szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Távozási szándékának bejelentésével Gyurcsány Ferenc elfogadta, hogy a mélypontra került magyar gazdaság javításának és az ország nehézségei leküzdésének egyik akadályává vált - írta hétfőn a Le Figaro című francia konzervatív napilap.

A bécsi keltezésű tudósítás Gyurcsányt idézve megemlíti, hogy a kormányfő 2008 januárjában kilátásba helyezte a kormányváltást arra az esetre, ha nem javul az MSZP népszerűsége. A szombati kongresszuson pedig távozási szándékát indokolva beismerte, hogy a kormányzópárt vesztett népszerűségéből - hangsúlyozza a lap.

Gyurcsány Ferenc népszerűségvesztésének folyamatában a lap kiemeli "a 2006-os választási kampányban az ország valós gazdasági helyzetének eltitkolására elhangzott hazugságokról" szóló őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követő "erőszakos tüntetéseket" 2006-2007-ben. "Ettől kezdve a szocialista vezető nehezen a hatalomban maradt, de a közvélemény támogatottságának hiányában helyzete tarthatatlanná vált" - mutat rá a Le Figaro.

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos







Az óriási költségvetési hiány miatt a lap szerint eközben Magyarországon a múlttá lett az a prosperáló időszak, amely a külföldi befektetők vonzására épült és elérhető közelségbe hozta az eurózónába való belépés dátumát. A gazdasági helyzet 2006 óta valamelyest javult: a 9,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány 3,4 százalékra csökkent tavaly.

Ezeket az erőfeszítéséket a gazdasági világválság azonban semmissé tette és rávilágított a magyar bankrendszer gyengeségeire, amelynek keretében a magyar háztartások és vállalatok euróban és svájci frankban adósodtak el. A forint tavaly ősszel összeomlott és ezzel a magyarok adóssága többszörösére emelkedett - emlékeztet a Le Figaro.

A Nemzetközi Valutalap (IMF) hitelkeretéért cserébe - amely a államcsődtől mentette meg Magyarországot - Gyurcsány újabb megszorítási intézkedéseket, áfa- és nyugdíjkorhatár-emelést helyezett kilátásba, amelyeket a közvélemény ismét rosszul fogadott. A minden oldalról kritizált kormányfőnek azonban a "keserű poharat akkor kellett fenékig kiinnia", amikor a kelet-európai térség megsegítésére javasolt 190 milliárd eurós alapról szóló elképzelését az Európai Unió csúcstalálkozóján elutasították, és a 27-ek inkább a tagállamok egyenkénti megsegítéséről döntöttek - írta a Le Figaro.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány saját utódjáról egyeztet a pártokkal

Az MSZP-frakció mandátumot adott a párt tárgyalódelegációjának ahhoz, hogy a lehetséges miniszterelnök-jelöltet ne feltétlenül a párt, illetve a frakció soraiban keresse - mondta Lendvai a képviselőcsoport ülése után Budapesten újságíróknak.

MTI Itthon

Gyurcsány lemondása: meglepő, de nem mulatságos

Bármi volt is Gyurcsány Ferenc 2006-os hazugságbeszédének a célja, szavahihetőségét akkor súlyos csapás érte, amit többé nem is tudott kiheverni - írta A hazugságbeszéd átka című kommentárjában a Neue Zürcher Zeitung tekintélyes svájci lap hétfői számában.

MTI Itthon

Kiss Péter "széles társadalmi bázist" vizionál

Az MSZP képviselői készek mandátumot adni egy "széles társadalmi bázisú" kormány létrehozásához - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter, a párt alelnöke az MSZP-frakció hétfő reggeli ülése előtt újságíróknak.

MTI Itthon

Gyurcsány a Déli Áramlat Rt. vezetője lesz?

A Kommerszant című gazdasági lap a Déli Áramlat gázvezetékkel összefüggésben elemezte Gyurcsány Ferenc felajánlott távozását, s úgy vélte: ez igen kellemetlen meglepetés Moszkva számára, mert csökken a Déli Áramlat gázvezeték támogatottsága az unióban, s ez a Gazprom pénzügyi nehézségeivel együtt komolyan lefékezheti a terv megvalósítását.

MTI Itthon

Kormányváltás: Surányi hallgat

Surányi György nem kívánja kommentálni a személyéről szóló, az ő esetleges kormányfőjelölti felkérésére utaló sajtóhíreket.

MTI Itthon

Lendvai "nemzeti kormányt" vizionál

Az eddiginél nagyobb társadalmi támogatottságot maga mögött tudó nemzeti kormányra van szükség, nem előrehozott választásokra - mondta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője.

MTI Itthon

Gyurcsány két tűz között - írja a WSJ

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök váratlan lemondási szándéknyilatkozata politikai zűrzavart okoz a gazdasági válság által amúgy is szorongatott Magyarországon - írta a The Wall Street Journal.

Itthon

Kormányváltás és cirkuszi produkció

A miniszterelnök cseréje elméletileg akár népszerűséget is hozhat a szocialistáknak, legalábbis a 2004-es kormányfőváltás mozgósította az MSZP szimpatizánsait. Ez persze csak az egyik, az MSZP számára kedvezőbb kimenetelű teória.

MTI Itthon

Népszabadság/Magyar Nemzet: Surányi, Glatz, Kovács?

Surányi György, volt jegybankelnök és Glatz Ferenc akadémikus - mint lehetséges kormányfő-jelöltek - neve is elhangzott a vasárnapi MSZP elnökségi ülésén - írta a hétfői Népszabadság. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó Szanyi Tibor (MSZP) szerint Kovács László adóügyi európai biztost is meg kellene kérdezni.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: szerintem biztos, hogy megalakul az új kormány

Tölgyessy Péter szerint a szocialisták szinte bizonyosan képesek lesznek az új kormány megalakítására, az új kormányprogram kidolgozására. "A Fidesz is sok tekintetben csapdában van. Túlzott felelősséget hárított Gyurcsányra, ami nagyon gyorsan az ő felelősségévé válhat." - fogalmazott a Kossuth Rádió reggeli műsorának adott interjújában.