A bwin kivonult, de a határról lesi, hogy térhet vissza
Bár a bwin.party digital entertainment online szerencsejáték-szervező idén áprilisban úgy döntött, kivonul a magyar piacról, ám a cég kelet-európai igazgatója úgy véli, Magyarország gyorsabban lábal ki a válságból, mint a többi régiós ország, a gazdaság magára találásával pedig ők is elgondolkodhatnak a visszatérésen. A szabályozást ugyanakkor több ponton is érdemes lenne újragondolni, minden szereplőre, akár külföldi, akár magyar, ugyanazoknak a szabályoknak kellene vonatkoznia. Thomas Tzokas szerint eközben az egész szektor helyzete nagyban függ attól, hogy alakul az amerikai "vadnyugat" meghódítása. A politikusoknak pedig végre rá kellene jönniük, az online szerencsejátékot nem lehet a határon megállítani. Interjú.
hvg.hu: Mi hozta épp most Magyarországra? A bwin ugyanis idén áprilisban elhagyta a magyar piacot, új regisztrálókat a rendszerbe már nem fogadnak el hazánkból.
Thomas Tzokas: Kötelezettségeim közé tartozik, hogy azokat a piacokat is monitorozzam, ahol nem vagyunk jelen, és a szabályozási környezetet, illetve a potenciális jövőbeli növekedési, üzleti lehetőségeket tanulmányozzam. Ez az oka annak, hogy most Magyarországon vagyok. Igaz, hogy áprilisban úgy tettünk, ahogy mondta, de én személyesen úgy hiszem, van növekedési lehetőség a magyar piacon, és ezért vagyok itt.
hvg.hu: A bwin oldalai ugyanakkor továbbra is elérhetőek magyar nyelven. Ez a még meglévő ügyfeleik számára van fenntartva?
T. T.: A cég jelenleg kivárási állapotban van. Igazából ennek semmi köze Magyarországhoz, ez egy általános megközelítés, amit a bwin alkalmaz azokra a piacokra, amelyek még nem szabályozottak. Nem zárjuk be ezeket az oldalakat, meglátjuk, hogyan alakul a szabályozás. Ezekről a piacokról valamilyen szinten visszahúzódtunk, de megvárjuk, hogyan alakul a jövő. A bwin a már szabályozott, elsősorban nyugat-európai piacokra koncentrál, ahol a befektetés biztos, illetve az Egyesült Államok van a fókuszban, ahol komoly növekedés képzelhető el.
hvg.hu: Mekkora aktivitás, forgalom van még a magyar szekciónál?
T. T.: Van valamekkora aktivitás, cégünk limitált erőforrásokkal igyekszik kiszolgálni a még meglévő magyar ügyfeleket.
hvg.hu: Akkor ezek szerint van valamekkora forgalom, ám a magyar szabályok értelmében komoly összegeket – játéktípusonként idén például 100 millió forint a koncessziós díj – kellene fizetni a szerencsejáték-szervezésért. Vannak például szervereik Magyarországon, vagy az oldalt külföldről üzemeltetik?
T. T.: Nincsenek szervereink Magyarországon. Nincsenek magyar munkavállalóink sem azokon kívül, akik ügyfélszolgálati teendőket látnak el Gibraltáron, vagy egyéb munkákat végeznek a központban. Úgy gondoljuk, hogy legálisan működünk a szabályozatlan piacokon is, mivel van engedélyünk. A magyar piac jelenleg nem teljesen kiforrott, szabályozott, ahová jelentkezni tudnánk és elindíthatnánk a működést, legalábbis ez a cég álláspontja. Fontos, hogy olyan szabályozás lépjen életbe, amely mindenkire egyformán érvényes. Ez segíteni fog az országnak, embereknek, és több adóbevétel is befolyik majd a költségvetésbe.
