szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az 1950-es évek óta a legnagyobb amerikai középítkezési, infrastruktúra-fejlesztési programokat fogja elindítani Barack Obama - derült ki a megválasztott elnök hétvégi rádióbeszédéből.

Obama kijelentette, hogy "a legnagyobb egyszeri új beruházást" tervezi az utak, hidak és a középületek fejlesztésére az Eisenhower-kormány óta. Közölte: a cél a nehéz helyzetben levő gazdaság fellendítése, munkahelyek teremtése.
   
A leendő elnök - aki egy hete közölte, hogy 2,5 millió munkahelyet szeretne megmenteni vagy teremteni az elkövetkező két évben - kifejtette: energiatakarékosabbá fognak tenni középületeket, iskolákat korszerűsítenek, ezenkívül modernizálják az egészségügy rendszerét az orvosi adatok elektronikus tárolásával.
   
"Nem fogjuk a pénzt elszórni (...), a haladást a reformokkal és az elért eredményekkel fogjuk mérni, azon, hogy hány munkahelyet teremtünk, mennyi energiát takarítunk meg, Amerika versenyképesebbé válik-e a világban"- fogalmazott Obama, aki január 20-án foglalja el hivatalát.
   
Barack Obama kijelentette: a legnagyobb infrastruktúrális fejlesztési programot fogja végrehajtani azóta, hogy Dwight D. Eisenhower elnök fél évszázada hasonló fejlesztéssel létrehozta az államközi autópályák hálózatát.
 
Az álam nemcsak az építkezésekbe kíván beruházni, hanem az internet fejlesztésébe is. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy az Egyesült Államok - ahol feltalálták az internetet - a 15. a világon a világhálóhoz való szélessávú hozzáférés elterjedtsége tekintetében.
   
Az új elnök rádióbeszédében először közölt részleteket sokat hangoztatott munkahelyteremtési elképzeléseiről. A Bush-kormány pénteken közölte, hogy az amerikai gazdaságban 533 ezer munkahely szűnt meg novemberben, ekkora csökkenésre 34 év óta nem volt példa. "Újabb fájdalmas emlékeztető arra, hogy milyen komoly gazdasági kihívás előtt áll az ország" - kommentálta az adatot Obama.
   
Elemzők szerint Obama kisebb és korszerűbb változatban annak megismétlésére készül, amit Franklin D. Roosevelt elnök végrehajtott a New Deal program keretében, amelynek a munkahelyteremtés volt a lényege az infrastrukturális fejlesztésekkel karöltve.
   
A kongresszus demokrata párti vezetői már jelezték: a januári hatalomváltás után azonnal újabb gazdasági ösztönző csomagot fognak kezdeményezni, feltehetően 500-700 milliárd dolláros nagyságrendben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Barack Obama előtt álló gazdasági kihívások – lista

Az amerikai elnökválasztás győztese, Barack Obama az 1930-as évek óta nem tapasztalt, súlyos gazdasági gondok megoldása elé néz, amikor januárban átveszi hivatalát. A Reuters hírügynökség csokorba szedett néhányat ezek közül és ismertette Obama rájuk adott válaszát.