szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a biztosítási piac az elmúlt húsz év legnehezebb időszakát éli, de közép- és hosszú távon már növekedésre számítanak a K&H Biztosító elemzői.

A biztosítók kétségtelenül több nehézséggel szembesültek 2009-ben és 2010-ben, mint az elmúlt 20 évben bármikor. Először a válság okozta visszaesés, az életbiztosítások adókedvezményének megvonása sújtotta az ágazatot, majd a különadó. Az életbiztosításoknál a vártnál hosszabb ideig tart a visszaesés, a nem-életbiztosítási piacra az ingatlanpiac és a gépkocsi-kereskedelem folytatódó mélyrepülése hat negatívan. A nem-életbiztosítási oldalon a társaságoknak amiatt kell aggódniuk, hogy a biztosított ingatlanok száma tovább csökkent a pusztító viharok és a rekordösszegű biztosítási kifizetések ellenére. A lakosságot sújtó nehézségek azonban az öngondoskodás felértékelődését idézik elő, ezért az életbiztosításoknál közép- és hosszú távon növekedésre lehet számítani. De az őszi kgfb-kampány is hozhat még meglepetéseket – állítja a K&H Biztosító piaci értékelése.

A nem-életbiztosítási piac. A korábbi piaci előrejelzésének megfelelően csökkent a nem-életbiztosítási szegmens díjbevétele 2010-ben. A nem-életbiztosítási szerződések száma minden biztosítástípus esetében visszaesett, különösen a casco biztosítások szerepeltek rosszul. A fizetőképes kereslet mérséklődése közvetetten a biztosítási szektorra is hat, hiszen a csökkenő piaci torta folyamatos árversenyt generál. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy idén rekordösszegű kifizetésekkel álltak helyt a biztosítók a több hónapon át tartó súlyos viharkároknál. Ám a nagy nyilvánosságot kapott, súlyos viharkárok ellenére is tovább csökkent a biztosított ingatlanok száma, mint azt a Mabisz napokban közzétett elemzése is kiemeli.

Tovább csökkenhet a kgfb-díjbevétel. „Az autótulajdonosok fokozott költség-érzékenysége miatt várhatóan a legtöbben ellenőrizni fogják, hogy az aktuális díjánál találnak-e jobbat. Nagy valószínűség szerint a váltók száma a tavalyi évhez hasonlóan újabb rekordot dönt, és elérheti akár a 1,5-2 milliót is, így a szegmens díjbevétele a jelentős idei zsugorodás után 2011-ben is tovább csökkenhet. A biztosítóváltás elsődleges hatása, hogy erőteljes átrendeződést hozhat a piacon, újra lesznek nagy nyertesek és vesztesek. Ha pénzügyi szempontból vizsgáljuk, a technikai eredmények romlottak, ezért a közeljövőben mindenképpen korrekcióra lesz szükség.”– mondta Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.

Stagnáló casco-bevételek. A casco esetében immár 2006 óta folyamatosan csökken a biztosítók díjbevétele, és ez a trend a legjobb esetben is csak stagnálásba válthat. Az új autók eladásáról szóló előrejelzések nem túl biztatóak, és a használt, néhány éves autókra pedig egyre kevesebb biztosítást tartanak majd fenn a K&H előrejelzése szerint, és ezek esetében is nagy a kísértés, hogy olcsóbb konstrukciókra váltsák át azokat. Az ingatlanbiztosításoknál is további szerződésszám csökkenés várható, de ezt ellensúlyozhatja majd a biztosított értékek indexálása, így összességében a díjbevételek valószínűleg – ha nagyon kis mértékben is –, de növekedni fognak, ez azonban reálértéken még mindig csökkenést jelent.

Áradás Észak-Magyarországon. Az emberek többsége jobban fél a felesleges kiadásoktól, mint a természeti katasztrófáktól
Stiller Ákos

Kevesebb szerződés az ingatlanbiztosításoknál.