Biztosíthatom arról, hogy nem Magyarország az egyetlen olyan piac, amely számunkra „készenléti állapotban” van. Az összes kelet-európai állam hasonló pozícióban van. A másik oldalon ez azonban egyáltalán nem megnyugtató, az én országomban, Görögországban is hasonló történik.
hvg.hu: Minden bizonnyal tisztában van vele, hogy az online szerencsejátékokkal kapcsolatos magyar szabályozásokat illetően sok változás történt az utóbbi időkben. Egy liberalizált modell felől inkább egy szorosabb ellenőrzés irányába fordult a szabályozó. Úgy gondolja, hogy mindezen jogi és pénzügyi keretek között van lehetőség arra, hogy a bwin újra belépjen a magyar piacra?
T. T.: Meg kell különböztetni ezt a két területet. Én is, és a vállalat is üdvözöljük, hogy szabályozzák a magyar piacot. Ugyanakkor van pár ellenvetésem annak mikéntjéről. Fontos, hogy amikor megtörténik a piac szabályozása, a helyi és nemzetközi befektetések számára is megfelelő környezetet teremtsenek. Az új szabályozás szerint ez ma nem így van. Felül kellene vizsgálni bizonyos pontokat annak érdekében, hogy a magyar piacon megjelenhessenek a külföldi szereplők. Ez új állásokat is hozhatna az országnak. Most épp egy ilyen helyszíni szemlét tartok, hogy milyen fejlemények történtek, és milyen üzleti lehetőségek vannak a cégünk számára.
hvg.hu: Említette, hogy szoros figyelemmel követik a magyarországi fejleményeket, és úgy látja, vannak fejlődési lehetőségek. Magyarország egy olyan piac, amely növekedés előtt áll?
T. T.: Magyarország egy olyan piac, ahová megérheti majd belépnünk. Ám alapvető fontosságú, hogy a szabályozást felülvizsgálat alá vessék. Különösen a külföldi cégek számára történő belépési összegek azok, amelyeket át kellene nézni. Magyarország egy közepes méretű piac a népességet tekintve, a költési hajlandóságot tekintve pedig kicsivel a közepes szint felett vannak a magyar emberek. Van lehetőség hová növekedni.
hvg.hu: Van növekedési potenciál annak ellenére, hogy a gazdasági válság komolyan leapasztotta a magyar emberek pénztárcáját?
T. T.: A gazdasági válság nem csak Magyarországot érintette, ez mindenhol érezhető volt. Nem lehetett elkerülni, a krízis nem állt meg a határokon. Én úgy látom, hogy Magyarország gyorsabban lábal ki a válságból, mint Kelet-Európa és az európai államok többsége. Optimista vagyok e tekintetben. Számomra a magyar az egyik olyan piac, ahol megéri majd a közeljövőben üzletet csinálni. A szektorbeli cégek számára Magyarország egy jó lehetőség lehet, mivel a szerencsejátékok piaca gyengélkedik, így ha itt nagyobb a növekedés esélye, akkor a vállalatok Magyarország irányába fordulhatnak.
hvg.hu: Mit gondol a magyar állami szerencsejáték-szervező cég, a Szerencsejáték Zrt. szerepéről? A magyar állami cégnek ugyanis nem kell kifizetnie az igen borsos belépési összegeket. Ez az a terület, ahol változtatni kellene?
T. T.: Igen, a kormány egyik kötelessége az, hogy ugyanazok a szabályok legyen érvényesek minden európai vállalkozásra. Ha van egy törvény vagy szabályozás, akkor az mindenkire legyen érvényes.
hvg.hu: Említette, hogy a sok európai ország átmeneti állapotban van. Hogyan látja az európai törvényhozást az online szerencsejáték tekintetében? Inkább a nemzeti vagy a nemzetközi sztenderdek erősödnek meg?
