szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A washingtoni képviselőház helyi idő szerint szerda este megszavazta a Barack Obama által beterjesztett, több évre szóló, soha nem látott nagyságú, összesen 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagtervet.

Barack Obama túl az első fontos
kongresszusi szavazáson.
Februárban aláírhatja a törvényt
© AP
A tervezetet, amelynek lényege Obama szerint, hogy pénzt pumpálnak a gyengélkedő, több mint egy éve recesszióban lévő amerikai gazdaságba, 214 képviselő támogatta 188 ellenében.

"Gyorsan és határozottan kell lépnünk, hogy újra munkahelyhez juttassuk az amerikaiakat, és ez a gazdaságot talpra állító terv pontosan ezt kezdi meg, a következő években összesen több mint hárommillió munkahelyet teremt, illetve őriz meg" – írta az elnök közvetlenül a szavazás előtt ismertetett üzenetében.

A republikánusok egyöntetűen elutasították a csomagot. Azt kifogásolják, hogy az adócsökkentés csak a csomag kisebbik hányadát teszi ki – összesen 275 milliárd dollár értékű –, ennél jóval nagyobb – 550 milliárd dollár – a tervezett, többek között utak, hidak építésére, iskolák és az egészségügy fejlesztésére fordítandó kiadásnövelés mértéke. A republikánusok csaknem fordított arányt képzeltek el: 478 milliárd dolláros adócsökkentést javasoltak.

A csomag életbe lépéséhez a szenátus jóváhagyása is szükséges. Már hétfőn megkezdődik a vita a felsőházban, ahol egy nagyobb kétpárti támogatottságnak örvendő, a képviselőház által most elfogadottnál jó 60 milliárd dollárral költségesebb javaslat körvonalazódik. Obama a republikánus képviselőkkel és szenátorokkal, zárt ajtók mögött tartott keddi egyeztetésen állítólag azt mondta, kész elfogadni az előterjesztésben a törvényhozás által javasolt esetleges változtatásokat.

Demokrata párti törvényhozók úgy számoltak, a gazdaságösztönző lépések törvényjavaslatként február közepére Obama elé kerülhetnek aláírásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Obama beiktatása nem lelkesítette a Wall Streetet

A kedden a New York-i részvénypiacok erős veszteségben maradtak a kereskedés félidejénél is, a tőzsde DJIA mutatója 200 pont, a Nasdaq piac composite indexe 50 pont körüli veszteségben állt, azaz a veszteség 2,5-3 százalékos volt. A jelentések szerint a cégek eredményadataival kapcsolatos pesszimista várakozás mellett a piacon a bankok rossz kilátásait látják a befektetők, még a Royal Bank of Scotland hétfői páratlanul nagy, 40 milliárd dollárt meghaladó veszteségjelentése után.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Barack Obama előtt álló gazdasági kihívások – lista

Az amerikai elnökválasztás győztese, Barack Obama az 1930-as évek óta nem tapasztalt, súlyos gazdasági gondok megoldása elé néz, amikor januárban átveszi hivatalát. A Reuters hírügynökség csokorba szedett néhányat ezek közül és ismertette Obama rájuk adott válaszát.

Világ

Megmenti-e Obama Amerika gazdaságát?

A második világháború óta nem látott recesszió, legalább 11 millió munkanélküli, százmilliárdokat felemésztő bankválság és soha nem látott mértékű költségvetési deficit – ezzel a gazdasági örökséggel kell megbirkóznia az Egyesült Államok ma hivatalba lépő elnökének. Barack Obama gondosan előkészített válságtervvel költözik a Fehér Házba, a "változás embereként" ugyanakkor pontosan tudja, hogy a körülmények bármikor felülírhatják saját válságstratégiáját.

MTI Világ

Obama New Deal-je: óriás közprogramok indulnak

Az 1950-es évek óta a legnagyobb amerikai középítkezési, infrastruktúra-fejlesztési programokat fogja elindítani Barack Obama - derült ki a megválasztott elnök hétvégi rádióbeszédéből.