Egyszeri díjas életbiztosítások. „Az életbiztosítások területén az első félévben látványos növekedést produkált az egyszeri díjas életbiztosítások szegmense. Ennek két oka van. Egyrészt a tavalyi év első fele e szegmensben az abszolút értékesítési mélypontot jelentette, másrészt néhány piaci szereplő rendkívül magas kamatú betéti jellegű terméket értékesített. Emellett objektív piaci tényezők is segítik az egyszeri díjas konstrukciókat. A tavalyi értékektől jócskán elmaradó kamatszint miatt eltűntek a kiemelkedően magas banki kamatajánlatok, a tőkepiacok megnyugvása ismét meghozta az ügyfelek kockázati étvágyát. Ezek a tendenciák mindenképpen segítenek a hosszú távú megtakarításoknak. A versenytársként megjelent tartós befektetési számla az egyszeri díjas termékek átgondolására serkenti a biztosítási szektor szereplőit” – mondta el Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítási üzletágvezetője, majd hozzátette: „Nehéz megjósolni, hogy meddig tart az egyszeri díjas életbiztosítási piac jelenlegi mértékű növekedése. Függ attól, hogy a piaci szereplők milyen mértékben vállalnak, legalábbis rövidtávon negatív marzsot, annak érdekében, hogy az ügyfelek számára különösen vonzó termékkondíciókat kínálhassanak.

Rendszeres díjas életbiztosítások. A szakértő szerint még nem tértünk vissza a válság előtti szintekre az életbiztosítások területén. A rendszeres díjas biztosítások piacszintű állománya több éves csökkenés után talán épp most jutott túl a mélyponton. Az új szerződések volumene azonban még nem éri el a válság előtti szintet. A rendszeres díjas termékek törlési volumene azonban szektorszinten visszatért a 2008 előtti nívóra. A törölt és a lejáró szerződések együttes értéke azonban a lejáró biztosításokkal együtt négy negyedéven keresztül olyan mértékű volt, amelyet a szektor nem tudott pótolni az új szerződésekkel. Emiatt az ügyfelek által rendszeresen fizetett díjak értéke folyamatosan csökken az egy évvel korábbi szinthez képest. Ugyanakkor a szektor által kezelt vagyon minden idők legmagasabb szintjén áll.

Kuruc Péter elmondta: „Összességében az életbiztosítási szektorban hosszabb ideig tart a visszaesés, mint azt kezdetben gondoltuk. Az elmúlt időszakban a lakosság nem kis része pénzügyi nehézségekkel szembesült, s emiatt az öngondoskodás szerepe felértékelődött. Az öngondoskodás pedig az életbiztosítási szektor növekedésének motorja, a hullámvölgyet ezért nemsokára hullámhegy fogja követni a rendszeres díjas szegmensben is.”

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kgfb-számtan: az új, teljesítmény alapú rendszer nagy drágulást hozhat – példák

Egy szabálymódosítás értelmében az autó hengerűrtartalma helyett a jövő évtől a motor teljesítménye alapján kell majd a kötelező díját megállapítani. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) szakemberei arra számítanak, hogy ez a módosítás teljesen átrendezi a kgfb-piacot, s igen erősen megnövelheti az év végi átkötési hullámot.

hvg.hu Gazdaság

Ez jöhet 2010-ben: biztosítási piaci előrejelzések

A válság hatására 2009-ben egyértelmű visszaesés jellemezte a biztosítási szektort. A gazdasági kilátások 2010-re sem kecsegtetőbbek, ezért a biztosítási szakma számára is csak óvatos bizakodásra adhatnak okot azok a folyamatok, amelyek a piac lassú eszméléséhez vezethetnek.

hvg.hu Gazdaság

CIG Pannónia elemzés: elkerülhetetlen a lakossági megtakarítások növekedése

A CIG Pannónia Életbiztosító nemzetközi összehasonlító vizsgálatban elemezte a magyar lakosság pénzügyi helyzetét. Eszerint a 2002-2008 között uralkodó hitelfelvételi hullámot követően – aminek köszönhetően a magyar lakosság eladósodottsága elérte az európai átlagot – a következő években már a megtakarítások és a felelős pénzügyi gondolkodás erősödése várható.

hvg.hu Gazdaság

Mire jó a TKM a befektetéshez kötött életbiztosításoknál?

Megnőhet a hosszabb futamidejű, befektetésekhez kötött (unit linked) életbiztosítások iránti kereslet, mivel ezek teljes költség mutatója (TKM), amelyet január elejétől közöl a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) honlapján, a hosszabb futamidőre alacsonyabb, mint a rövidebbre –állítja az Aviva biztosító.