T. T.: Sajnos a recesszió, amely Európára katasztrofális hatással volt, a szabályozási folyamatok alakulását is befolyásolta. Az Európai Unió alapvető tézise az, hogy közös szabályokat és gyakorlatokat alkotnak az egységes piac különböző területein, a szerencsejátékot is beleértve. Jelenleg azonban nincs páneurópai szabályozás, mivel az országok saját pénzügyi problémáikat igyekeznek megoldani, így úgy szabályoznak, ahogy tudnak. Bizonyos tekintetben az irányadó európai előírásokat nem veszik figyelembe, és ez igencsak problematikus. Ahhoz, hogy előrébb tudjunk lépni, úgy gondolom, hogy európai szintű szabályozásra van szükség, de a következő 3-4 évben ez szinte biztos, hogy nem történik meg. És akkor még elég optimista voltam.
hvg.hu: Ennek tükrében mennyire lesz nehéz 3-4 év múlva egy közös európai keretrendszert létrehozni?
T. T.: Nagyon nehéz lesz ezt meglépni, különböző torzulások lesznek az iparágban, de nem csak ebben a szegmensben, hanem a nemzeti gazdaságok többi szektorában is. Pont emiatt nem lesznek globális szerencsejátékcégek, hanem helyi, regionális szereplők lesznek. A jövő a regionalizációé lesz. Azok a vállalatok lesznek sikeresek, amelyek a különböző szabályozások adta lehetőségeket ki tudják használni. Bizonyos nagyobb szereplőknek azonban nem lesz meg a helyi tapasztalatuk az eltérő szabályozások miatt.
Az üzleti környezet szabályozására vonatkozó európai kereteket az uniós tagállamok nem minden tekintetben követik, elsősorban pénzügyi problémáik miatt. Az EU igyekszik ezen változtatni, ám ez időbe telik. Ezen időszak alatt pedig olyan nemzeti szabályozások alakulnak ki, amelyeket nehéz lesz a formálódó uniós szabályok közé illeszteni. A cégek az igen változatos szabályozói környezetben pedig oda fogják irányítani a forrásaikat, ahol nagyobb megtérülést és biztos profitot látnak. Ezek azok az országok, ahol stabil a jogi keretrendszer, megfelelő a népesség száma is. A másik oldalon mindez vákuumot eredményez egyes országokban – mint például Lengyelország, Ciprus, Bulgária, Csehország vagy Magyarország –, ahol helyi vállalkozások ragadják majd meg a kínálkozó lehetőségeket. Ha kinőtték a saját piacukat, akkor pedig értelemszerűen a régióban bővülnek majd tovább.
hvg.hu: Lehetséges az, hogy Magyarországon például egy meghatározó helyi szereplő emelkedik ki, akkor azzal majd együttműködésre lépnek, netalán felvásárolják, ha a bwin maga nem lép be a piacra?
T. T.: Jelenleg ez nincs a látókörünkben, ám nem zárhatjuk ki ezt az opciót. Bizonyos piacokon ugyanakkor együttműködünk helyi vállalatokkal, volt monopóliumokkal. Egyes nemzetközi cégek számára azonban egy jó lehetőség lehet az, hogy közös vállalkozást alapítsanak a helyi piacokat jól ismerő cégekkel. Az Egyesült Államokban például erre van is példa. Nemzetközi cégek, köztük a bwin, ottani kaszinókkal, vállalatokkal kezdenek együttműködni. A bwin például szoftveres támogatást nyújt, a helyi vállalat pedig hozzáadja az amerikai piaci szakértelmét. Ez azonban általános gyakorlat, nem csak a szerencsejáték-iparra érvényes: ha megnézzük, akkor a telekommunikáció vagy az autóipar területén is hasonló együttműködéseket, konszolidációkat láthatunk.
