szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bécsi államügyészség utasítására vizsgálat folyik Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember ellen a Gripen-üggyel összefüggésben - erősítette meg a hivatal szóvivője kedden. Az államügyészség a szövetségi bűnügyi hivatalt (BKA) bízta meg a nyomozati eljárás lefolytatásával.

Az üzletember, aki az Osztrák Néppárthoz (ÖVP) tartozó Maria Rauch-Kallat volt egészségügyi miniszter férje, a nyáron került az érdeklődés középpontjába. Akkor az STV svéd televízió bemutatott egy dokumentumfilmet, amely szerint Alfons Mensdorff-Pouilly egy Red Diamond nevű offshore cégen keresztül szerződést kötött a BAE-Systemsszel a Gripen-üzlet cseh- és magyarországi elősegítésére: állítólag szolgálataiért több millió euró "jutalékot" kapott. (A BAE-Systemsnek 20 százalékos részesedése van a vadászgépeket gyártó Saab vállalatban.)

Gerhard Jarosch ügyészségi szóvivő közölte, hogy a nyomozást a svédországi, csehországi és magyarországi információk alapján kezdeményezték, mert fennáll egy esetleges bűncselekmény elkövetésének gyanúja. A három ország ügyészi hatóságaitól kapott iratokban rögzített tényállás két lehetséges irányt - megvesztegetést és hivatali visszaélésben való bűnrészességet - jelöl meg vizsgálati célként. A szóvivő szerint arról korai lenne még beszélni, hogy a nyomozati eljárás vádemeléssel végződik-e. Az üzletember az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva meglepetésének adott hangot, hogy "ebben az ügyben vizsgálat zajlik ellene". Reményét fejezte ki, hogy az ellene felhozott "hamis vádak végérvényesen megdőlnek".

Mensdorff-Poully már a nyáron cáfolni igyekezett, hogy bármi köze lett volna a Gripen-ügylethez, rajta keresztül semmilyen kenőpénz nem áramlott a bérleti szerződések (Csehországban 2003-ban, Magyarországon 2004-ben történt) nyélbe ütésének elősegítésére. A BAE-Systems tanácsadójaként Magyarországgal is foglalkozott ugyan - mondta akkor egy osztrák lapnak adott nyilatkozatában -, de semmiféle üzletkötést nem készített elő. "Politikai és kulturális információkat kellett Magyarországról Londonba közvetítenem. A Gripenekhez ennek nem volt semmi köze" - állította.

Az üzletember irodája annak idején bejelentette, hogy jogi lépéseket tesznek az STV ellen, végül azonban elálltak szándékuktól, nem tartották "célravezetőnek".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

A Gripen-ügy felderítése? Felejtse el!

Nagy késéssel indult a Gripen-beszerzés kormányzati bizottsági vizsgálata, így a svéd harci gépek vásárlásának jogszerűségét ellenőrző testületnek szeptember közepéig alig pár hete maradt a munkára.

hvg.hu Itthon

Gripen-bizottság: nem vizsgálták, volt-e kenőpénz

Az SVT svéd televízió nyári tényfeltáró műsora után a New York Times is úgy értesült, hogy a BAE Systems brit hadiipari csoport több millió dollárt fizetett hat évvel ezelőtt magyarországi pártoknak azért, hogy vele kössenek szerződést vadászgépek beszerzéséről. A kormány "Gripen-bizottságának" elnöke, Vadai Ágnes szerint ennek kivizsgálása nem tartozott a feladataik közé.

Vélemény

Miért tapintatos a Gripen-bizottság?

Nagyon valószínű, hogy a Gripenek 2001-es, tehát a Fidesz-kormányzás alatt történt beszerzésével nincs minden rendben. Hogy az MSZP ennek dacára nemigen akar a dologból sokáig zengő botrányt csinálni, annak okairól csak találgathatunk.

Hét nap

Kész a Gripen-jelentés

A kiszivárgott hírek szerint nem talált bűncselekményre utaló jeleket az a bizottság, amely a Gripen harci repülők...

MTI Itthon

Gripen-jelentés: közbeszerzés nélkül, OGY-határozattal ellentétesen

Elkészült a kormány Gripen-bizottságának jelentése, amely egyebek között megállapította, hogy közbeszerzési eljárás nélkül folytatták le a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését 2001-ben, illetve a beszerzés ellentétes volt egy Országgyűlési határozattal is, amely a beszerzést 2003 utánra tervezte - mondta Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár, a testület elnöke a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.