szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dunaföldvári székhelyű Pannonia Ethanol figyelmeztette az Európai Bizottságot, hogy a Platts társaság árjelzési tevékenységével gondok lehetnek. Az EB versenyfelügyeleti eljárást indított az ügyben, melyben olyan nagy olajcégek érintettek, mint a BP, Shell vagy Statoil.

A dunaföldvári székhelyű Pannonia Ethanol bejelentette, hogy hivatalosan figyelmeztették az Európai Bizottságot (EB) arról, hogy szerintük gondok lehetnek a nemzetközi olajkereskedelemben kiemelt árjelző szerepet betöltő Platts társaság árjelzési tevékenységével – írja a Reuters. A figyelmeztetés a Libor-botrány óta legnagyobb határokon átnyúló kereskedelmi nyomozáshoz vezetett.

Az EB csütörtökön közölte, hogy vizsgálatot indítottak a kérdésben, mivel gyanújuk szerint a Shell, BP és Statoil olajtársaságok összejátszva a valóságtól eltérő áradatokat szolgáltathattak a Platts számára olajtermékek és bioüzemanyagok esetében. Az EB tisztségviselői rajtaütésszerű házkutatást tartottak az érintett társaságoknál, illetve a Platts irodáiban.

A Pannonia Ethanol amiatt kereste meg az EB-t, mert tavaly áprilisban jelzéssel élt a Platts felé, hogy szeretne bekapcsolódni a referenciaár képzésébe, a Platt ugyanakkor folyamatosan újabb és újabb adatigényléssel élt velük szemben, és nem adott egyértelmű iránymutatást az átvilágítási procedúrával összefüggésben. Az etanolgyártó meglátása szerint a Platts viselkedése nagyon furcsa volt, ezért fordultak az Európai Bizottsághoz, amely meghallgatta panaszukat. A Platts azzal védekezik, hogy nagyon szigorú minősítési eljárásrenddel rendelkezik annak érdekében, hogy a lehető legjobb minőségű árjelzést szolgáltathassa a piac számára. A társaság hangsúlyozta, hogy mindenben együttműködik a hatóságokkal. 

A Pannnonia Ethanol, amely évi 220 millió liter bioüzemanyagot szállít az európai piacra, hozzátette, hogy rendszeresen értékesít a Platts által közölt árszintek alatt. Hangsúlyozták, társaságuk vélhetően egy kisebb elemét képezi a bizottság átfogó vizsgálatának, de tapasztalatik relevánsak lehetnek a Platts működésével összefüggésben. 

Az ügy már a nagypolitika szintjéig is elért, David Cameron brit miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy teljesen elfogadhatatlan az, hogy árakat rögzítsenek, és az is, hogy a vásárlókat magasabb árak megfizetésére kötelezzék.

A Reuters arra is felhívja a figyelmet, hogy a kritikus szemléletű elemzők szerint az európai etanolpiac meglehetősen illikvid, ezért a nagyobb szereplők könnyen befolyásolhatják a Platts által nyújtott referenciaár alakulását. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!