hvg.hu: A több európai országban is végigvitt, vagy elkezdett szabályozással az online szerencsejátékot előhozzák valamennyire az „árnyékból”? Korábban úgy tekintettek erre a szektorra, mint hogy nem tudjuk, itt pontosan mi történik, nincsenek a cégek regisztrálva, nem tudjuk hova megy a pénz…
T. T.: Ez a kép mindenképpen változik. Először is, az emberek hozzászoktak ahhoz, hogy online vásároljanak, nem félnek már ettől. Görögország első online áruházát én hoztam létre még 1996-ban, amikor végeztem az egyetemen. Akkor nagyon nehéz volt meggyőzni az embereket arról, hogy bármit is megvegyenek a neten. Ma már, ha cipőt vennénk vagy akár sífelszerelést, akkor természetes, hogy online vásárolunk. A másik oldalon a szabályozás átláthatóságot és biztonságot teremt, illetve védi a kiskorúakat és nagyobb adóbevételt eredményez. Utóbbira kitérve viszont érdemes elmondani, hogy nem érdemes túladóztatni az embereket, mert akkor nem lesz elkölthető pénzük Ott van Görögország vagy Portugália példája, ahol nincs pénzük az embereknek játszani. Amikor az Egyesült Államokban betiltották az online szerencsejátékot, arra az a válasz jött, hogy az illegális pókeroldalak virágozni kezdtek. Az embereknek van igényük ezekre a dolgokra, mindig lesz valaki, aki ezeket az igényeket kielégíti, akár a világ másik oldaláról is.
Nem lehet az online szerencsejátéknak határt szabni. Ha az emberek játszani akarnak, akkor megtalálják a módját annak, hogy ezt megtegyék. Nem lehet leblokkolni az embereket erről, esetleg csak meg lehet nehezíteni az életüket. Ez a jövő, és a politikusoknak meg kell érteniük: a technológiai fejlődést nem lehet leállítani, az már az otthonainkban van.
hvg.hu: Hogyan változott meg az online szerencsejáték természete az utóbbi 4-5 évben? Mennyire volt erre hatással a válság, illetve a technológiai fejlődés?
T. T.: Az online szerencsejáték hamarosan mobilos szerencsejáték lesz. Az okostelefonok és tabletek piacának növekedésével a fogyasztói szokások változását is megfigyelhetjük. A játékosok már nem csak számítógépüket használják, hanem egyre inkább a mobiljukat és táblagépeiket is. Egyes területeken a bwinnél ma már 20-25 százalékos az okostelefonok és tabletek részesedése, ám bizonyos cégek – melyek kimagaslóan teljesítenek az újfajta eszközök tekintetében – egyes szerencsejáték-típusainál már a 40 százalékot is eléri az okostelefonok és tabletek aránya. A táblagép lesz az online szerencsejáték-ipar jövője. Egy másik, egyáltalán nem örömteli trend ugyanakkor az, hogy a póker szerepe csökken.
hvg.hu: Mi ennek az oka?
T. T.: A póker korábban divat volt, és volt egy sajátos ökoszisztémája is, ami viszont az idő múltával megváltozott. Rendkívül sokan kezdtek el játszani, és ha vesztettek, akkor utána már nem jöttek vissza. Egyik cég sem tudta megoldani azt, hogy benntartsuk a rendszerben ezeket az embereket. A jó játékosok a tömeg miatt viszont egyre inkább elpártoltak. Ez a termék elvesztette a vonzóképességét.
hvg.hu: Milyen egyéb változások figyelhetőek meg az online szerencsejátékok világában?
T. T.: Az is egy trend, hogy a fix tétek helyett egyre többen játszanak élőben, vagyis akkor, miközben már zajlik egy mérkőzés például. De bármilyen változás is történik, ami igazán megmozgatja a piaci szereplőket, az az amerikai "vadnyugat" meghódítása, az "álomterületre" történő belépés. Ez az, ahol komoly növekedés lesz, ám ezt nem lesz könnyű elérni.
A változó trendekhez még a közösségi játékok felfutását is érdemes megemlíteni, ám nincs olyan cég, amely erről a területről mostanáig profitot tudott volna kiszedni. Sokan játszanak, de kevés az a cég, amely innen nyereséget tudnak kitermelni. Ezen cégek teljesítménye a részvényárakon is látszik.
hvg.hu: A változó környezet hogyan alakította a bwin bevételét? Az Önök cégénél is látszik a technológiai fejlődés hatása, illetve hogyan érintette a gazdasági válság a céget? Eljött már a fordulat ideje?
