szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az orosz dezinformáció leuralta a kommenteket és az alternatív hírforrásokat. A fősodorba tartozó médiumok közül még a kormánypártiak is pozitívan, vagy semlegesen viszonyultak a NATO-hoz. Sok a hamis profil is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Political Capital 2021. szeptember 1. és 2022. január 14. között – tehát még Oroszország Ukrajna elleni háborújának kezdete előtt – vizsgálta a NATO-ellenes narratívákat a magyar médiában és a közösségi oldalakon. A médiamegjelenéseket részletesen elemezve a kutatás arra jutott, hogy a vizsgált időszakban a főáramú magyar sajtó, beleértve a kormányzati irányítású lapokat, általában semlegesen vagy pozitívan számolt be a NATO-ról. Mivel a politikai elit körében csupán marginális szereplők hangoztatnak nyíltan NATO-ellenes nézeteket, így a szövetség nem is vált a napi politikai konfliktusok tárgyává.

A katonai szervezetet közvetve vagy közvetlenül érintő ügyekben már nincs konszenzus a fontos politikai szereplők között. A kormánypárt alapvetően pozitív Oroszország-képet közvetített az elmúlt években a választóknak, az ellenzéki együttműködés szervezetei ellenben sokkal kritikusabb vonalat képviselnek Moszkvával szemben.

Ugyanakkor előfordul az is, hogy egyes orgánumok kritika nélkül átvesznek tudósításokat az MTI-től, amelyek csak a Kreml álláspontját tartalmazzák – ezzel akaratlanul is terjesztik az orosz dezinformáció üzeneteit. Az alternatív, Kreml-párti média az egyik fő forrása a NATO-ellenes dezinformációs narratíváknak Magyarországon. Az ő üzeneteik átszivároghatnak a média szélesebb eléréssel rendelkező „szürkezónájába” tartozó portálok hasábjaira, melyek nyíltan támogatják a politikai paletta egyik vagy másik oldalát, és nem rendelkeznek a főáramú sajtó szakmai és pénzügyi hátterével.

A hagyományos médiával ellentétben a Political Capital a SentiOne médiafigyelő program segítségével gyűjtött Facebook-hozzászólás adatbázisában a kommentek többsége NATO-ellenes. A NATO-val kapcsolatos hozzászólások 58 százaléka volt kritikus a szervezet tevékenységével szemben a vizsgált időszakban. A vitákat egyértelműen a NATO-ellenes dezinformációs narratívák uralják a platformon, beleértve a főáramú portálok oldalainak kommentszekcióit is. Ezekben a kommentekben minden gyakori Kreml-párti narratíva megjelenik: a felhasználók olyan jól ismert manipulatív toposzokat sorolnak fel, minthogy a NATO és Washington háborút akar indítani Oroszország ellen, vagy jogosnak titulálják a Kreml Ukrajna-politikáját, ami állításuk szerint meg akarja akadályozni, hogy az Egyesült Államok átvegye az irányítást Kijev felett. Ennek a közösségi médiás aktivitásnak szerepe lehet a NATO-szkeptikus attitűdök terjedésében. A narratívák terjesztését nem csak egyszerű felhasználók és lelkes Kreml-párti aktivisták segítik, de gyakran feltűnnek hamis profilok is.

A hamis felhasználók esetében lehetetlen megállapítani, kik állhatnak mögöttük. A weboldalak kommentszekciójában az látszódik, hogy az Egyesült Államokat és főleg annak jelenlegi kormányát kritizáló felhasználók inkább a magyar kormánypártot támogatják. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Fidesz irányítaná őket – állapította meg a tanulmány. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fülöp István Világ

A Russia Today orosz propagandatévé mindenütt ugyanazokkal a ravasz módszerekkel dolgozik

Stephen Hutchings nemzetközi orosz média- és kulturális szakértő, a Manchesteri Egyetem professzora hétfőn reggel tartott online előadást az orosz állami propaganda nemzetközi terjesztésének egyik zászlóshajója, a Russia Today (RT) globális közvéleményre gyakorolt hatásáról. A beszélgetés a bécsi székhelyű Forum for Journalism and Media szervezésében zajlott.