szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar társadalom többsége a Nabucco megépítését támogatja a Déli Áramlattal szemben és az állami kézben lévő energetika cégek privatizációjával szemben foglalt állást a Századvég-Forsense legfrissebb felmérése szerint.

A magyar társadalom 90 százaléka gondolja úgy, hogy egy ismételt gázválság minden bizonnyal érinteni fogja hazánkat is. Ezzel párhuzamosan mindössze 1 százalék azok aránya, akik szerint egy Oroszország és Ukrajna között kialakuló, újabb gázkonfliktus biztosan nem fog érinteni minket.

A megkérdezettek 46 százaléka szerint a magyar kormánynak nincsenek meg az eszközei egy gázkrízis kezelésére, 11 százalékuk viszont úgy véli, hogy a mindenkori kormánynak lenne lehetősége a probléma gyors és hatékony megoldására. A felnőtt korú lakosság valamivel több mint egyharmada semleges álláspontot képvisel ebben a kérdésben.

A Századvég és Forsense a gázkrízissel szoros összefüggésben vizsgálta a lakosság Nabucco, illetve a Déli Áramlat vezetékekkel kapcsolatos ismereteit is. Eszerint a megkérdezettek döntő többsége (73 százaléka) mindkét tervezett beruházásról hallott, 8 százalékuk csak a Nabuccót, 1 százalékuk csak a Déli Áramlatot ismerte. 13 százalék volt azok aránya, akik egyik beruházásról sem halottak. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy a magyar társadalom számottevő ismeretekkel rendelkezik a tervezett gázvezetékek vonatkozásában.

Az embereket arról is kérdeztük, hogy véleményük szerint Magyarországnak melyik vezeték megépítését kellene inkább támogatnia. A válaszok ebben az esetben is elég egyértelmű képet mutatnak az elemzők szerint: az érvényes válaszok több mint 50 százaléka gondolja, hogy hazánknak egyértelműen az Európai Unió által tervezett Nabucco megvalósítását kellene támogatnia az Oroszország által támogatott Déli Áramlattal szemben. Ez utóbbi projekt támogatottsága mindössze 5 százalékos volt. Ezzel egy időben, a lakosság közel egyharmada (29 százalék) vélekedett úgy, hogy az energiafüggőség minél hatékonyabb csökkentése érdekében mindkét opciót egyaránt érdemes támogatni.

Az energiabiztonság kapcsán arra is rákérdeztek, hogy az emberek hogyan vélekednek a nemzetstratégiailag fontos, állami tulajdonban lévő energetikai cégek (például MVM) privatizációjáról. A válaszadók mindössze 8 százaléka gondolta úgy, hogy valamilyen mértékben támogatható a privatizáció, 82 százalékuk azonban a magánosítással szemben foglalt állást. A társadalom elsöprő többsége tehát úgy érzi, a nemzetstratégiailag fontos energetikai cégeknek a jövőben is állami tulajdonban kell maradniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Első fok: jogszerű az EMFESZ tulajdonosváltása

Jogszerű az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.-ben történt tulajdonosváltás, miután a Fővárosi Bíróság 2009. június 26-i ítéletében első fokon elutasította a ciprusi Mabofi Holdings Limited kereseti kérelmét - közölte az EMFESZ.

MTI Gazdaság

A magyarok szerint a Szurgutnyeftyegaz a Gazprom strómanja

A Kommerszant című orosz gazdasági lap a címoldalán kezdődő cikkben számolt be hétfőn arról, hogy folytatódik a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvásárlása körüli botrány, amennyiben a magyar politikusok új verzióval álltak elő a vásárlás okairól, és azt vélik látni mögötte, hogy Oroszország akadályozni akarja a Nabucco terv megvalósulását, amelynek a Mol is részese.

MTI Gazdaság

Az oroszok a Moltól akarják megszerezni a Nabucco dokumentumait

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.

MTI Gazdaság

Iráni és orosz gáz jöhet a Nabuccóba?

A török energiaügyi miniszter szerint a jövőben akár Irán és Oroszország is adhat majd gázt az Európai Unió és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco-gázvezetéknek, noha a terv célja éppen az, hogy csökkentse Európa energiafüggőségét az oroszoktól, Irán pedig egyelőre nem számít lehetséges partnernek.

MTI Gazdaság

Előny a Nabuccónál, de a feltölthetőség fő probléma marad

A Nabucco előnybe került az Oroszország által tervezett konkurens vezetékkel, a Déli Áramlattal szemben, de kulcsfontosságú probléma marad a gázzal történő megtöltése - írta a keddi orosz sajtó. Román lapkommentárok szerint a Nabucco olcsóbb ugyan, de több ismeretlen tényező övezi. A német lapok pedig "Európa harcol az energiabiztonságért", "Kis lépés előre" és ezekhez hasonló a címekkel számoltak be a Nabucco-megállapodás aláírásáról.

MTI Gazdaság

A Gazprom várhatóan gázszállítási szerződést köt az Emfesszel

A Gazprom feltétlenül szerződést köt az Emfesszel a gázszállításról - idézett a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap egy az óriáskonszernhez közelálló forrást annak kapcsán, hogy a Gazprom újra megakadályozta a gáz adójának és exportadójának emelését, és az ebből a kincstárba várt összeget az export növeléséből ígéri fedezni.

MTI Gazdaság

Nabucco: Magyarország politikai nyilatkozatot is szorgalmaz

A Nabucco gázvezeték projektről szóló, július 13-án Ankarában aláírandó kormányközi megállapodás mellett magyar kezdeményezésre – a szándékok szerint – politikai nyilatkozatot is tesznek a résztvevők a szerződés mielőbbi ratifikálása érdekében – mondta el Bayer Mihály, a Nabucco projektért felelős magyar utazó nagykövet.