosszabbul alakult a spanyol gazdaság tavalyi teljesítménye a vártnál a friss adatok szerint, az idei évben is tovább zuhanhat az ibériai állam. Emelik az áfát, megvágják a közszolgák fizetését és a munkanélküli segélyt, növekszik a metrójegyek ára is. A tervezett intézkedésekkel Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök összesen 150 milliárd eurót szeretne megspórolni az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságában, ám félő, hogy ezekkel a lépésekkel hosszan tartó recesszióba, a görög útra taszítja Spanyolországot.
Dinamikusan növekszik az alkoholfogyasztás Afrikában. Az egyik legnagyobb helyi szeszipari vállalkozás megugró bevételről és profitról számolt be, emellett pedig több gyártó is komolyan erősít a kontinensen.
Németország új uniós alapszerződéssel lendülne tovább a 27 tagú közösséget sújtó pénzügyi és gazdasági válságon. Többen máris berzenkednek a terv ellen, mely vízválasztó lehet az Európai Unió történetében.
A gazdasági válság következtében egyre több görög diák távozik külföldi egyetemre, mivel sok uniós tagállamban is alacsonyabbak a megélhetési költségek, mint hazájukban. A külföldi egyetemek görögországi iskolái eközben a tandíjak csökkentését tervezik, hogy megállítsák a hallgatók exodusát.
Bedőlt az egyik legnagyobb hazai futárcég, a dolgozók egyelőre futnak a pénzük után. Eközben a kormány azeri olajmilliárdokra pályázik, így finanszíroznánk 2-3 milliárd euró értékben magyar állampapír eladásokat. Orbán Viktor újra magyar kezekbe venné az E.ON-t, a Nestlé viszont már a keresztény barátunk. A hírek szerint a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika miatt ugyanakkor Magyarország több tíz milliárdos beruházástól esett el. Görögországnak emellett továbbra is az eurózónában kell maradnia. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Újra fellendülhetnek a kereskedelmi kapcsolatok az uniós tagállamok közé ékelődött orosz terület, Kalinyingrád és Lengyelország között, miután a két ország állampolgárai vízummentesen utazhatnak a másik országba. A határmenti bevásárlóturizmus már fellendülőben van.
A legrosszabb gabonabetakarítással számolnak az Egyesült Államokban 1938 óta a súlyos aszály miatt. A Fekete-tenger környékén is hasonlóan rossz a helyzet, eközben pedig az etanolgyártás során felhasznált növekvő kukoricamennyiség és egyre magasabb globális húsfogyasztás is felelős a magas élelmiszerárakért.
További 1,2 milliárd euróra van szükség ahhoz, hogy Berlin új repületere jövő tavaszra el tudjon készülni. A már így is csúszóban lévő beruházás 4,5 milliárd euróba is belekerülhet, az extra költségeket a német szövetségi állam, Berlin és Brandenburg tartományok állhatják majd.