szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A varsói értéktőzsde legalább 51 százalékát, illetve legföljebb 73,8 százalékát tervezi eladni a lengyel állam első körben, majd a fennmaradó tulajdonrészét a következő két-három évben szinén eladná, közölte a lengyel kincstárügyi minisztérium, amely a tőzsde mintegy 99 százalékát birtokolja.

A varsói értéktőzsde a legnagyobb Közép- és Kelet-Európában. A minisztérium stratégiai befektetők, vagy stratégiai és pénzügyi befektetőkből álló konzorcium érdeklődésére számít.    A minisztérium szóvivője azt mondta, hogy a világ vezető tőzsdéit hívják meg a pályázatra.

Michal Chyczewski kincstárügyi miniszterhelyettes azt mondta, hogy a versenyből kizárják a bécsi tőzsdét, amely a varsóival verseng a térségben.

A lengyel kormány eredetileg a börze kétharmadnyi tulajdonrészét tervezte eladni intézményi befektetőknek, illetve részvénykibocsátással. Ezt a tervet azután vetették el, hogy a globális pénzügyi válság következtében a börze fő mutatója közel a felére esett.

A minisztérium csütörtökön azt közölte, hogy a magánosítás elindítására azután kerülhet csak sor, hogy az alkotmánybíróság érvényteleníti az eladásra vonatkozó elnöki tilalmat.

A varsói értéktőzsdén 373 céget jegyeznek - köztük a Mol Rt.-t -,  amelyek piaci tőkeértéke 169 milliárd dollár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tíz napon belül összeomolhat a szlovákiai gázellátás

Ha az ipari földgázfogyasztók továbbra is olyan fegyelmezetlenek lesznek, mint a szükségállapot első két napján, akkor legfeljebb tíz napon belül összeomlik az egész szlovák gázellátási rendszer, mondta Lubomír Jahnátek ipari miniszter a szlovákiai válságstáb csütörtöki ülése után Pozsonyban.

MTI Gazdaság

Putyin feltételeket szabott Ukrajnának

Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, ebben az esetben Oroszország is piaci díjat fizet majd a tranzitért - jelentette ki csütörtökön este Vlagyimir Putyin orosz kormányfő.

MTI Itthon

Gyurcsány: le kell bontani az energetikai vasfüggönyt

Gyurcsány Ferenc szerint le kell bontani az energetikai vasfüggönyt Nyugat- és Kelet-Európa között, mert a nemrég csatlakozott tagállamok sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, mint a régi uniós országok. Erről a miniszterelnök nyilatkozott a pozsonyi V4-es tanácskozást követően csütörtökön kora este.