szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2007. évi duplázás után az idén a tervek szerint megkétszerezi, 32 milliárd forintra növeli szerződéses portfolióállományát az OTP Lakáslízing Zrt. - jelentette be Dunavölgyi Mária. A társaság vezérigazgatója a lakáslízing előnyeiről is beszélt az OTP leányvállalatának tavalyi évértékelése kapcsán.

A társaság portfolióállománya 2007-ben megháromszorozódott, 5 milliárd forintról 16 milliárd forintra nőtt, a szerződéseinek száma pedig megnégyszereződött, melynek következtében jelenleg már több mint 1300 szerződést kezelnek. A vállalkozás 2007-ben már ledolgozta az induláskori veszteségeit, idén már kitermeli működési költségeit – tette hozzá Dunavölgyi Mária.

A vezérigazgató a lízingtermékekről beszélve elmondta, hogy a lakáslízing annak előnyös, aki nem jogosult állami támogatásra, annak viszont - feltéve, hogy új lakást vásárol - olcsóbb a hitelnél. Nyílt végű pénzügyi lízingnél új lakások esetében közel 20 százalékkal kevesebb a kamatköltség, ugyanis az áfára nem kell kamatot fizetni. A hitel alapja tehát a lakás áfás ára, míg a lízingé a nettó ár. Az áfát lízingnél havonta, a törlesztő részletekben kell megfizetni, az éppen törlesztett tőkerész után - magyarázta Dunavölgyi Mária.

A lakáslízing egyébként a lakásfinanszírozás olyan formája, ahol a finanszírozó a tulajdonjogot a futamidő végéig, illetve az esetleges előtörlesztésig fenntartja magának. Míg a hitel esetében az ingatlanra bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom a finanszírozó fedezete, addig a lízingnél maga a tulajdonjog. Ez számottevően csökkenti a finanszírozó kockázatát is. Ezért lehetséges az, hogy a lízingtársaság az új lakások teljes vételárát "meghitelezi". A használt lakásoknál általában 10 százalék az önrész.

Gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a lízingcég adásvételi szerződéssel megvásárolja a lakást az eladótól és egy lízingszerződéssel lízingbe adja a lízingbevevőnek, akire a tulajdonjog a teljes törlesztés megtörténtével száll át. Minden más szempontból a lakáslízing a lakáshitellel teljesen megegyező, az ügyfelet ugyanazok a jogok és kötelezettségek illetik meg, mint a lakáshitelnél. Ez azt jelenti, hogy a lakás bérbe adható, lízingdíj átvállalással eladható (ugyanúgy, mint a jelzáloggal terhelt lakás, de vagyonátruházási illeték fizetése nélkül), elő- és végtörlesztési lehetőség van. Dunavölgyi Mária a nyílt végű lízingkonstrukció előnyei között említette, hogy a futamidő végén a lízingbe vevő mást is megnevezhet tulajdonosként, így egy új lakást akár örökösödési illeték nélkül is át lehet ruházni.

Nem fizetés esetén az ügylet kezelése ugyanúgy történik, mint a lakáshitelnél: amennyiben nincs mód átütemezésre, a lakás lízingdíj-átvállalással vagy anélkül értékesíthető. Utóbbi esetben a lízingcég a befolyt összegből a tőketartozásra tart igényt, az efölötti rész az ügyfelet illeti. Az ügyfél által addig befizetett pénz tehát nem vész el, ugyanúgy, mint a lakáshitelnél a befizetett lízingdíjak tőkerésze az ügyfél tőketartozását a futamidő alatt folyamatosan csökkenti.

Tavaly az OTP Bankkal egy időben a lakáslízing társaság is megjelent a japán jen alapú finanszírozással a piacon (a kamatában gyakran változó valuta kockázatára a PSZÁF akkor közleményben figyelmeztetett). Erre válaszul a társaság havonta - akár sms-ben - figyelmezteti az ügyfelet arra, hogy jobban jár, ha valutát vált.

A társaság által kínált egyik konstrukcióban a jen nagyobb árfolyamkockázatának kivédésére lehetőséget biztosít a szerződés devizanemének külön költség nélküli módosítására, mindössze a konverziós díjat kell megfizetni, azt viszont kétszer: először a jen forintra, majd a forint másik devizanemre – pl. svájci frankra – történő váltásakor. (A konverziós díj a vételi és eladási árfolyam különbözete).

A vezérigazgató elmondása szerint az elmúlt két év átlagában a lízingbe vevők 91 százaléka magánszemély 9 százalék pedig cég volt, de az elmúlt év során dinamikusan növekedett a vállalati szerződésállomány is. A lízingbe adott lakások kétharmada új. Dunavölgyi Mária érdekességként megjegyezte, hogy míg az OTP ügyfélkörében inkább az idősebb korosztály képviselteti magát, addig a lizingügyletekben az ügyfelek valamivel több mint 50 százaléka a 20-40 év közötti korosztályba esik, és 10 százalékuk 60 évnél idősebb. (A lízing egyik előnye, hogy a lakás a fedezet, ezért az ügyfél kora csaknem közömbös.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Bővült a lakáslízingpiac, a CIB is beszáll a versenybe

A lakóingatlanokra kidolgozott lízingtermékkel akár nullaszázalékos önerő mellett is lakáshoz lehet jutni. Magánszemélyek legfeljebb 25 évre lízingelhetnek forintban, euróban vagy svájci frankban lakásokat, olyan településeken, ahol CIB-bankfiók van.

MTI Gazdaság

Az OTP ismét pénzt fizet vissza ügyfeleinek

Az OTP Bank kötelezettségvállalásával zárult a lakáshitel piacot vizsgáló versenyfelügyeleti eljárás, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa által elfogadott kötelezettségvállalásnak köszönhetően az OTP ismét több tízezer ügyfélnek fizeti vissza a pénzét.

Ingatlanmenedzser

Lakáslízing: önerővel vagy önerő nélkül

Ezer és ezer kérdés felmerül bennünk, mikor álmaink otthonát keressük, mégis a megfelelő finanszírozási forma kiválasztása jelenti talán az egyik legnehezebb döntést. A lakáslízing (akár új, akár használt lakásra) kitűnő megoldást jelenthet, ha lakásvásárlás vagy lakáscsere előtt áll, vagy csak szeretné kivonni pénzét a lakóingatlanából. Interjú dr. Dunavölgyi Máriával, az OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatójával. (x)

hvg.hu Gazdaság

Lakáslízingteszt: kis önerő, nagyobb választék

Negyedévente megnézzük, milyen feltételekkel lehet önerő nélkül vagy kis saját résszel lakást lízingelni Magyarországon. Az élesedő verseny és a piaci tapasztalatok alapján szélesedik a választék: több finanszírozó több lakáshoz jutási formát is kínál.

MTI Gazdaság

132 millió forintos bírság az OTP-nek

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 132 millió forintra bírságolta az OTP-t egyes betétlekötési akcióinak fogyasztókat megtévesztő reklámozása miatt; a nem jogerős döntést a pénzintézet bíróságon megtámadja.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Milyen adókedvezmények járnak a lakáslízinggel?

A lakáslízing fő előnyeként az önrész nélküli vásárlást szokták említeni, azonban e finanszírozási forma az adózáshoz kapcsolódó előnyöket is tartogat. A magánszemélyeknek adókedvezményeket, a vállalkozásoknak pedig adócsökkentési lehetőségeket kínál.

Hét nap gazdaság

Kárpótol az OTP

Több tízezer ügyfelének fizeti vissza az OTP Bank a lakáskölcsönök megemelt előtörlesztési díját és kezelési...