szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mol támogatja leányvállalata, a Mol Földgázszállító Zrt. javaslatát, amely a közép- és délkelet-európai gázszállító hálózatok egyesítését célozza egy új, független gázszállító társaság keretein belül.

A cég újságíróknak kiosztott írásos anyaga szerint a jelenleg egymástól elszigetelten működő gázszállító eszközök új, közös tulajdonosi és menedzsment irányítás alatt történő egyesítése és egyben a gázkereskedelemről és -termelésről való leválasztása a részvényesek számára lényegesen több értéket teremtene, mint ha e rendszereket a nemzeti vállalatok továbbra is önállóan üzemeltetnék.

A közlés szerint az új, egyesített vállalaté lenne Európa egyik leghosszabb, 27 ezer kilométeres szállítóhálózata, és könnyebben hozzáférne a nemzetközi tőkepiacokhoz jelentősebb beruházások finanszírozása érdekében.

A javasolt egyeztetések során az is tisztázható lesz, hogy az új vállalatnak bizonyos idő elteltével célszerű lenne-e nyilvános részvénykibocsátás révén emelnie az alaptőkéjét – áll a Mol anyagában. A cég Londonban be tudná vezetni részvényeit - vélik a Mol-nál. 

A Mol megkezdte a tárgyalásokat az érintett cégekkel Bulgáriában, Romániában, Szerbiában, Boszniában, Szlovéniában, Horvátországban és Ausztriában - mondta Zsuga Jánosa, a Mol Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója.

A kezdeményezés nyitva áll a régió további piaci szereplői előtt - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója. A régióban ugyan ki van építve a földgázellátó-hálózat, de nincs összekapcsolva, és bár minden ország importra szorul, limitált pontokon lehet behozni a gázt az adott országba - ismertette a terveket Zsuga. A vezérigazgató szerint az együttműködés már önmagában is versenyjavító, és alapot biztosít a további növekedéshez. A javaslat részleteit a közeljövőben dolgozzák ki.

Mosonyi szerint a jelenleg egymástól elszigetelten működő gázszállító eszközök új, közös tulajdonosi és menedzsment irányítás alatt történő egyesítése, egyben a gázkereskedelemtől és termeléstől való leválasztása a részvényesek számára lényegesen több értéket teremtene, mint ha ezen rendszereket a nemzeti vállalatok továbbra is önállóan üzemeltetnék.

Hogy létrejöjjön ez a kezdeményezés szükség van egyrészt politikai, tulajdonosi, másrészt a szabályozóhatóságok támogatására - tette hozzá Mosonyi.

A döntést követően egy ilyen nagyságrendű fejlesztés egy-két évet vesz igénybe - mondta Zsuga János.

Az új egyesített vállalat Európa egyik leghosszabb, 27 ezer kilométeres szállító hálózatával rendelkezne és könnyebben hozzáférne a nemzetközi tőkepiacokhoz jelentősebb beruházások finanszírozása érdekében.

A javasolt egyeztetések során az is tisztázható lesz, hogy az új vállalatnak bizonyos idő elteltével célszerű lenne-e nyilvános részvénykibocsátás révén emelnie az alaptőkéjét. A cég Londonban be tudná vezetni részvényeit - mondta Varró László, a Mol vezető közgazdásza.

Varró László elmondta: az elképzelések szerint a mai szegmentált szállítási rendszerirányítók egységes infrastrukturális céget hoznának létre egy holding megalapításával. Kiemelte, hogy szükség lesz eszközértékelésre és a tulajdoni részesedések meghatározására is. Hozzátette, hogy a résztvevő tagállamok képviselői alkotnák a szabályozó bizottságot, amely egyebek mellett a tarifarendszer kidolgozásáért felelne. Alapvető fontosságú egy olyan vállalatirányítási rendszer kialakítása, amely az összes résztvevő ország energiapolitikai célkitűzésével összhangban áll. A társaság tulajdonosi és irányítási rendszere is a régió érintett vállalatainak és szervezeteinek bevonásával alakítható majd ki.

Mosonyi György kérdésre válaszolva elmondta: ezt a kezdeményezést már évekkel ezelőtt felvetették az OMV-nek. A kezdeményezés nincs összefüggésben a Mol és az OMV vitájával. "Mi eszközalapú együttműködésre látunk lehetőséget az OMV-vel, amely nem vet fel versenyjogi aggályokat" - jelentette ki a Mol vezérigazgatója. Hozzátette: "a mi gondunk az volt, hogy a finomítás, a kereskedelem területén (felmerülő) komoly versenyjogi problémák miatt értékrombolónak tartjuk a két cég egyesülését, de együttműködését is. ....... ez zárta ki a tárgyalásokat a két cég között." 

Szerinte az OMV a gázipar, a petrolkémia és a kutatás területén nem volt érdekelt az együttműködésben, csak a két cég teljes összeolvasztására törekedett. Ez értékromboló, nem pedig racionális, megfontolt üzleti koncepció - ismételte meg a Mol álláspontját Mosonyi György.

Az OMV ugyanakkor közleményben azt tudatta, hogy a céget "csak tegnap (kedden) kérték fel a részvételre és a felkérést mérlegeljük". Megjegyzik, hogy az elképzelés embrionális fázisban van. A kezdeményezést az osztrák cég úgy értékeli, mint annak elismerését a Mol részéről, hogy Közép- és Kelet-Európa energiaszektorában szükség van regionális konoszolidációra. Az OMV továbbra is azt hiszi, hogy "az OMV és a Mol kombinációja a leghatékonyabb mód az ellátás biztonságának szavatolására".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap gazdaság

Kevesebb gázártámogatás

Jövőre 82 milliárd forintot szán a kormány távhő- és gázártámogatásra, szemben az idei 112 milliárddal. Emiatt kismértékben csökkenti a két felsőbb jövedelmi kategóriában adható gázártámogatás összegét (a mindenkori öregséginyugdíj-minimumot 2-2,5-szeresen meghaladó jövedelműeknél marad a 40,12 forint, a 2,5-3-szorosoknál pedig a 32,83 forint támogatás gázköbméterenként). A támogatott fogyasztás mértéke is csökken, a normál háztartások 2 ezer, a nagycsaládok

MTI Gazdaság

Kóka: olcsóbb lenne a türkmén gáz

Ha nemzetközi együttműködésben létre tud jönni egy olyan gázszállítási útvonal, amellyel át lehet venni a türkmén parton a gázt, Türkmenisztán kész gázt szállítani Európába - mondta Kóka János gazdasági miniszter azt követően, hogy találkozott Gurbanguli Berdimuhammedovval, Türkmenisztán elnökével szombaton Ashgabadban.

MTI Gazdaság

Kóka János: öt százalékos gázáremelés januártól

Öt százalék lesz a gázáremelés mértéke 2008. január 1-től - válaszolta egy ezt firtató újságírói kérdésre Kóka János, az SZDSZ elnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján, ugyanakkor hangsúlyozta, ez az arány még mindig nem tükrözi a világpiaci árak emelkedését. A Fidesz szerint a kormány nem védi meg az embereket az indokolatlan áremelésektől és elvitatja a szakszervezetek alkotmányos jogát, hogy azok hatékonyan lépjenek fel a munkavállalók jogaiért, érdekeiért.