szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.

„A rendszerváltás óta eltelt időben az ország egyházi közösségei közül – néhány kisegyháztól (és egy-két partikuláris nagyegyházi kezdeményező egyértelműen elutasított ötletétől) eltekintve – egyik sem volt hajlandó arra, hogy ezt az eminens egzisztenciális és erkölcsi kérdést (is) jelentő ügyet fontosabbnak tekintse, mint az égbe emelkedett szekerének megtalálására indított űrexpedíciót – fogalmaz Majsai Tamás a Magyar Narancsban.

A teológus-tanár élesen bírálja Veres András katolikus püspökkari titkárt, aki nyilatkozataiban az egyház belügyének tekinti a papok beszervezését és hálózati tevékenységét. Majsai az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (korábban: Történeti Hivatalban) kutatott, elsősorban protestáns egyházak és az állambiztonság viszonyára volt kíváncsi, de vizsgálódásai során több „katolikus ügynökhistóriával” is szembesült.

Az egykori hálózati személyek fedőnéven történő közlése nem a leleplezés szándékával történt, elsődleges szempontja inkább az állambiztonsági szolgálatoknak az egyházakba történő beépülésének bemutatása. A listán saját névvel és beosztással szerepelnek az egykori beszervezők és/vagy tartótisztek, az állambiztonság hivatalos állományának tisztjei.

Majsai döntően két irategyüttesre támaszkodik, az egyik „református egyházi reakcióval” foglalkozó operatív dosszié, míg a másik a II. Vatikáni Zsinaton résztvevő magyar küldöttség tevékenységét vizsgáló Canale fedőnevű titkos nyomozás iratait tartalmazza.

Utóbbiról Máté-Tóth András vallástörténész, a Szegedi Egyetem professzora már részletesen írt. Az ő kutatásaiból tudni, hogy az 1963-ban zsinatra kiutazó 15 főből (6 fő főpap, 7 fő kísérő, 1 fő delegációs titkár, 1 fő orvos) 9 ügynök volt.

A Magyar Narancsnak interjút adott Bulányi György is, a katolikus Bokor Mozgalom alapítója, aki 1952 és 1960 között hitéért börtönben ült, majd az Állami Egyházügyi Hivatal Nyomására 1982-ben eltiltották a nyilvános papi működéstől, és ma is csak paptársai szívességéből misézhet templomban. Bulányi szerint egyháza papjainak 95-96 százaléka kollaboráns volt a Kádár-korszakban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Péterfalvi: várni kell az ügynöklistával

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint semmilyen ügynöklista nem legalizálja azt a körülményt, hogy egyes személyek kényszerhelyzetben nyilatkoztak múltjukról.

MTI Itthon

Gyurcsány: a titkosszolgálatokat meg kell becsülni

Minden országnak vannak titkai és titkosszolgálatai, a titkokat óvni, a titkosszolgálatokat megbecsülni kell - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok napján tartott ünnepséget követően.

Itthon

Ügynöklisták: Kiszely Gábor óvatosságra int

A Szakértő ’90 listájának megjelenésével előállt új helyzetről, a lista megítéléséről kérdezte a hvg.hu Kiszely Gábor történészt, a Terror Háza Múzeum szakmai igazgatóját.

hvg.hu Itthon

Akik az "ügynöklistáról" lemaradtak

A Political Capital "ügynöklistája" 19 nevet tartalmaz. Egyik sem meglepetés. Félrevezető lehet azonban, hogy az egykori ügynökök mellett szt-tisztek és "egyszeri úti jelentésírók" is helyet kaptak. A várt katarzis most még biztosan elmarad.

MTI Itthon

Orbán használható ügynöktörvényt szeretne

A Fidesz elnöke azt várja, hogy az úgynevezett ügynöktörvény ügyében a parlamenti vita használható megoldással záruljon. Orbán Viktor erről szerdán beszélt újságíróknak.

Murányi Gábor Itthon

Minek az alapján kapták az egykori ügynökök fedőneveiket?

Az állambiztonsági irattengerből az elmúlt évtizedben a kutatások nyomán számos azonosított s még több azonosítatlan fedőnév vált már ismertté. Az azonosítással kapcsolatos össznépi találgatás közepette azon is érdemes elmerengeni, miért pont az adott konspirációs névre kereszteltek egy-egy ügynököt, illetve célszemélyt.

MTI Itthon

Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.

hvg.hu Itthon

Kommunisták az ügynökhálózaton kívül és belül

Máig tartja magát az a legenda, hogy az egykori állampárt tagjait és funkcijait nem szervezte be az állambiztonság ügynöknek vagy informátornak. Valójában azonban a párttagok sem éltek rezervátumban. A hvg.hu által közölt lista ezt példázza, illetve azt bizonyítja, hogy a Szakértő ’90 által feltett ügynöklistáról „érdemtelenül” maradtak le az MSZMP-tagok.

hvg.hu Itthon

Az ügynökbeszervezés még 1989-ben is gőzerővel folyt

Már recsegtek-ropogtak a szocialista rendszer eresztékei, de még 1989 első felében is több mint 2000 újabb célszemélyt vettek fel a megfigyeltek listájára. Összesen 165 ezer személy szerepelt a nyilvántartásokban, a megfigyeléssel pedig 8000 hálózati személyt foglalkoztatott.