T. T.: Egyelőre még be kell bizonyosodnia annak, hogy pénzügyileg jó döntés volt-e az, hogy a bwin kevesebb piacra koncentrál. Úgy gondolom, hogy ez egy jó irány. Az egész történet ugyanakkor attól függ, hogy mennyire lesz sikeres az Egyesült Államokban történő működésünk, és milyen gyorsan érünk el ott sikereket. Az egész online szerencsejáték-iparágat ugyanakkor a dotcom üzleti modellre hozták létre, a szabályozott piacok teljesen új fejezetet nyitnak a szektor életében. A dotcom-boom üzleti struktúráit nem lehet alkalmazni a mostani keretrendszerekre. Ez nyilván hatással van a költségekre és a vállalatok eredményére is.
Emellett azonban fontos az innováció is. A legtöbb cég majdnem ugyanazokat a termékeket kínálja a vásárlóknak. Ennek tükrében most akkor lehet sikeres egy vállalkozás, ha minél nagyobb méretűre hízik. Ám ha nem tudják a helyi viszonyokra adaptálni termékeiket, akkor ez nem fog menni. Az viszont látni kell, hogy a legtöbb piacon most nincs növekedés, a szabályozott piacokon is zuhanás tapasztalható. Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Egyesült Királyság… hol a növekedés? Mindenki ugyanazzal a termékkel harcol a vásárlókért. Ez hosszabb távon nehezen fog komoly eredményességet hozni.
hvg.hu: Ha már eredményesség, akkor egy személyeset is kérdeznék: szokott valamilyen szerencsejátékot játszani?
T. T.: A munkámból fakadólag igen, ki kell próbálni a saját termékeinket. Emellett szeretek a táblagépemmel is játszani, amikor focit, kosárlabdát nézek például, élőben fogadok bizonyos meccseken. Néha a csapatom ellen is szoktam fogadni. Ez egy társasági esemény is, sokszor szoktunk fogadni, amikor a barátaimmal meccset nézünk, ám nem vagyok "nehézsúlyú" játékos. A múltkor volt egy olyan megérzésem, hogy a csapatom 3-0-ra fog nyerni, megtettem a tétet, és bejött. De nem a bwin felületein játszom, inkább más cég pénzét nyerem el. Természetesen ha veszítek, akkor pedig a másik vállalathoz megy a pénzem.
hvg.hu: Ezek szerint akkor nem játszik a saját cége ellen.
T. T.: Dehogyis, soha. Ám elképzelhető, hogy az még jó is lenne a bwin-nek, mivel általában veszíteni szoktam.
Az online szegmens kétszámjegyű növekedést produkál |
Az online szerencsejáték a szolgáltatások területén a legdinamikusabban fejlődő ágazat az Európai Unióban (EU), éves szinten 15 százalékos a bővülés. 2015-re a bevételek ebben a szegmensben meghaladhatják a 13 milliárd eurót, szemben a 2011-es 9,3 milliárddal. Jelenleg majdnem 7 millió európai játékos játszik online szerencsejátékot. A teljes európai szerencsejáték-piac bevételei 2011-ben 84,9 milliárd euróra rúgtak, az éves növekedés az egész szektort tekintve 3 százalék volt, itt látszik igazán, hogy a szektor egészével összehasonlítva az online piac milyen hatalmas mértékben bővül. Magyarországon az online szerencsejáték piacát idén szorították keretek közé, ráadásul egyelőre hivatalosan csak az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. oldalán lehet online játszani. Idén eközben már biztos nem indul legális fogadási oldal hazánkban, így a költségvetésbe sem folynak be a tavaly még betervezett milliárdok. Online fogadási oldalakra ugyanakkor minden bizonnyal lenne igény, mivel a Magyar Szerencsejáték Szövetség korábbi becslése szerint mintegy félmillióan játszottak online – ez még az állami oldal indulása, és a többi nemzetközi szereplő kivonulása előtti becslés volt –, ráadásul az online az a szegmens a szövetség szerint, ahol a szektor bővülni tudna. A Szerencsejáték Zrt.-nek tavaly körülbelül 200 milliárd forintos árbevétele volt a különböző játéktípusokból, az online szerencsejátékból a piac friss szabályozása miatt egyelőre még nem létszik, hogy mennyi bevétel folyik be. |
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!