szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz a kormányzati negyed szerződéseinek nyilvánosságra hozását követeli, hogy pontosan tudni lehessen: mennyi pénzt "pocsékolt el" erre a projektre a kormány.

A kormányzati negyed látványterve.
Töredékek
A Fidesz hétfőn levélben fordul Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz, Kiss Péter kancellárminiszterhez és Veres János pénzügyminiszterhez. A levélben azt kérik, minden részletre kiterjedően hozzák nyilvánosságra a kormányzati negyed szerződéseit, hogy kiderüljön: mennyi költött el erre a projektre a kormány - mondta Balsai István, az ellenzéki párt képviselője.
   
A politikus  szerint a kormány minden bizonnyal több mint nyolcmilliárd forintot költött el arra, hogy a Nyugati pályaudvar mögött megvásárolja a MÁV Zrt. feleslegessé vált telkeit. Az "elpocsékolt összeg" nagyságáról különféle számok jelennek meg. Balsai emlékeztetett: a parlamenti többség lemondott ellenőrzési jogáról a projekt esetében, hiszen a kormánypárti többség 24 alkalommal szavazta le a Cser-Palkovics Andrással közösen benyújtott javaslatát arról, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) foglalkozzon az üggyel. (Ezzel együtt a számvevők foglalkoznak a beruházás ügyével, és idén az első félévben elkészítik jenetésüket - a szerk.) Mint mondta, legalább tíz alkalommal utasította el a kormányoldal azt a javaslatukat is, hogy a beruházás felügyeletére álljon fel egy országgyűlési eseti bizottság.

Balsai tudni szeretné azt is, hogyan pótolja a kormány azt a 30 milliárdos költségvetési bevételi előirányzatot, amit a feleslegessé váló minisztériumi épületek eladásából terveztek. Balsai felhívta a figyelmet arra: a pénzügyminisztert a költségvetési törvény kötelezi arra, hogy ezt a bevételt realizálja. Ehhez kapcsolódóan a Fidesz tudni szeretné, igaz-e az a napokban megjelent "horrorisztikus, képtelen elképzelés", miszerint a kabinet a beruházás leállítása után is eladná a kormányzati épületeket, majd azokat visszabérelné, ahogyan azt - Balsai  szavai szerint - "Gyurcsány Ferenc know-how-ja alapján már megszokhattuk Balatonőszöd és a Szalay utca esetében".

A Fidesz ezért kéri a pénzügyminisztertől, hogy a 30 milliárd forinttal kapcsolatban tájékoztassa az Országgyűlést. A párt tudni szeretné még azt is, miért működik tovább 2,7 milliárdos költséggel a projekt monitoring iroda az év végéig, ha leállt a fejlesztés. Úgy vélte, a kormánynak arra nincs felhatalmazása, hogy az üres telek hasznosításával foglalkozzon. A Fidesz ezért felkéri a pénzügyminisztert: álljon a nyilvánosság elé, és "indokolja az adófizetők pénzének további pocsékolását a projekt iroda működtetésével".

A kormányszóvivői iroda közleményben reagált Balsai állításaira, miszerint kár nincs, ingatlanbefektetés van, új városközpont pedig lesz, a szakértők a fővárosi és a kerületi önkormányzattal közösen dolgozzák ki a Nyugati pályaudvar mögötti, az állam tulajdonában lévő és jelenleg parlagon heverő terület megújításának terveit.

A közlemény szerint nem érte semmilyen kár az adófizetőket azzal, hogy a kormányon kívül álló okok miatt lekerült a napirendről a kormányzati negyed megépítése. Az előkészítésre fordított összeg túlnyomó részét ugyanis a helyszínül szolgáló telkek megvásárlása tette ki, az ingatlan pedig nem veszett el, ráadásul az állam egy állami cégtől vette meg az ingatlant, a pénz tehát megvan.

Az is csúsztatás lenne, ha - a Fidesz képviselőjének logikájával élve - azt hánytorgatná fel valaki, hogy az Orbán-kormány 1999-ben több tízmillió forintért rendelt meg egy tanulmányt a Zoboki, Demeter és Társaik Építésziroda, valamint az Értéktérkép Gazdasági Tervező és Tanácsadó Kft. együttes ajánlata alapján "Központi állami intézmények szervezeti és működési rendjének, egymással való kapcsolatának, elhelyezésének vizsgálata, műszaki, közgazdasági és közigazgatási szempontok szerinti elemzése" címmel - áll a közleményben. A szóvivői iroda úgy látja, annak is volt értelme, hogy az Orbán-kormány idején külön ötfős részleg működött a Miniszterelnöki Hivatalban Kormányzati Elhelyezési Iroda néven, hiszen az akkori munka tapasztalatait felhasználták a későbbi tervezés során.

Ha a Fidesz képviselője elküldi levelét, akkor mint eddig is minden esetben, most is  megkapja a részletes választ a jogszabályokban előírt módon - zárul a közlemény.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kormányzati negyed: így reagáltak a pártok

Az SZDSZ üdvözli a kormánykabinetnek azt a döntését, amellyel megállítja a kormányzati negyed beruházását. A Fidesz azt követeli, hogy nevezzék meg a felelősöket, míg az MDF szerint egészet ígértek, azonban negyed sem lett belőle.

MTI Itthon

Kormányzati negyed: a Pólus Holding nem ír alá

A Pólus Holding nem írja alá az utolsó pillanatban módosított városrendezési szerződést - közölte a cég pénteken. A közlemény szerint a szerződést a Fővárosi Közgyűlés az utolsó pillanatban úgy módosította, hogy az cég számára már nem volt vállalható.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Kormányzati negyed: mennyit buknak a környékbeli lakásokon?

A VI. és a XIII. kerület egyes részein már szinte divat lett a még csak papíron létező kormányzati negyed közelségével hirdetni az ingatlanokat. A környékbeli lakások nem ritkán 20−30 százalékos felárral kerültek a piacra. De milyen hatással lesz az árakra az építkezés meghiúsulása? Csökkennek-e a kínálati árak, és mi lesz azokkal, akik spekulációs céllal vásároltak itt lakást?

MTI Itthon

Kormányzati negyed nélkül is rehabilitálják a Nyugati környékét

A kormányzati negyed építésének felfüggesztése ellenére megmaradt a tágabb cél: a főváros Nyugati pályaudvar környéki rozsdaövezetének rehabilitálása, amelynek előkészítésére ez év végéig kapott megbízást miniszterelnöki megbízottként Görözdi György.

MTI Itthon

Kormányzati negyed: vis maior miatt hiúsult meg a közbeszerzés

Az ajánlatkérő eredménytelennek nyilvánította a kormányzati negyed felépítésére kiírt közbeszerzési eljárást - mondta Görözdi György miniszterelnöki megbízott az, miután a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. közleménye szerint az eredményről tájékoztatták az ajánlattevőt.

MTI Gazdaság

Új városrész lesz a kormányzati negyed helyén

A kormányzati negyed beruházást szünetelteti a kormány, de a tervezés folytatódik - jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő, hozzátéve: a kabinet nem tett le arról a tervéről, hogy a kijelölt területen új városközpont jöjjön létre.