szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyilvános lett a következő kormány névsora, a gazdaságpolitikával annyian foglalkoznának benne, hogy nem világos, melyik miniszternek pontosan mi lesz a hatásköre; 21 éves rekordszintre ugrott az infláció; továbbra sincs egyezség az olajembargóról. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Közzétették a következő, ötödik Orbán-kormány névsorát. Rogán Antal kezében példátlan hatalom összpontosul majd, elköszönünk nem csak Kásler Miklóstól, hanem úgy, ahogy van, az Emberi Erőforrások Minisztériumától, nem marad miniszter Mager Andrea és Süli János sem, ellenben visszatér Lázár János és Navracsics Tibor.

MTI / Kovács Tamás

Önálló egészségügyi, oktatási vagy környezetvédelmi tárca továbbra sem lesz, a gazdaság ügyeit viszont nem kevesebb, mint kilenc miniszter között dobják szét. Varga Mihály marad a pénzügyminiszter, mellé azonban becsatlakozik Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszterként, Lázár János építési és beruházási miniszter lesz, Palkovics László tárcáját átnevezik Technológiai és Ipari Minisztériumra, Navracsics Tibor a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felel, Szijjártó Péter alá tartozik továbbra is a külgazdaság, Csák János nem csak a kultúrát, hanem gazdasági ügyként az innovációt is megkapja, Nagy István agrárminiszterként természetesen szintén érintett lesz, és még Rogán Antalnak is lesz gazdasági hatásköre a Miniszterelnöki Kabinetiroda élén. Viszont pont az, hogy ennyire sokan foglalkoznak a gazdasággal, rengeteg kérdést hagy nyitva, egyelőre nem világosak a pontos hatáskörök.

--- voting control ---

2001 nyara óta nem volt akkora az infláció, mint most: 9,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak egy év alatt. Különösen az élelmiszerek ára lőtt ki, azok most átlagosan 15,6 százalékkal drágábbak a tavaly ilyenkorinál. És ez még csak az átlag, rengeteg étel van, amelynél 20-30 százalékos az áremelkedés, a 12 legdurvábban dráguló tétel közül 11 élelmiszer. Ez egyébként az egyik legfontosabb oka annak, hogy az emberek sokkal magasabbnak érzik az inflációt, mint amilyen számot a KSH kiad, az élelmiszervásárlás nem halasztható beruházás, ráadásul gyakran szembesülünk az ilyen árakkal.

Juhász István András

A héten kiderült az is, hogy az építőiparban a termelői árak 20 százalékkal nőttek egy év alatt, a megrendelők ebből még csak 6,6 százalékos drágulást érzékeltek. Az albérletek pedig – amelyek közül nem mind számít bele az inflációs mutatóba – Budapesten 35, a megyeszékhelyeken 10-30 százalékkal drágultak.

--- voting control ---

A hét képe: elkészült a 3-as metró középső szakaszának állomásfelújítása

Továbbra sem sikerült megállapodni az orosz olaj embargójának tervéről. A Politico felvetette, hogy mivel a magyar kormány ellenáll, az EU döntéshozói azt fontolgatják, hogy elnapolják a döntést, az Európai Bizottság szóvivője azonban gyorsan reagált: kitartanak az olajembargó mellett.

Facebook / Karácsony Gergely

Szijjártó Péter mindenesetre közölte, hogy a magyar kormány csak akkor fogadná el a javaslatot, ha az csupán a tengeri szállításra vonatkozna. Azt is többen pedzegetik, hogy Orbán Viktor valójában azt szeretné kiharcolni, hogy több pénzt kapjon az ország a szankciócsomag támogatásáért cserébe.

--- voting control ---

Ami az egyéb energiaügyeket illeti: Ukrajna gázszolgáltatója kedden bejelentette, hogy a keleti határnál leállítják az orosz gázszállítást, és egy másik tranzitpont felé terelik a gázt, hogy azt továbbra is biztonságosan lehessen nyugatra szállítani. A román szenátus pedig gyakorlatilag eltörölte a gázkitermelés extrabevételére kivetett többletadót, ami eddig meggátolta a befektetőket a fekete-tengeri gázmezők lecsapolásában, ha erre a képviselőház is rábólint, akkor jelentősen felgyorsulhat Európa leválása az orosz gázról.

AFP / MATEUSZ WLODARCZYK

Azt is részletesen bemutattuk, hogy az EU sok helyén kimondottan kreatívak a politikusok, ha arról van szó, hogy egy-egy szankciót trükkösen kell megkerülni. Lengyelország például annak ellenére is kap orosz gázt, hogy Oroszország nem ad el neki, többen pedig papíron rubelben fizetnek a Gazpromnak anélkül, hogy valójában rubelben teljesítenék a fizetést.

--- voting control ---

A Balaton környéki nyaralók még annál is jobban drágulnak, mint a legtöbb más ingatlan, az idei első negyedévben sok településen közel másfélszer annyiba kerültek, mint 2021 elején. Megnéztük, milyen a helyzet más országok tengerparti városainak ingatlanpiacán, és arra jutottunk: Bulgáriában, Görögország, valamint Horvátország sok helyén olyanok a tenger mellett az árak, hogy már lehet, van, akinek jobb üzlet ott venni egy nyaralót és átjárni.

Máté Péter

A környékünkről Montenegró az, amely ilyen szempontból nem annyira versenyképes a Balaton-parttal. De ha valaki nyugat felé nézelődne, még Spanyolországban is találhat olyan helyeket, ahol hasonlóak vagy kicsit barátibbak az árak a Balatonnál.

--- voting control ---

A bor egyelőre alig drágult, de ennek a fő oka az, hogy a piac korlátokat szab, valójában a terméklánc minden eleme egyre drágább, nagy kérdés, meddig bírják a termelők, hogy ezt ne építsék be az áraikba.

Az egyik legnagyobb probléma a munkaerőhiány, de drágul az üveg, a csomagoláshoz használt papír, a műtrágya és a vegyszer is. Azért pedig, hogy a 480 forintos rögzített áron kaphassák az üzemanyagot, többször kell a benzinkutakra járniuk távolról, mert a maximált árú üzemanyagot csak közvetlenül a traktorba tölthetik.

--- voting control ---
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!