szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál kétszer magasabb áron, 2125 fontért – mintegy 700 ezer forintért – kelt el Winston Churchill Havanna szivarja a Christie's árverésén Londonban.

Az egykori brit kormányfő nevével fémjelzett tárgyakért borsos árat fizettek a vevők, az aukció összbevétele azonban elmaradt az előzetes becslésektől, és megrekedt 600 ezer fontnál (közel kétszázmillió forintnál). A licitálók többek közt Churchill levelei és beszédeinek kéziratai között válogathattak.

Egy névtelenségbe burkolózó amerikai vevő csapott le a politikus szabadkereskedelemről értekező beszédeinek gyűjteményére, amely 39 500 fontot hozott az eladónak. A becsült ár négyszeresét, darabonként közel 35 ezer fontot fizették két levélért, amelyet a kormányfő titkárának címzett, és amelyben arról írt, hogy Nagy-Britannia semmi esetre sem fogja megadni magát Németországnak.

„Röstellem, hogy ilyeneket ír, visszaküldöm magának, hogy égesse el, és törölje ki emlékezetéből” – válaszolta Churchill titkárának arra a felvetésére, hogy a Hitler feletti győzelem reménytelen, ezért engedni kellene a náci vezetőnek.

A Churchill-gyűjtemény árverésre kerülő darabjait a Forbes magazin alapítójának unokája, Malcolm S. Forbes Jr. rakta össze több mint 30 év alatt. További aukciókat idén decemberben New Yorkban, majd 2011-ben Londonban szerveznek a politikus tárgyaiból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megbuktatná a szoftver Churchillt legjobb beszéde miatt

Angliában kipróbálták azt a számítógépes osztályozó programot, amelyet Amerikában már néhol használnak online vizsgáztatáshoz. A szoftver csúfos kudarcot vallott a brit kísérleti stádiumban, hiszen minősítése szerint Churchill egyik leghíresebb beszéde "átlag alatti", Hemingway szövegrészlete "gondatlan", William Golding világhírű műve, A legyek ura pedig "egyenetlen".

Schmidt Mária Vélemény

Schmidt Mária: Amikor a Nyugat két diktátornak dobta oda Közép-Európát

A két gátlástalan, gyilkos diktátor, Hitler és Sztálin közé beszorított kelet-és közép európai népek a második világháború előtt teljesen kiszolgáltatott helyzetbe kerültek, és a saját érdekeiket védő Anglia vagy Franciaország hathatós támogatása is elmaradt. Magyarán: ezt a térséget elárulták, és odadobták koncnak a szovjet birodalomnak. Minderről Schmidt Mária, a XX. Század Intézet igazgatója beszélt, Münchentől Jaltáig címmel tartott, az alábbiakban közölt előadásában, amely a az Intézet és a Lengyel Nagykövetség, „Hetven éve robbant ki a második világháború – Minden Lengyelországban kezdődött” címmel a minap rendezett nemzetközi konferencián hangzott el.